Kā izvēlēties tosteri
Foto: Shutterstock

Grauzdēta maizīte ir teju katra bērna ideālās brokastis, kas konkurē vien ar pārslām un mušļiem, bet noteikti ne ar biezputrām. Bet, lai ātri pagatavotu siltās siermaizes, nepieciešams labs sviestmaižu tosters. Kā izvēlēties, kuru pirkt?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izpētot dažādu tosteru tehniskos parametrus, jāsecina, ka tie ir ļoti līdzīgi. Visiem ir vidēji 700 W jauda (+/–70 W), cepšanas virsmai nepiedegošs pārklājums, gaismas indikators, slēdzis fiksācijai un vertikālas uzglabāšanas funkcija. Ja parametri ir tik līdzīgi, kāpēc cenas sviestmaižu tosteriem atšķiras divas un vairāk reižu? Lai noskaidrotu atšķirības, šoreiz eksperimentējām ar dažādu veidu tosteriem. Jāpiebilst, ka šajā rakstā tiek apskatīti sviestmaižu tosteri – cepšanas ierīces, kurās var ielikt un apcept vairākas maizītes, starp kurām var likt sieru, tomātus, desas šķēles, sīpolu ripas un citus gardumus. Salātus un zaļumus nav vērts pildīt, tos labāk pasniegt uz šķīvja atsevišķi, jo cepšanas laikā tie kļūst mīksti un negaršīgi. Tosteri, kuros maizītes tikai apgrauzdē (vertikāli ieliek divas šķēlītes, un tās pēc laika izlec laukā), šoreiz netiek testēti.

Sakarst un cep nevienmērīgi

Virtuves tests: kā izvēlēties tosteri
Foto: Aija Geida


Pirmais eksperimentā piedalās nezināmas firmas sviestmaižu tosters (cena 14 eiro). Tam ir rievota virsma, iespēja izcept vienlaikus divas maizītes, indikators (ar sarkanām un zaļām gaismiņām), kas parāda gatavību darbam un signalizē, kad maizīte izcepusies. Jau pēc pāris lietošanas reizēm tam parādās būtiski trūkumi:

 • lēni uzsilst;
 • virsma nesilda vienmērīgi – lielākoties stiprāk tiek karsēts centrs, tāpēc maizītes izcepas nevienmērīgi;
 • sakarst augšējā ārējā virsma, kas rada apdedzināšanās draudus;
 • slikti aizveras klipsis, kas nofiksē vāku; plastmasa nav kvalitatīva, un iespējams, ka tas drīz vien var arī saplīst;
 • lai arī indikators signalizē, ka maizīte gatava, tā vēl nav izcepusies;
 • virsma ir rievota, un ražotājs sola, ka var cept panīni maizītes, tomēr no tā īsti nekas nesanāk.

Lielākoties šie trūkumi novēršami, pacietīgi darbojoties, proti, lai iegūtu vienmērīgi izcepušos maizīti, tā pēc brīža jāapgriež; lai neapdedzinātos, vienkārši jāuzvelk virtuves cimdi; ar klipsi jāapietas saudzīgi. Tā vietā, lai uzticētos indikatoram, pašam jāpārbauda, vai maizīte jau gatava. Ja, cepot maizītes, ērtums un drošība nav galvenais, ar šo tosteru var pagatavot gardas karstās sviestmaizes. Vienīgais lielais mīnuss – ar šo aparātu nedrīkst darboties bērns, jo tas ļoti sakarst.

Kraukšķīgi trīsstūrīši

Virtuves tests: kā izvēlēties tosteri
Foto: Aija Geida


Otrais izmēģinājumā nonāk sviestmaižu grauzdētājs (cena 27 eiro), kurā vienlaikus var izcept četras trīsstūra formas sviestmaizes. Procesā tika novērots:

 • ārējā virsma sakarst vidēji stipri;
 • virsma silda vienmērīgi;
 • ļoti labi ar klipsi fiksējas augšējais vāks;
 • indikators spēj diezgan precīzi pateikt maizītes gatavību. Taču, lai būtu kraukšķīga garoziņa, jāpacep vēl vienu minūti;
 • augšējā vāka paliktnis stipri saspiež maizītes, veidojot skaistus, kraukšķīgus trīsstūrīšus.

Ar šo tosteru var ļaut darboties arī bērnam, tikai jāiemāca, ka cepšanas virsma ir karsta un jālieto koka vai silikona karote. Nekādā gadījumā cepšanas laikā nedrīkst izmantot nazi un dakšiņu – tie saskrāpēs metāla nepiedegošo pārklājumu, tosters sāks rūsēt, un maizīte regulāri piecepsies pie virsmas.

Paliktnis diezgan stingri saspiež kopā maizītes, tās kā ar nazi pārgriežot pa diagonāli. Sastāvdaļas ļoti saspiežas, tāpēc nav ieteicams izmantot sulīgus dārzeņus (piemēram, biezas tomātu šķēles), jo tad maizīte ir pārāk mitra. Gatavot šajā tosterā karstas sviestmaizes ir vienkārši un ērti.

Papildu ekstras

Dažiem sviestmaižu grauzdētājiem komplektācijā nāk nomaināmi paliktņi – trīsstūra formas, ar rupjām vai smalkākām rievām. Dažādībai tas ir labs risinājums, garšu gan tas ietekmē minimāli – vienīgi trīsstūrveida maizīšu paliktnis stiprāk saspiež maizīti, tāpēc siers vienmērīgāk izplūst pa visu tās virsmu.

Sviestmaižu tosteri ar dažādiem multiplikācijas filmu varoņiem ir dārgāki, bet, tā kā paredzēti bērniem, parasti ar stipri nesakarstošu ārējo virsmu.

Dažiem jaudīgākiem modeļiem ir speciāls paliktnis vafeļu cepšanai. Vidēji sviestmaižu grauzdētājs maksā 30 eiro, un vafeļu panna arī tikpat, bet divu funkciju ierīce (2 in 1) – aptuveni 40 eiro. Ietaupījums ir ne tikai naudas izteiksmē, bet arī virtuvē vietas aizņem mazāk.

Dārgākie sviestmaižu tosteri (45 eiro un vairāk) ir kā labi grili, pēc saviem parametriem un iespējām pietuvināti grilēšanas ierīcēm.

Svarīgi

Ja tostermaizītes gatavos bērns, jāizvēlas ierīce ar termoizolējoša materiāla rokturiem un ārmalām.

Padoms: tosters jātīra ar papīra virtuves dvieli vai sausu sūklīti. To nedrīkst berzt ar abrazīva materiāla sūkli vai ar nazi nokasīt piedegušo sieru.

Kas ir panīni?

Ražotāji pie tosteru ekstrām min iespēju gatavot panīni maizītes. Šī sviestmaižu gatavošanas veida aizsākumi meklējami saulainajā Itālijā. Mazu, ieapaļu maizīti pārgriež horizontāli uz pusēm, pilda ar šķiņķi, mocarellas sieru, tomātiem un rozmarīnu un cep tosterā tā, lai maizītē no virsmas iecepas tumši brūnas rieviņas. Lai izceptu kvalitatīvas panīni maizītes, vajag labu griltosteru.

Trīs interesanti modeļi:

Seko Tasty arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Maize Virtuves tehnika Virtuves testi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form