Kā latvieši sendienās Jāņus svinēja: svarīgākās norises no alus darīšanas līdz mielastam
Foto: Shutterstock

Jāņu jeb vasaras saulgriežu tradīcijas līdz mūsdienām nodotas no paaudzes paaudzē jau kopš pirmatnējās sabiedrības laika. Gadsimtu gaitā vasaras saulgriežu paražu sākotnējā nozīme piemirsta, tās ieguvušas jaunus skaidrojumus, jaunus izpausmes veidus, tomēr svētku svinēšanas tradīcija saglabājusies līdz pat mūsdienām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viens no plašākajiem avotu materiāliem saglabājies par Jāņu svinēšanu 19. gs. otrajā pusē un 20. gs. sākumā. Tie ir gan 20. gs. 20.–40. gados etnogrāfiskajās ekspedīcijās pierakstītie stāstījumi, gan daiļliteratūrā un presē atrodamie apraksti un atmiņu stāstījumi.

Jāņiem senči sāka gatavoties jau vairākas nedēļas iepriekš: gatavoja alu, arī sieru sēja vairākas dienas iepriekš, lai tas paspētu nogatavoties. Vajadzēja sacept arī daudz plāceņu un raušu. Jāņiem kāva gaili, aunu, jēru vai sivēnu. Līdz Jāņiem tīrumiem bija jābūt apsētiem, dārziem izravētiem un pagalmiem izslaucītiem, lai Jāņa bērni neaplīgotu.

Nu mēs varam Jāņos iet,
Nu mums dārzi izravēti.
Lai kaunās ciema puiši,
Tiem papuves neuzartas.
(Teicēja Lavīze Poruks, (dzim. 1862. g.) Talsu apriņķa Laidzes pagasta “Tuņos”. Pierakstīja Alise Blumbergs 1931. gadā)

K. Dumbergs (dzim. 1871. g.) Tukuma apriņķa Lestenes pagasta “Ruķģos” 1930. gadā stāstīja, ka jau pāris nedēļas pirms Jāņu dienas māju meitas un sievas aplīgoja kaimiņus. “Vakaros, tikko izslauca govis, nokopa vakariņu galdu, apģērba labākas drēbes un steidzās pagalmā pie vārtiem dziedāt. Parasti dziedot stāvēja pie vārtiem, kuri bija uz apdziedamo kaimiņu pusi. Aplīgojot zobojās par kaimiņu puišiem, ka tie ilgi guļot un ka slinki. Kaimiņi izdzirdējuši apdziedāšanu – sāka līgot pretim.” Šī tradīcija pēc teicēja atmiņām sāka beigties ap 19. gs. 80. gadu sākumu.

Lasot tālāk, uzzināsi, kā senči gatavojās Jāņu vakaram, pinot vainagus, darot alu, sienot sieru un pošot sētu.

Seko Tasty arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Jāņi Lasāmgabali Saulgrieži Tradīcijas Tradicionālā latviešu virtuve
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form