Pirms šiem saulgriežiem viņi rotaļīgi viens otru sāka saukt par Sauli un Mēnesi. Viņu ģimenē saulgriežus svin trīs dieniņas un trīs naksniņas, kurot ugunskuru, lejot laimes, ejot rotaļās dzērves, lāča, kazas un vilka maskās, verot puzurus, minot mīklas, velkot bluķi un galdā ceļot latvisko koču, biguzi, ceptu zivi un taukšķētos zirņus. Mūsu saruna ar folkloras zinātājiem un Latvijas Radio programmu vadītājiem Ivetu un Vidvudu Medeņiem notiek mīļā un rotaļīgā noskaņā. Viņi pat divbalsīgi dzied saulgriežu dziesmu par to, kā māsiņa tiek aicināta ciemoties, kā ceps simtu lielu un mazu kukulīšu, kā Ziemassvētki nāk ar cūkas ausi, ķūķa katlu, miežu miltu plācenīti, un katras rindas izskaņā skan "jūdabrū", kas ir tikai viens no daudzajiem Ziemassvētku refrēniem līdzās ierastajiem – kaladū, kūčo, tondari, duido.
Jautāju abiem par sajūtām, gaidot šī gada saulgriežus. "Atbild Saule, mans mīļais," teic Iveta. "Spriežot pēc tā, kā mēs saspēlējamies ar vārdiem, mēs jūtamies tā..." prāto Vidvuds. "Mēs šajā svētku laikā esam sākuši viens otru saukt par Sauli un Mēnesi. Viņš mani sauc par Mēnesi un es viņu par Sauli. Viņš man zvana, es saku – Saule, tu esi man zvanījis," stāsta Iveta. "Un es viņai saku, jā, Mēness, ko tu vēlies?" papildina Vidvuds.
"Iveta domā, ka vispār tas ir ļoti mītiski. Es minu, ka šī saules un mēness tēma jau saulgriežos kā reiz ir aktuāls temats, ko viņi neapzināti izcēluši. "Tieši tā, jo tie jau ir gaismas un saules godināšanas svētki," teic Iveta. "Pati izbrīnījos par astronomiskās ziemas sākšanās datumu. Zini, kad sākas ziema šogad? 21.12. 2020. pulksten 12.02. Tas nozīmē, ka tur ir tikai nulle, viens un divi. Un es domāju, ka tas ir spēcīgs iesākums kaut kam pilnīgi jaunam. Un es ieteiktu tieši šinī stundā un minūtē katram aizdegt kādu gaismiņu savā mājā vai arī ieslēgt gaismiņu telefonā un padomāt kādu ļoti, ļoti jauku domu – vērstu tieši uz pasauli, virzot domu cilvēces gara spēka uzplaukumam, zemes un dabas godāšanai. Kaut arī tā ir diena, var taču ieplānot laiku. Ja mēs visi Latvijā saslēgtos šajos pulksten 12.02, varbūt mēs kādus brīnumus tiešām varētu sagaidīt."
Kas notiks, ja Ziemassvētkos apēdīsi cūkas šņukuru
Ziemassvētkos uz svētku galda tiek likti apaļie rauši, jo tie simbolizē saulīti, gaismu. "Neko četrkantīgu es nezinu ne vasaras saulgriežos, ne ziemas. Visi sieri ir apaļi, plāceņi ir apaļi," stāsta Iveta. Vidvuds piebilst, ka "var, protams, cept arī zivi, kā Ivetas mamma kādreiz cepeškrāsnī cepa iemarinētu karpu, un zvīņas pēc tam ber makā un dod radiem un draugiem, lai viņiem makā būtu daudz naudas". Iveta atceras, kā reiz Helmī Stalte esot teikusi: "Ja tu Ziemassvētkos apēdīsi vienu zirni, tad vienu dienu mazāk raudāsi. Ja apēdīsi pupu, tad vienu dienu vairāk briedīsi. Ja apēdīsi cūkas šņukuru, tad nākamajā gadā būs liela rakstīšana, un, ja apēdīsi apaļu plāceni, tad būs gaidāmas saulainas un priecīgas dienas."