Gatavojam pelmeņus un čeburekus mājās: 12 kārdinošas receptes
Foto: Shutterstock

Tie, kuri kaut reizi dzīvē nobaudījuši mājās gatavotus pelmeņus vai čeburekus, zinās – debešķīgāku maltīti grūti iedomāties. Tāpēc, tā vietā lai vakarā izvilktu no saldētavas pelmeņu paku ar nezināmas izcelsmes pildījumu, pagatavo mīklā sapildītās maltās gaļas gardumus pats!

Pelmeņu, čebureku un pat eksotisko empanjadu pagatavošana nav pārlieku sarežģīta. Viss, kas jāizdara – jāpagatavo elastīga mīkla un jāsagatavo pildījums. Tāpat kā jebkura cita ēdiena gatavošanā, arī tam, lai sanāktu izcili gardi pelmeņi un čebureki, ir daži pagatavošanas knifi, kas jāievēro.

Pelmeņi – ēdiens, kas jāgatavo visai ģimenei kopā

Tā kā pelmeņu gatavošanā darbietilpīgākais process ir mīklas gatavošana, šeit ar divām rokām vien nepietiks. Process daudz veiklāk virzīsies uz priekšu, ja pelmeņu mīklu mīcīs nelielās porcijās vismaz četras darbīgas rokas. Nelielās porcijās izmīcīta, mīkla būs daudz gardāka un atsperīgāka.

Gatavojot pildījumu, var izvēlēties daudz un dažādas sastāvdaļas – pelmeņus var gatavot no liellopa gaļas vai cūkgaļas, arī jēra gaļas. Ja pelmeņus gribas veģetārus, tajos var pildīt sieru, biezpienu, kāpostus un citus dārzeņus. Bet saldie pelmeņi garšos fantastiski, ja tajos būs ogas – ķirši, upenes, mellenes, avenes un citas.

Gatavojot pelmeņus ar gaļu, tie būs vēl garšīgāki, ja pildījumam tiks izmantots liellopa un cūkgaļas maltās gaļas sajaukums, kam klāt vēl piejaukta nedaudz žāvēta gaļa. Tāpat nedrīkst aizmirst par garšvielām – pipariem un sāli, kā arī dillēm vai kādu citu garšaugu. Bet, lai parūpētos, ka gaļa būs pietiekami sulīga un nezaudēs mitrumu, pelmeņus cepot vai vārot, pievieno tai pienu vai skābo vai saldo krējumu.

Kad mīkla gatava un pildījums sajaukts, jāķeras pie pelmeņu sastiķēšanas. Mīklu izrullē samērā plānu un ar mazām glāzītēm vai tasītēm izspiež vairākus mīklas aplīšus. Pēc tam katrā aplītī liek lielu tējkaroti pildījuma un aizloka ciet. Ja nepieciešams, pelmeņu maliņas apsmērē ar aukstu ūdeni, lai tās labāk aizliptu. Salipinātos pelmeņus pēc tam saliek uz virsmas, kas izkaisīta miltiem. Kad tas izdarīts, atliek vien pagatavot, kā iecerēts – vārot, cepot uz pannas vai cepeškrāsnī.

Čebureki – pelmeņa slaidie radinieki

Čebureki ir viens no interesantākajiem slāvu virtuves ēdieniem. To ir samērā vienkārši pagatavot, pildījumā, tāpat kā pelmeņos, var variēt ar sastāvdaļām, bet rezultāts – izcili gards. Viena no lietām, kas jāievēro, gatavojot čebureku mīklu – tai ir jābūt spīdīgai un tā nevar lipt pie rokām. Lai mīklā veidotos patīkami burbulīši, pēc čebureku apcepšanas eļļā tai pievieno mazliet alkohola.

Klasiski pildījumam izmanto jēra malto gaļu, bet, ja ir vēlēšanās, to var aizstāt ar cūkgaļas un liellopa maltās gaļas sajaukumu. Tāpat bagātīgi pievieno arī sakapātus sīpolus. Tāpat kā pelmeņiem, arī čebureku mīklu plāni jo plāni izrullē. To pēc tam sapilda ar aptuveni ēdamkaroti pildījuma, mīklu aizloka un izgriež no tās pusmēnesi. Maliņas saspaida ar dakšiņu, lai čebureks būtu noslēgts.

Čeburekus vāra karstā eļļā aptuveni piecas minūtes, regulāri apgriežot otrādi, lai tas pagatavotos vienmērīgi. Kā pateikt, ka pildījums gatavs? No čebureka mazliet iztecēs gaļas tauki, un tā ir zīme, ka gaļa būs pietiekami vārījusies eļļā.

Comment Form