Izīrēju dzīvokli: kas jāzina par nodokļiem un likumdošanu
Foto: F64

Pirms pusotra gada Valsts ieņēmumu dienestā (VID) tika izveidota speciāla nodaļa, kuras pārziņā – uzraudzīt iedzīvotājus, kas gūst ienākumus no nekustamo īpašumu iznomāšanas vai izīrēšanas. Pirms tam nodokļi no šādiem ienākumiem nebija jāmaksā. Atsevišķi dzīvokļu izīrētāji jau ir saņēmuši vēstules no VID, kurās tiek ieteikts brīvprātīgi atzīt ienākumus un dalīties tajos ar valsti. Kā darbojas šī sistēma? Kādi nodokļi jāmaksā tiem, kuri gūst ienākumus no dzīvokļu izīrēšanas? Kā šie cilvēki nonāk VID redzeslokā? "Delfi" skaidro šos un vēl citus jautājumus, kas saistīti ar nekustamā īpašuma izīrēšanu.

Kā tiek medīti pelēko ienākumu guvēji?

Aizvadītā gada vasarā VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule intervijā portālam "rus.Delfi.lv" atzina, ka tiek medīti dzīvokļu īpašnieki, kuri savu īpašumu izīrē. "Runājot par nekustamo īpašumu nomu, mēs apzināmies, ka caur tādiem portāliem kā "Booking" un "Airbnb" Rīgā tiek izīrēti ļoti daudzi dzīvokļi. Sekosim līdzi, lai šāda uzņēmējdarbība notiktu likumīgi. Ekonomikas ministrijā darba grupa izstrādā noteikumus, atbilstoši tiem dzīvojamo platību īres līgumu reģistrācija Zemesgrāmatā būs obligāta," toreiz skaidroja Cīrule.

Jau vēstīts, ka pērn gada pirmajos deviņos mēnešos VID reģistrējušies 1414 nekustamā īpašuma izīrētāji. Tomēr vēl pirms tam, proti – 2016. gadā – 4857 privātpersonas saņēma "laimes vēstules", kurās VID piedāvā reģistrēt uzņēmējdarbību vai izskaidrot, kā īpašnieki, piemēram, izmanto tukšo dzīvojamo platību. Atteikšanās gadījumā tika draudēts ar administratīvām sankcijām.

Ieņēmumu dienestā portālam "Delfi" paskaidroja, ka darbs vienlaicīgi notiekot vairākās frontēs. Pirmkārt, zem lupas esot visi, kas izvieto plašsaziņas līdzekļos sludinājumus par īpašuma iznomāšanu, tādējādi reklamējot savu iespējamo uzņēmējdarbību. Otrkārt, VID analizē savā rīcībā esošo informāciju par personas ienākumiem un izdevumiem, meklējot iespējamās neatbilstības.

Izīrēju dzīvokli: kas jāzina par nodokļiem un likumdošanu
Foto: LETA

Tāpat nodokļu inspekcijas rīcībā ir informācija par katras konkrētas personas nekustamajiem īpašumiem. Ja parādās aizdomas, ka īpašnieks izīrē savu mitekli un gūst peļņu, viņš tiek aicināts godīgi atzīties tajā, ka nodarbojas ar uzņēmējdarbību (vai pierādīt, ka tas nenotiek). Un visbeidzot, mēdz gadīties, ka nodokļu inspektori informāciju saņem no trešajām pusēm.

Visa VID rīcībā esošā informācija tiek analizēta, vērtēta un salīdzināta. Ja privātpersonas darbības atbilst kaut vienam no kritērijiem, kas aprakstīti likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", tad tās tiek uzskatītas par saimniecisko darbību.

Tā rezultātā daudzi dzīvokļu īpašnieki īrniekiem pieprasa deklarēt īres dzīvokli kā savu dzīvesvietu. Tādējādi turklāt tiek samazināta pašvaldības aprēķinātā nekustamā īpašuma nodokļa summa.

Source

DELFI Tava Māja

Tags

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis Nekustamā īpašuma nodoklis PVN VID
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form