Arī visstiprākajiem nepieciešams atbalsts! DELFI uzsāk projektu 'Stiprini stipros' 

Stiprini stipros! Šis ir ļoti personisks DELFI aicinājums. Tas sākās ar DELFI.lv galvenā redaktora Ingus Bērziņa ideju par kādas “The Hobos” dziesmas ierakstu grupas līdera Rolanda Ūdra, kurš 2016. gadā smagi cieta traģiskā satiksmes negadījumā, atbalstam.

"Kad mums abiem bija ap 20 gadu, ar Rolandu bijām nešķirami sirdsdraugi. Simtiem nakšu no vietas pavadītas kaislīgās, pasauli apzināt alkstošiem jauniešiem tipiskās diskusijās par visa cēloņiem un sakarībām, par garīgumu, reliģijām, saistošo mūzikā un mākslā, vienlaikus, protams, tikpat kaislīgi nododoties citām baudām un sacensībām meiteņu iekarošanā. Man un pārējiem tā laika kompānijas draugiem Ūdra neizsakāmi pietrūkst, un tāpēc jebkas, ko varu darīt viņa labā, manā dzīvē ir ļoti būtisks,” par to, kā radās ideja par dziesmas iedziedāšanu un videoklipa izveidi, stāsta Bērziņš.

Ideja aizrāva gan “The Hobos” mūziķus Mārtiņu Burkevicu, Egonu Kronbergu un Vilni Krieviņu, gan citus Ūdra kolēģus – Renāru Kauperu, Ainaru Virgu, Normundu Rutuli, Jāni Šipkēvicu junioru un Arni Račinski –, un studijā kopā ar mūzikas producentu, skaņu inženieri Gati Zaķi tapa jauns dziesmas “Walk All Night” ieraksts.

“Iedziedāt “Walk All Night” bija viena no domubiedriem Renāra Kaupera ideja. Pirmkārt, tas ir viens no slavenākajiem “The Hobos” hitiem. Otrkārt, kā teica Kaupers, Ūdri tagad slimība iekaļ gandrīz nekustīgā ķermenī, bet viņa dzīves smelšana pilniem malkiem mums visiem ir atmiņā. Tieši dziesma “Walk All Night” ar savu tekstu un savu noskaņu mums atgādina par Ūdri, kurš vienmēr kaut kur traucās caurām naktīm, un stiprina ticību, ka lietas uzlabosies,” skaidro DELFI.lv galvenais redaktors.

Režisors Uģis Olte ar komandu atsaucās aicinājumam radīt jaunās “Walk All Night” versijas klipu, un ar DELFI atbalstu ir tapis emocionāls videovēstījums.

Strādājot pie idejas, DELFI komandas sarunās par klipu un Ūdri arvien biežāk izskanēja mūsu kolēģu, draugu un idejas atbalstītāju pieredzes stāsti par cilvēkiem, kuriem ir bijusi vai ir nepieciešama ilgstoša pastāvīga mājas aprūpe. Pamazām apjautām – šādas situācijas ir skārušas vai ikvienu no mums, bet mēs par tām nelabprāt runājam. Tie nav stāsti, kurus bārstīt, satiekoties pie rīta kafijas, korporatīvajās ballītēs vai pusdienu pauzē biroja virtuvē. Vairumā gadījumu tajos dominē ikdienišķas klapatas, nepatīkamas fizioloģiskas detaļas, neziņa un bezspēcība. Nereti arī dusmas un vainas apziņa.

Šie stāsti atklāj ne tikai to, kādas cilpas met likteņi un cik neaizsargāti mēs esam, bet arī problēmas, ar kurām saskaras pastāvīgi aprūpējamu cilvēku tuvinieki. Situācijas ir ļoti dažādas, bet tās visas vieno bezpalīdzība. Veselības aprūpes un sociālās aizsardzības sistēmā ir daudz robu, valsts un pašvaldības institūcijas ne vienmēr var palīdzēt, ceļā stājas finansiālās iespējas, birokrātiskie šķēršļi, neelastīgi risinājumi un informācijas trūkums. Līdz ar aprūpējamo brīvību zaudē arī viņa tuvinieki, un mēs kā sabiedrība zaudējam viņus.

Kamēr tas neskar mūs personiski, mēs bieži vien pat nepamanām, izliekamies neredzam vai gluži vienkārši neizprotam, ko nozīmē dienu dienā būt blakus un rūpēties par slimības, negadījuma vai citas nelaimes skarto. Fiziski un emocionāli smagā ikdienas rutīna, finansiālu jautājumu risināšana, birokrātisko labirintu izprašana, dzīve četrās sienās un atšķirtība no sabiedrības, līdzcilvēku novēršanās un vientulība – šī ir tikai daļa no grūtībām, kas jāizdzīvo, ilgstoši un bez pietiekama atbalsta rūpējoties par tiem, kuri par sevi nespēj parūpēties.

Desmitiem tūkstošu cilvēku visā Latvijā veic šo nozīmīgo, bet citu bieži nepamanīto un nenovērtēto darbu. Katrs atsevišķi un visi kopā viņi ir milzīgs spēks, taču visas spēku rezerves reiz izsīkst un arī visstiprākajiem ir nepieciešams atbalsts.  Lai palīdzētu tiem, kuri ilgstoši aprūpē kādu no ģimenes locekļiem, kaut nedaudz atvieglotu viņu ikdienu un atgādinātu, cik svarīgs sabiedrībai ir viņu darbs, portāls DELFI aicina – stiprini stipros! 

Sadarbībā ar labdarības organizāciju “Ziedot.lv” mēs aicinām atbalstīt ģimenes, kurās dzīvo pastāvīgi aprūpējams tuvinieks, un stāstām jums viņu stāstus. Pēc smagās autoavārijas Ilonu Balodi-Ūdri ārsti gatavoja, ka katra diena viņas vīram Rolandam var būt pēdējā, taču viņas neatlaidība, spīts un mīlestība darīja brīnumus – ir pagājuši nepilni trīs gadi un, īstenojot mazu soli pa solītim, tagad Ūdris var no riteņkrēsla piecelties un kādu brīdi nostāvēt kājās. Janīnas dzīves ritms ir pakārtots viņas 16 gadus vecajai meitai Anastasijai, kurai ir retais Volfa Hiršhorna sindroms un kuru ne uz mirkli nedrīkst atstāt vienu. 21 gadu vecā Artura mamma Diāna apzinās, ka viņas dēls vienmēr būs mazs bērns pieauguša vīrieša ķermenī, kurš bieži vien jāsargā pats no sevis, un kopā ar dēlu viņa gadiem ir “ieslodzīta” dzīvoklī. 22 gadus vecā Elvīra, kura pēc autoavārijas zaudēja spējas staigāt, savukārt dzīvē vairākkārt sapratusi, ka var paļauties tikai uz sevi, un viņa gatava spert lielāko soli savā dzīvē – pamest pansionātu, lai sāktu savu patstāvīgu dzīvi. Jura sieva 50 gadu laulības jubileju nesen nosvinēja pie slimības gultas – pēc insulta viņas vīrs jau vairākus gadus ir gulošs un nespēj atsaukties sarunai. Sieva ir pilnībā piesaistīta mājoklim, pagājušajā vasarā viņa ārā izgāja vien trīs reizes.

Atbalstīt stipros tu vari, ne tikai ziedojot, bet arī veltot savu laiku un uzmanību.

Kaspara un viņa sievas dzīve pilnībā izmainījās pirms trim gadiem pēc tolaik 19 gadus vecā dēla liktenīgā kritiena. Viņi mums savu stāstu uzticēja, lai iedrošinātu citus nebaidīties uzņemties rūpes par saviem mīļajiem, un neslēpa – ģimenes nelaime ir atklājusi, cik daudz labu cilvēku ir apkārt.

Tos, kuru ikdiena aizrit rūpēs par tuvāko, tu vari atbalstīt neskaitāmos veidos – piezvanot un aprunājoties, aizbraucot ciemos un palīdzot, ar savām zināšanām, pieredzi un padomu palīdzot atrisināt visdažādākās situācijas. Vienkārši pamanot, novērtējot un esot blakus – pāris stundas tava laika citam var kļūt par tik nepieciešamo iespēju uz mirkli izrauties no rutīnas, iegūt enerģiju vai paveikt praktiskus sīkumus, kas vajadzīgi pat visstiprākajiem.

Mēs ticam, ka mums kopā ir pietiekami daudz spēka, lai palīdzētu. Stiprini stipros! 

Projekts tapis
sadarbībā ar
Projektu veidoja: Ingus Bērziņš, Laura Dzērve, Dita Vinovska, Diāna Čučkova, Aija Rutka, Kristīne Melne, Mārtiņš Purviņš, Kārlis Dambrāns, Patriks Pauls Briķis, Inga Čujevska, Ilze Vanovska, Edgars Dāvidsons, Santa Pētersone, Elise Bikova
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.