
Septembris ir zināms arī kā kartupeļu talku mēnesis, tādēļ tieši šis ir īstais brīdis iemācīties gatavot leišu tradicionālos cepelīnus, kas, starp citu, ir arī Latgalē un Sēlijas pusē iecienīts paēdiens. Izlasot recepti, iesākumā šķiet, ka cepelīnu gatavošana tāds nieks vien ir, bet skaudrais patiesības mirklis nereti atklājas brīdī, kad, ieliekot rūpīgi gatavotos kartupeļu masas vīstoklīšus verdošā ūdenī, pēc brīža apvalciņš sāk šķīst mūsu acu priekšā un cerētā gastronomiskā baudījuma vietā iegūstam nebaudāmu klīsterveida kartupeļu putru ar tajā skumīgi peldošām gaļas frikadelēm. Ko tad iesākt, lai tavā virtuvē nekad neatgadītos šāds murgam līdzīgs scenārijs?
Mēs esam sarūpējuši noderīgus knifiņus, ko ievērojot, tavi cepelīni vienmēr izdosies nevainojami.
Par cepelīnu pildījumu viss ir daudzmaz skaidrs – vairumā gadījumu cepelīnu pildīšanai izmanto vai nu dažāda veida malto gaļu, kas papildināta ar sīpolu, ķiploku, sāli un pipariem, vai arī biezpienu, kam pievienota kāda karote skābā krējuma vai olas dzeltenums un kapāta ķiploka daiviņa.
Lielākās problēmas parasti sagādā tieši visai cimperlīgais tupeņu masas apvalciņš, tādēļ skaidrosim, kā cepelīnu gatavošanas procesā izvairīties no biežāk pieļautajām kļūdām.
Kādas šķirnes kartupeļus izvēlēties cepelīniem
Cepelīniem jāizvēlas kartupeļu šķirnes ar augstu cietes saturu. Labas miltainās šķirnes ir 'Ekselence' un 'Bella Flēra', arī 'agrie dzeltenie', 'Lenora' un 'Magdalēna' ir sevišķi bagāti ar cieti un būs piemēroti cepelīniem.
Lasi tālāk un uzzini, kā pareizi sagatavot kartupeļu masu, kā cepelīnus veidot, kā tos vārīt, un kā glābt situāciju, ja cepelīni vāroties tomēr jūk ārā.