Virtuves pamati: lielais špikeris dažādu graudaugu un to produktu pagatavošanai
Foto: Shutterstock

Kādi tik graudaugi un to produktu veidi ir nopērkami veikalos! Sākot no visparastākajām auzu pārslām un rīsiem, un beidzot ar tādiem jaunpienācējiem, kā kuskuss, bulgurs, kvinoja un citiem.

Mūsu lasītāja Evija vērsās pie mums ar jautājumu: "Vai būtu iespējams apkopot vienā rakstā dažādu graudaugu novārīšanas pareizās proporcijas?" Sacīts, darīts! Izveidojām garumgaru špikeri, kuru noteikti turi pa rokai, lai tavi graudaugi un to produkti vārot vienmēr izdotos perfekti!

Amarants – attiecība 1:2,5. Tātad uz vienu glāzi sausā graudaugu produkta lej divarpus glāzes šķidruma. Vāra aptuveni 30 minūtes, nepaceļot vāku. No šādas porcijas iegūsi vairāk par divām glāzēm vārīta amaranta.

Izlobīti mieži – attiecība 1:4. Uz vienu glāzi cieto miežu lej četras glāzes ūdens. Vārīšanas laiks ir krietni ilgāks – 1 stunda un 40 minūtes. Katliņa vāku ieteicams necilāt. Iegūsi divarpus glāzes vārītā produkta.

Miežu pārslas – attiecība 1:2. Uz vienu glāzi miežu pārslu lej divas glāzes ūdens vai piena. Vāra katliņā aptuveni 10 līdz 12 minūtes. Pēc vārīšanas ļauj uzbriest aptuveni 5 minūtes. Iegūsi trīs glāzes vārītu miežu pārslu.

Miežu putraimi – attiecība 1:4. Uz vienu glāzi miežu putraimu izmanto 4 glāzes šķidruma. Vāra aptuveni 20 minūtes. Iegūsi divarpus glāzes vārītu putraimu.

Griķi (apgrauzdēti) – attiecība 1:2. Uz vienu glāzi griķu lej divas glāzes šķidruma. Verdošā ūdenī vāra aptuveni 13 minūtes. Pēc tam nedaudz ļauj uzbriest. Iegūsi 3 glāzes skaisti piebriedušu griķu.

Griķi (neapgrauzdēti) – attiecība 1:2. Uz vienu glāzi tīro griķu lej divas glāzes šķidruma. Atšķirībā no tumšākā brāļa, vāra aptuveni 15 minūtes. Neapgrauzdētie griķi piebriest vairāk, tāpēc iegūsi trīsarpus glāzes griķu.

Kukurūzas milti (polenta) – šī graudaugu produkta pagatavošana ir nedaudz sarežģītāka. Vienu glāzi kukurūzas miltu samaisa ar vienu glāzi auksta ūdens, bet šo masu iemaisa trīs glāzēs verdoša ūdens. Tātad attiecība ir 1:1:3. Polentu vāra aptuveni 10 minūtes. Iegūsi četras glāzes.

Žāvēti kukurūzas graudi – pirms gatavošanas izmērcē aptuveni astoņas stundas. Pēc tam vāri attiecībā 1:6. Vienai glāzei graudu nepieciešamas sešas glāzes šķidruma. Vāri līdz pat trīs stundām. Pēc tam iegūsi trīs glāzes vārītas kukurūzas.

Kukurūzas putraimi – attiecība 1:3. Vienu glāzi putraimu vāri trīs glāzēs šķidruma. Gatavo aptuveni 30 minūtes. Iegūsi trīs glāzes vārīto putraimu.

Prosa – attiecība 1:3. Vāri aptuveni 25 minūtes. Pēc tam ļauj piebriest prosai aptuveni desmit minūtes. Iegūsi trīs glāzes gardā produkta.

Auzas (raupjos gabaliņos) – attiecība 1:4. Vāra aptuveni 40 līdz 45 minūtes. Pēc vārīšanas iegūsi trīs glāzes.

Auzu pārslas (presētas) – attiecība 1:2. Vāra katliņā aptuveni 5 minūtes, vāku pa virsu neliekot. Iegūsi aptuveni divas glāzes.

Auzu pārslas (ātri vārāmās) – attiecība 1:2. Vāri katliņā bez vāka aptuveni minūti, pēc tam nogriez plīts liesmu un ļauj uzbriest trīs līdz piecas minūtes. Iegūsi divas glāzes garduma.

Kvinoja – attiecība 1:2. Uz vienu glāzi kvinojas izmanto divas glāzes šķidruma. Pirms vārīšanas kvinoju rūpīgi noskalo. Vāri katliņā ar vāku aptuveni 15 minūtes. Iegūsi četras glāzes.

Brūnie rīsi (garie) – attiecība 1:2. Vāra katliņā ar vāku aptuveni 25 līdz 30 minūtes. Iegūsi trīs glāzes. Atgādinām, ka visiem rīsu veidiem ieteicams vārīšanas laikā necilāt katla vāciņu!

Brūnie rīsi (īsie) – attiecība 1:2. Vāri katliņā ar vāku aptuveni 40 minūtes. Iegūsi trīs glāzes.

Baltie rīsi (garie) – attiecība 1:2. Vāra katliņā ar vāku aptuveni 20 minūtes. Iegūsi trīsarpus glāzes vārītu rīsu.

Baltie rīsi (īsie) – attiecība 1:3. Uz vienu glāzi rīsu izmanto trīs glāzes šķidruma. Vāri katliņā ar vāku aptuveni 20 minūtes. Iegūsi trīsarpus glāzes.

Basmati rīsi – attiecība 1:2. Vāra aptuveni 15 līdz 18 minūtes. Iegūsi 4 glāzes rīsu.

Jasmīna rīsi – attiecība 1:2. Vāra katliņā ar vāku aptuveni 18 minūtes. Kad gatavi, iegūsi trīsarpus glāzes rīsu.

Sarkanie rīsi – attiecība 1:2. Vāra katliņā ar vāku 30 līdz 40 minūtes. Kad gatavi, iegūsi divarpus glāzes rīsu.

Savvaļas rīsi (melnie rīsi) – attiecība 1:4. Uz vienu glāzi šo rīsu izmanto četras glāzes šķidruma. Vāri katliņā ar vāku aptuveni 45 līdz 50 minūtes. Iegūsi četras glāzes rīsu.

Kvieši – attiecība 1:3. Uz vienu glāzi izlobīto kviešu graudu izmanto trīs glāzes šķidruma. Vāri katliņā ar vāku aptuveni stundu un desmit minūtes. Kad gatavi, iegūsi divarpus glāzes vārītu kviešu.

Šķelti kvieši – attiecība 1:2. Divās glāzēs verdoša ūdens vāra glāzi šķelto kviešu aptuveni 15 minūtes. Iegūsi divas glāzes graudainas kviešu putras.

Bulgurs (kviešu pārslas) – attiecība 1:2. Uz vienu glāzi bulgura lej divas glāzes šķidruma. Vāra katliņā ar vāku aptuveni 15 minūtes, kopš brīža, kad ūdens sācis vārīties. Iegūsi trīs glāzes garšīgā kviešu produkta.

Kuskuss – attiecība 1:1. Vispirms uzvāra nedaudz vairāk par glāzi ūdens, jo tas iztvaiko. Katliņu ar verdošo ūdeni ņem nost no plīts un ber tajā iekšā glāzi kuskusa. To viegli apmaisa un atstāj uzbriest aptuveni desmit minūtes. Kad gatavs, sairdini to ar dakšiņu.

Manna – attiecība 1:6. Uz vienu glāzi mannas lieto sešas glāzes šķidruma, bet, tā kā šī proporcija ir milzīga, iesakām lietot pusi glāzes mannas un trīs glāzes piena vai ūdens. Šķidrumu uzvāra katliņā, noņem no plīts, iemaisa tajā mannu un liek atpakaļ vārīties aptuveni 3 minūtes. Manna ir specifiska, tāpēc jāuzmanās, lai tā nesabiezē.

Bet tagad, kad zināšanas uzkrātas, smelies iedvesmu no plašās Tasty.lv recepšu virtuālās grāmatas!

Tags

Dienas padoms Auzu pārslas Basmati rīsi Brūnie rīsi Bulgurs Griķi Jasmīnu rīsi Kukurūzas milti Kuskuss Kvinoja Manna Miežu putraimi Prosa Rīsi

Comment Form