Foto: "Ēdamzāle" publicitātes foto
"Kad biju jauns vegāns, veikalos vēl nebija ne specializēto vegānisko preču plauktu, ne pašu preču. Vienīgā majonēze, ko varēju atrast, bija kāda liela ražotāja piedāvātā gavēņa majonēze, kas aizdomīgi atgādināja līmes galertu. Lai to vispār varētu pievienot ēdienam, nācās nodarboties ar eksperimentiem un pamatīgu pārveidošanu," ceļu līdz savai ideālajai vegāniskās majonēzes receptei atklāj bloga "Ēdamzāle" autore Maruta Rampāne, iedvesmojot piedalīties izaicinājumā "Neapēd zemeslodi!".

"Gāja laiks un lielveikalos parādījās cienījama vegāniskā majonēze, ko maisījām rasolā dziedādami, bet īstā majonēzes revolūcija pienāca salīdzinoši nesen, kad internetu pāršalca vegāniskās majonēzes recepšu vilnis un mēs pēkšņi uzzinājām, ka visu šo laiku brīnišķīgu majonēzi būtu varējuši pagatavot paši savās mājās. Nu, gadās arī tā! " huliganizējot latīņu teicienu – caur līmes galertu uz kvalitatīvām majonēzes restītēm, Maruta skaidro, kādas sastāvdaļas tad ir nepieciešamas vegāniskās majonēzes tapināšanai:

  • 85 ml sojas piena (jāizvēlas neitrāls, nesaldināts piens);
  • 1.5-2 ĒK sinepju;
  • 1.8-1.4 TK kala namak melnās sāls (“olu sāls”) vai parastās sāls;
  • 1.2 TK ābolu, baltvīna vai rīsu etiķa;
  • 125 ml rapšu, vīnogu kauliņu vai citas neitrālas eļļas

Blenderī samaisa visas sastāvdaļas, izņemot eļļu. Pamazām (blenderim darbojoties vidējā ātrumā) pievieno eļļu, līdz majonēze sabiezējusi un blendera lāpstiņas vairs negriežas.

Noderīgi ieteikumi

Kala namak jeb Indijas melno sāli, kas piešķir ēdienam vārītām olām raksturīgo aromātu, var atrast garšvielu veikalā "Spice House", kā arī veikalos "Dabas stacija", "Biotēkā", "Stockmann", "Hanuman (Barona ielas "krišnu" jeb ēdnīcas “Rāma” pagrabstāvā), "Zaļajā govī" un citur. Tā kā melnās sāls garša ir ļoti intensīva, to izmantojot pietiks vien ar šķipsnu.

Iesaku izvēlēties pēc iespējas neitrālāku sojas pienu, citādi majonēzei var būt saldena piegarša. Mans favorīts ir "Valsoia Light".

Parasti izvēlos maigas vai vidēji asas sinepes, mans favorīts – "Byodo" vidēji asās sinepes, kas garšo pat tiem, kas parasti nav sinepju draugi. Pērku "Stockmann" un ekoveikalos. Protams, esmu gatavojusi majonēzi rasolam arī ar krievu sinepēm un arī tās iederējās visnotaļ labi.

Majonēzei var pievienot dažādus garšaugus, garšvielas, mārrutkus, kaperus, olīvas, saulē kaltētus tomātus, rauga pārslas, čili, miso pastu un visu citu, ko sirds (vai, būsim godīgi – kuņģis) vēlas.

Vegānisku majonēzi (starp citu, sauktu arī par veganēzi) var pagatavot, bāzei izmantojot ne tikai sojas pienu, bet arī akvafabu.

"Aquafaba" – no konservētiem turku zirņiem vai baltajām pupiņām notecināto šķidrumu vegāniskajās receptēs izmanto kā olu baltumu aizstājēju. Tas ir šķidrums, kuru parasti izlejam izlietnē un novērtējam kā nekam nederīgu. Tomēr no pupiņūdens var pagatavot ne vien majonēzi, bet arī gardus bezē cepumus (recepti atradīsi te) un pat gaisīgu šokolādes krēmu (recepte, lūk, šeit).

Lai labi garšo!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!