Seši noderīgi padomi, kā pareizi un gardi pagatavot graudaugu produktus
Foto: Shutterstock

Kas gan var būt vienkāršāks par griķu, rīsu, grūbu vai prosas pagatavošanu, vai ne? Lai arī cik ierasti mums neliktos graudaugu produkti, ko ikdienā lietojam uzturā, arī to vārīšanā nereti aizmirstam par pavisam vienkāršām pamata lietām, kas jāizdara, jāpievieno vai jāņem vērā. Perfektai maltītei nepieciešams atcerēties vien dažas lietas.

Graudaugu produkti ir arī lielisks veids, kā dažādot ēdienkarti – ikdienišķos kartupeļus var aizstāt ar savvaļas rīsiem, grūbām, kvinoju, griķiem, prosu, kuskusu vai amarantu.

Neaizmirsti par sāli

Sāls ir garšvielu pamatu pamats – ja jau to pievienojam zupām, gaļai un kartupeļiem vai makaroniem, tad nedrīkst aizmirst arī par graudaugiem. Lai izvārītās grūbas vai griķi negaršotu pliekani, pieber verdošajam ūdenim sāli vēl pirms tajā sabērti paši graudiņi. Sāls izcels graudaugu produktu dabisko garšu, lai maltīte negaršotu vienmuļi.

Katrs graudaugs un tā produkts ir īpašs

Tikpat, cik atšķirīgas ir, piemēram, garšvielas, tik atšķirīgi ir arī graudaugi un to produkti. Tāpēc neizturies pret visiem vienādi! Pat ja visiem ir viens gatavošanas princips – vārīšana, tas nenozīmē, ka pilnīgi visiem graudaugu produktiem derēs viena un tā pati šķidruma proporcija. Ielūkojies Tasty.lv sagatavotajā špikerī, kas palīdzēs gatavošanā! Griķi neuzsūc mitrumu tāpat, kā grūbas. Bet rīsi neizvārīsies tik ātri, kā kuskuss.

Izvēlies mērenu gatavošanas temperatūru

Karsti burbuļojošs ūdens, no kura ceļas ūdens tvaiku mutulis ne vienmēr ir tie labākie gatavošanas apstākļi. It īpaši, gatavojot graudaugu produktus. Pārāk liela plīts liesma, un līdz ar to augsta gatavošanas temperatūra, nodrošinās vien to, ka šķidrums priekšlaicīgi iztvaikos – katliņā sabērtie rīsi, grūbas vai bulgurs nebūs tik mīksti, kādiem tiem jābūt. Tieši šī iemesla dēļ, gatavojot graudaugu produktus, pagriez plīts liesmu uz vidēju, ļaujot šķidrumam lēni burbuļot.

Uzliec katliņam vāku

Mammas bērnībā piekodinātais "Necilā katla vāciņu, kad vāra rīsus!" ir tīrā patiesība. Vārot graudaugus un to produktus, vienmēr uzliec katlam vāciņu! Tas nepieciešams, lai griķi, rīsi, bulgurs (vai jebkurš cits graudaugu produkts) ideāli izvārītos un maltītē būtu mīksti graudiņi, nevis viegli cieti rīsi. Pēc pagatavošanas dažas minūtes paturi vāku virsū, lai graudi piebriestu un būtu jānolej mazāk liekā šķidruma.

Izmērcē, kas izmērcējams

Nenāk par ļaunu sev atgādināt, pirms gatavo, piemēram, grūbu zupu, ka tās pirms vārīšanas vismaz dažas stundas nepieciešams izmērcēt. Bet pirms izmērcēšanas, grūbas noteikti noskalo vairākas reizes, līdz skalojamais ūdens ir dzidrs, citādi gatavotā maltīte būs ar tumšu nokrāsu. Kad grūbas pēc mērcēšanas trīskāršojušas savu apjomu, droši gatavo tās, kā iecerēts.

Nepārvāri!

Katra graudauga vai produkta gatavošana prasa uzmanību. Tiem ir ne tikai atšķirīgi gatavošanas laiki, bet jāuzmana, lai, piemēram, kvinoja netiktu vārīta par ilgu, līdz izšķīdusi. Rūpīgi izlasi, kas rakstīts uz paciņas un seko norādēm, lai nesanāktu tā, ka salātiem paredzētie savvaļas rīsi ir tā pārvārīti, ka izšķīduši.

Tags

Virtuves gudrības Bulgurs Griķi Grūbas Kuskuss Kvinoja Prosa Rīsi Sāls

Comment Form