Foto: Shutterstock
Pavasarī lielā tīrīšana parasti sākas ar logu mazgāšanu un pulēšanu un beidzas ar skapju un plauktu revīziju. Lai darbi veiktos raitāk, izmanto dažādus palīglīdzekļus, piemēram, mikrošķiedras lupatiņas – ar universālo nomazgā, ar stiklam paredzēto nopulē, lai logi, spoguļi un mēbeles spīd un laistās. Šoreiz eksperimentējam, vai pastāv būtiskas atšķirības starp dažādām mikrošķiedrām.

Pagājis laiks, kad logus rūpīgi berza ar etiķūdeni vai stiklu mazgājamo līdzekli un pēc tam pulēja ar avīzēm. Jaunās tehnoloģijas piedāvā mikrošķiedras izstrādājumus, ar ko var notīrīt ātri un perfekti. Vēl svarīgāk ir tas, ka mikrošķiedras audums ir videi draudzīgs, jo tīrot nav nepieciešams lietot nevienu tīrīšanas līdzekli!

Īpaši smalka šķiedra

Mikrošķiedra ir īpaši smalks pavediens, kas izgatavots no poliestera un poliamīda. Turklāt tehnoloģija ir pilnveidota tiktāl, ka pēc šo abu polimēru savienošanas tos atkal sadala un sastiprina kopā kā ķīļveida mikroskopiskas šķiedras. Tādējādi audums spēj uztvert putekļus, netīrumus, traipus, turklāt šķiedras atvērtās virsmas, berzējoties cita pret citu, veido statisko elektrību, kas palīdz noķert pat vissmalkāko puteklīti. Mikrošķiedra var absorbēt septiņreiz vairāk šķidruma, nekā ir tās svars. Daži ražotāji šo audumu izgatavošanā izmanto patentētu sudraba mikrošķiedru, kas virsmu ne tikai labi notīra, bet arī dezinficē.

Jebkuru tekstilizstrādājumu šķiedru mēra gramos uz 10 kilometriem jeb dtex. Mikrošķiedrai pēc definīcijas jābūt 1 dtex. Tā var būt smalkāka, bet nekad rupjāka. Proti, 10 kilometru garam smalkajam mikrošķiedras diegam jāsver ne vairāk par vienu gramu. Mikrošķiedras auduma kvadrātcentimetrā ir vismaz 13 kilometru īpaši smalkā pavediena (ražotāji gan mūsdienās pilnveido tehnoloģiju un izgatavo arvien plānāku šķiedru). Īpašais mikrošķiedras pavediens ir bezplūksnains, neatstāj pūkas uz virsmas, tāpēc var noaust izturīgu audumu, kam piemīt izcilas tīrīšanas īpašības.

Nevis izsmērē, bet uzsūc sevī

Ar acīm to nevaram redzēt, bet, tīrot virsmu ar kokvilnas vai zīda lupatiņu, netīrumi un putekļi tiek stumti uz priekšu un atpakaļ, bet eļļaināki traipi vienmērīgi izsmērēti pa tīrāmo virsmu. Ja ir spēcīgs tīrīšanas līdzeklis un lupatiņu vairākreiz skalo, piemēram, pirkstu nospiedumus, iespējams, var pilnībā notīrīt. Mikrošķiedra šajā ziņā ieviesusi būtiskus uzlabojumus – abi polimēri plus lielais virsmas laukums, ko nodrošina šķiedras smalkais pavediens, ideāli uzņem sevī netīrumus, eļļu un ūdeni (neilons gādā par ūdens, poliesters – par eļļas uzsūkšanu), tāpēc ar kvalitatīvu mikrošķiedru var viegli notīrīt logus, spoguļus, mēbeles, stikla plauktus un galdiņus, metāla greznumpriekšmetus, glāzes un citas virsmas, kam jāspīd.

Vai tīra vienādi?

Lielveikalos un saimniecības preču veikalos ir gana plašs mikrošķiedras lupatiņu piedāvājums par 2–10 eiro, savukārt internetā un pie tiešās tirdzniecības izplatītājiem var iegādāties dažādas "Greenwalk", "Norwex" un "ECO√" mikrošķiedras lupatiņas par 5–12 eiro. Vai tās tīra vienādi? Lai gan reti kurš ražotājs norāda, tomēr auduma ražošanā izmantotais mikrošķiedras auduma dtex atšķiras no 0,14 līdz 1 dtex, tāpēc kvalitāte ir dažāda. Mēģinām pārbaudīt, vai, tīrot logu stiklus, var just šo atšķirību.

Mikrošķiedras lupatiņas tīrīšanai

Mikrošķiedras lupatiņas nav viegli salīdzināt, jo katram ražotājam ir atšķirīgi produkcijas raksturlielumi. Piemēram, "Greenwalk" uzrāda pavedienam 0,13 DEN, bet "ECO√" – 0,14 dtex. Ja abiem kvadrātcentimetrā ir 70 kilometru garš pavediens, varētu secināt, ka izmantotās šķiedras un šie lielumi ir līdzvērtīgi. Arī "Norwex" mikrošķiedras audums ir līdzīgs. Savukārt "Smart" un "Rossmann" neuzrāda smalkās šķiedras kvalitātes rādītājus.

Izmēģinot jāatzīst, ka lētākie mikrošķiedras izstrādājumi samērā ātri zaudē savas unikālās īpašības un kļūst par parastu putekļu lupatu, pat ja tos mazgā atbilstīgi ražotāja instrukcijai. Vidēji intensīvi šos audumus var izmantot trīs mēnešus, bet, piemēram, "Norwex" un "Greenwalk" mikrošķiedra labi kalpo vairākus gadus.

Darbojoties ar lētajiem izstrādājumiem, var secināt, ka virsma nekļūst ideāli tīra, jo īpaši tad, ja tā ilgu laiku nav kopta. Piemēram, mēģinot notīrīt logu ielas pusē, kur ir intensīva satiksme, daļa netīrumu izsmērējās pa logu un, tikai vairākkārt tīrot, beržot un pārmazgājot, varēja iegūt mirdzošu spīdumu, kamēr ar "Greenwalk" un "Norwex" lupatiņām to pašu varēja izdarīt divreiz ātrāk.

Atšķiras arī lupatiņu kopšana. Piemēram, no "Rossmann" ražojumiem bija grūtāk iztīrīt netīrumus, vajadzēja cītīgi berzt ar bioloģiskajām ziepēm, lai lupatiņa kļūtu tīra.

Secinājums: "Greenwalk" un "Norwex" lupatiņas tīra vienlīdz labi, un nenācās vilties, tīrot logus, spoguļus, smalkas vīna un konjaka glāzes. Atšķirības starp abiem ražotājiem, iespējams, varētu noteikt, tikai laboratorijā pētot smalkās šķiedras. Zviedru "Smart" mikrošķiedras audums tīra viduvēji, bet, darbojoties ar "Rossmann" izstrādājumiem, tīrīšanas procesā bija jāiegulda laiks un spēks.

Kā kopt netīro lupatiņu

Tīrot logus un citas netīras virsmas, mikrošķiedras lupatiņas ātri kļūst netīras. Šo audumu izmantošanas laiks lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik saudzīgi pret tiem izturas. Ja neievēro ražotāja norādījumus, mazgājot izstrādājums zaudē brīnumainās spējas un kļūst par parastu putekļu lupatu. Mikrošķiedras lupatiņas nedrīkst likt veļas žāvētājā, mazgāt ar parasto veļas pulveri, skalot ar mīkstināšanas līdzekļiem, izmantot balinātājus, smaržvielas. Nedrīkst mazgāt kopā ar vilnas un kokvilnas audumiem, kas pūkojas. Vēlams mazgāt +30...+90 °C ūdenī (ne visiem izstrādājumiem ražotājs pieļauj +90 °C, bet tas tiek norādīts atsevišķi). Tikai viens ražotājs ("Smart") norāda, ka izstrādājumus var mazgāt ar jebkuru līdzekli krāsainai veļai.

Padoms

Ja pacietīgi meklē, mikrošķiedras lupatiņas var nopirkt ar 50% atlaidi. Piemēram, "Norwex" un "Greenwalk" izstrādājumus daudz lētāk var iegādāties arī interneta atlaižu portālos, piemēram, perkamkopa.lv, cherry.lv vai zizu.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!