Foto: Shutterstock

Lai mājokļa iegādes procesā izdarītu pareizo izvēli, pircējam jābūt pieejamam pēc iespējas detalizētākam īpašuma tehniskā stāvokļa raksturojumam. Taču praksē šādas informācijas iegūšana ir ļoti apgrūtināta. Aspektus, kas jāizvērtē un jāņem vērā, izvēloties mājokli un salīdzinot īpašumus dažādos objektos, portālam Māja&Dārzs skaidro Latio Mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja Vija Gailīte.

"Pēdējos gados dzīvokļu pircēji mājas tehniskajam stāvoklim pievērš arvien lielāku uzmanību, īpaši, ja plānota dzīvokļa iegāde vecākos sērijveida namos. Līdzās cenai un īpašuma atrašanās vietai tehniskais stāvoklis ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem pircēja lēmumu ietekmējošajiem faktoriem. Sevišķi aktuāls tas ir pēc pagājušajā nedēļā notikušā negadījuma, kad Rīgā, Mežciemā, piecstāvu sērijveida daudzdzīvokļu ēkā iebruka jumta pārseguma betona plāksne," skaidro speciāliste.

Lai gan pircēju vēlme iepazīties ar ēkas stāvokli un citiem tehniskiem jautājumiem ir liela, ne vienmēr viņi zina, kur un kāda informācija ir meklējama, kā to saņemt, kādām niansēm būtu jāpievērš uzmanība. Šādos gadījumos ieteikumus var sniegt arī nekustamā īpašuma aģents, uzsver speciāliste.

Iepazīstoties ar daudzdzīvokļu ēkas vai savrupmājas tehnisko stāvokli, ieteicams veikt vienkāršu ēkas vizuālo apskati un pievērst uzmanību ārsienām, pārliecinoties, vai tajās nav plaisu, ēkas pagrabam, novērtējot tā stāvokli un noskaidrojot, vai tas nemēdz applūst. Arī ēkas iekšpusē jāpārliecinās par plaisām, kāpņu telpas stāvokli. Ļoti ieteicams noskaidrot, kāds ir jumta stāvoklis, kad un kādi ēkas remonta vai renovācijas darbi veikti, kāda ir to kvalitāte. Jānoskaidro, kādā stāvoklī ir ēkas iekšējās inženierkomunikācijas, vai ir veikta to uzlabošana. Noderīga būs arī informācija par ēkā un dzīvokļos notikušajām pārbūvēm. Noteikti būtu jāpārbauda dzīvokļa atbilstība plānojumam, pārbūvju gadījumā pieprasot saskaņoto projektu.

Daļēji par ēkas stāvokli var pārliecināties, to novērtējot vizuāli, tomēr pilnīgāku priekšstatu sniegs iepazīšanās ar dzīvojamās ēkas apsekošanas dokumentiem, kurus jāpieprasa no īpašuma pārvaldnieka. Lai nodrošinātu dzīvojamās mājas pienācīgu uzturēšanu un nepieļautu apdraudējuma iestāšanos, Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums nosaka pienākumu veikt regulāru ēkas, tajā esošo iekārtu un inženierkomunikāciju apsekošanu, tādēļ apsekošanas akti mājokļa pircējam palīdzēs iegūt pietiekami detalizētu informāciju par ēkas pašreizējo stāvokli.

Piemēram, nekustamā īpašuma pārvaldīšanas uzņēmuma "Latio namsaimnieks" pārvaldāmajās mājās katru gadu tiek sagatavots namīpašuma pārvaldīšanas plāns, kurā ir fiksēti visi mājas defekti, iedzīvotāju sūdzības saistībā ar tiem, paveiktie un plānotie remontdarbi, iedzīvotājiem piedāvātie risinājumi, norēķinu stāvoklis un tamlīdzīga informācija, kas ļauj iegūt pilnvērtīgu priekšstatu par namīpašumu kopumā, ne tikai par atsevišķu dzīvokli. Šajos dokumentos ir jābūt fiksētiem mājas pamatdefektiem, taču bieži vien dzīvokļu īpašnieki nepieņem vai kavējas pieņemt lēmumu, kas uzdotu pārvaldniekam šos defektus novērst un nodrošināt darbu finansējumu, skaidro Latio namsaimnieka valdes priekšsēdētājs Aivars Gontarevs.

Ja daudzdzīvokļu ēkā ir izveidota dzīvokļu īpašnieku biedrība vai ir iecelti pilnvarotie, ieteicams tikties ar mājas vecāko un noskaidrot, kāds ir ēkas stāvoklis, kādi tā uzlabošanas darbi veikti un plānoti, vai iepriekš dzīvokļos nav bijuši nelegālas pārbūves gadījumi. Kopumā dzīvokļu īpašnieku biedrības izveide vai iecelti pilnvarotie ir pozitīvs signāls – tas nozīmē, ka dzīvokļu īpašnieki ir spēruši vienu no soļiem, kas var nodrošināt ēkas kvalitatīvāku apsaimniekošanu, uzsver Vija Gailīte.

Savukārt kā līdzeklis, kas ēkas bojājumu gadījumā ļautu izvairīties no papildu izdevumiem, var kalpot visas ēkas apdrošināšana. Tā sedz ne vien dzīvokļiem radītos zaudējumus, bet attiecas arī uz tādiem ēkas elementiem kā jumts, pagrabs, kāpnes, ūdensvads, lifts, norāda speciāliste.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!