Makaronu vārīšanas zelta likumi, kas jāielāgo kā skaitāmpantiņš
Foto: Shutterstock

Plašais makaronu paciņu klāsts veikalos pierāda vien to, ka latvieši mīlestībā pret šo produktu ir līdzvērtīgi itāliešiem. Kurš gan nezina, kā pagatavot makaronus ar sieru vai makaronus flotes gaumē! Taču ir vēl daudz lietu, kas jāielāgo, ja vēlies tos pagatavot nevainojami. Tāpēc lieku reizi ir vērts sev atgādināt makaronu gatavošanas zelta likumus.

Kas ir "al dente"? Vai itālieši tiešām sviež makaronus pret sienu, lai noskaidrotu to gatavību? Lūk, dažas vērtīgas atziņas no Leslijas Maklejas un Annas Šīsbijas grāmatas "The Book of Pasta", kas var lieti noderēt!

"Al dente" nenozīmē tikai jocīgu vārdu salikumu itāļu valodā. Šajā valstī tas ir teju svēts likums, pagatavot makaronus līdz "al dente" gatavībai, kas tulkojumā nozīmē "līdz sakodienam" vai "līdz zobam". Praktiski tas nozīmē to, ka makaroni jāvāra tik ilgi, līdz tie sakožot ir vēl mazliet cieti. Ja makaroni vārās pārāk ilgi, tie uzsūc vairāk ūdeni un kļūst pārlieku mīksti.

Viens no labākajiem veidiem, kā pārbaudīt, vai makaroni gatavi – ar dakšiņu izņemt kādu makaronu no katla un pagaršot. Itālieši pat iesaka to pamētāt plaukstās, lai ātrāk atdziest.

Viena no senajām metodēm, kā pārbaudīt makaronu gatavību, ir sviešana pret sienu. Ja sviestais makarons pie sienas pielīp, tas ir gatavs. Ja makarons nokrīt uz grīdas un suns to apēd, tas vēl nav gatavs.

Makaronu vārīšanai izmanto ļoti daudz ūdens. Uz 450 gramiem makaronu nepieciešami gandrīz pieci litri ūdens un 10 litru liels katls. Makaroniem, tāpat kā tango dejotājiem, vajag telpu, lai tiem varētu brīvi kustēties. Ja katls nav pietiekami liels, atliek vien makaronus vārīt pa diviem lāgiem.

Sāls ūdenim nepieciešams ne vien tāpēc, lai pastiprinātu makaronu garšu, bet arī palīdzētu tiem uzsūkt pievienoto mērci. Uz pieciem litriem ūdens pietiks ar divām tējkarotēm sāls.

Eļļa ir domāta salātiem, nevis makaronu ūdenim! Eļļa neglābs makaronus no salipšanas, bet gan regulāra to apmaisīšana ar dakšiņu, kas neļaus tiem sastiķēties katlā kopā.

Pēc makaronu izvārīšanas, pataupi krūzīti karstā ūdens, kas palicis pēc vārīšanas. To pēc tam vari izmantot, lai pagatavotu makaroniem mērci, jo makaronu ūdenī esošā ciete palīdzēs sastāvdaļām labāk sajaukties un sabiezēt mērcei.

Makaronus neskalo aukstā ūdenī! Tos vienkārši nokāš caurdurī – tādā veidā nezūd makaronos esošā ciete un tie saglabā savu garšu.

Izvārītos makaronus nevis aplej ar mērci, bet gan iemaisa mērcē. Tādā veidā makaroni būs mitrāki un abi komponenti veiksmīgāk sajauksies.

Vienā katlā nevāri divu dažādu formu makaronus! Katram no tiem ir savs vārīšanas ilgums, tāpēc, ja nevēlies, lai puse makaronu ir izšķīduši, bet otra puse "al dente", pieturies pie vienas formas.

Vienmēr pārliecinies, lai mērce būtu gatava vispirms. Gatavos makaronus nepieciešams iejaukt mērcē uzreiz, kamēr tie karsti, citādi tie atdziestot atgādinās un garšos pēc līmes.

Ideālais porcijas daudzums vienai personai ir pavisam vienkāršs. Ja makaroni paredzēti kā piedeva, vienam cilvēkam pietiks ar 60 gramiem makaronu (svars pirms vārīšanas). Bet, ja makaroni būs pamatēdiens, tad šo ciparu dubulto.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form