No 'Napoleona' līdz 'Pavlovai': 9 leģendām apvītas tortes, ko vari pagatavot mājās
Foto: Shutterstock kolāža

"Napoleona", "Pavlovas" un citu pasaulslavenu kūku vēsture ir leģendām apvīta. Izrādās, pat vecā labā medus torte, ko daudzi uzskata par Latvijas kulinārā mantojuma pērli, patiesībā ir radusies Krievijā, kad kāds konditors to pasniedzis kā pārsteigumu imperatora Aleksandra I mīļotajai sievai. "Tasty" arhīvā uzgājām deviņas tortes, kuru neparastā vēstur tevi noteikti iedvesmos jauniem kulinārajiem sasniegumiem!

Francija: Napoleona torte

No 'Napoleona' līdz 'Pavlovai': 9 leģendām apvītas tortes, ko vari pagatavot mājās
Foto: Shutterstock

Lai gan kulinārajiem vēsturniekiem kārtainās mīklas un vaniļas krēma kūkas Mille-feuille, kuru mēs vislabāk pazīstam kā Napoleona kūku, izcelsme nav skaidra, pirmie ieraksti kulinārajās grāmatās parādījušies jau 17. gadsimtā. Tradicionāli kūka tiek gatavota no trim kārtainās mīklas kārtām un divām saldā vaniļas krēma kārtām. Taču nereti receptēs parādās arī putukrējums un ievārījums. Arī virskārta mēdz atšķirties – reizēm kūka tiek nosēta ar mīklas drupačām un putukrējumu. Citreiz – pūdercukura un šokolādes masu, kas veido marmoram līdzīgu gleznojumu.

Kāda kārtainajai trauslās mīklas kūkai saistība ar Napoleonu? Paši franči desertu saista ar neapoliešiem (Itālijas pilsētas Neapoles iedzīvotājiem), tāpēc kūkas nosaukums gadu gaitā ieguvis asociatīvi tuvāko franču imperatora vārdu. Cariskās Krievijas laikā kūka ieguvusi Napoleona vārdu, jo tas saistījies ar krievu uzvaru pār Napoleona armiju 19. gadsimta sākumā. Krievu versijai, kas aizvien ir populārs deserts bijušajās Padomju savienības valstīs, kūkai ir daudz vairāk nekā trīs tradicionālās kārtas, bet drupatu kūkas virsma simbolizējot Krievijas ziemu ar sniegu.

Par Napoleona tortes rašanos klīst vēl kāda leģenda - tās vēsture esot saistīta ir visai pikantu notikumu. Reiz Žozefīne pamanījusi, ka Napoleons kaut ko čukst ausī svešai dāmai. Skaidra lieta, ka viņai tas nav paticis un Žozefīne kļuvusi greizsirdīga. Imperators reaģējis acumirklī, samelojot, ka tikai klāstījis dāmai tortes recepti, kuras sastāvdaļas pats esot izdomājis. Žozefīne nolēmusi pārbaudīt recepti un, par brīnumu visiem, bet jo īpaši Napoleonam, torte izdevusies debešķīgi garda. Lai atkārtotu šo garšu piedzīvojumu savā virtuvē, seko, lūk, šīs receptes norādījumiem.

Lasot tālāk, uzzināsi leģendas par to, kā radušās citas pasaulslavenas tortes, kā arī atklāsim to receptes.

Tags

Lasāmgabali Tortes un kūkas

Comment Form