Padomi, ko pēc svētkiem iesākt ar Ziemassvētku eglīti
Foto: Shutterstock

Svētku laiks jau tuvojas izskaņai, tāpēc janvārī jāteic ardievas skaistajai Ziemassvētku eglītei. Protams, tās var novietot pie atkritumu konteineriem, bet pastāv arī citi veidi, kā savu laiku nokalpojušo kociņu izmantot mājā un dārzā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eglītes novākšana ir visai laikietilpīgs darbiņš, kura veikšanai viennozīmīgi jāņem talkā putekļusūcējs, jo visa grīda būs piebirusi ar skujām. Taču ne vienmēr visu var paveikt ar putekļusūcēju vai slotu. "Tava Māja" no savas padomu vācelītes piedāvā trīs palīglīdzekļus, kas palīdzēs satīrīt skujas gan no cietiem, gan mīkstiem grīdas segumiem:

  • rullītis ar lipīgo papīru. Tiesa, šo metodi var pielietot tad, kad lielums jau saslaucīts;
  • var izmantot līmlenti jeb skoču. Ar līmlenti jāaptin roka un jāpiespiež tā pie grīdas, kur ir skujas;
  • veikt slapjo grīdas uzkopšanu. Skujas pie mitras lupatas labi pieķersies;

Nekustamo īpašumu apsaimniekošanas un pārvaldīšanas uzņēmumu grupas "Civinity" speciālisti iesaka eglīti pirms iznešanas no dzīvokļa kārtīgi nopurināt vai ietīt kādā materiālā, lai dzīvoklis un kāpņu telpa netiktu piebirdināta ar skujām.

Gadījumos, ja atkritumu izvedējs nepiedāvā atsevišķu eglīšu savākšanas pakalpojumu, tad svētku eglītes var sagriezt mazākos gabalos, atdalot visus zarus un stumbru sadalot vairākās daļās. "Šādi sagrieztu egli var ievietot atkritumu maisā un tāpat novietot blakus konteineram," norāda uzņēmuma pārstāvji.

Nodošanas punkti, maksa un pareiza eglīšu novietošana pie atkritumu tvertnēm

"Civinity" speciālisti aicina nolietotās svētku eglītes novietot blakus atkritumu konteineriem, nevis mēģināt tās iestumt atkritumu konteinerā. Kā skaidro apsaimniekotāji, ja eglīte tiks ievietota atkritumu konteinerā, tādā veidā tiks aizpildīts konteiners ar saturu, kam tas nav paredzēts, tādā veidā radot apstākļus, kad pilno konteineru dēļ iedzīvotājiem nav, kur izmest parastos atkritumus. "Tādās situācijās parastos atkritumu konteinerus vajadzēs tukšot biežāk, un tas radīs papildu izmaksas visai mājai," brīdina apsaimniekotāji. Tie arī vienlaikus atgādina – blakus atkritumu konteineriem novietotās eglītes parasti tiek izvestas atsevišķās dienās. Tās vēlams iznest dienu pirms sadzīves atkritumu izvešanas dienas, piemēram, ja atkritumus izved trešdienās, eglīti jāiznes otrdienas vakarā.

Padomi, ko pēc svētkiem iesākt ar Ziemassvētku eglīti
Foto: Shutterstock

Kā portālam "Delfi" iepriekš pastāstīja "Eco Baltia grupas" vides apsaimniekošanas uzņēmumu pārstāve Daiga Buča, uzņēmumi SIA "Eco Baltia vide, SIA "Eko Kurzeme" un Siguldas pilsētas SIA "Jumis" piedāvā klientiem no eglītēm atbrīvoties ērti un videi draudzīgi.

Rīgas iedzīvotāji, kuru dzīvojamos namus apsaimnieko SIA "Rīgas namu pārvaldnieks", eglītes var novietot blakus sadzīves atkritumu konteineriem. Tās izvedīs bez maksas.

Citās "Eco Baltia vide" apkalpotajās pašvaldībās, kurās ir pieejami bioloģisko atkritumu konteineri, piemēram, Mārupē un Ādažos, iedzīvotāji ir aicināti eglītes sadalīt vai sazāģēt un izmest vai novietot blakus bioloģisko atkritumu konteineram.

Citos gadījumos "Eco Baltia vide" uzņēmumi nodrošinās eglīšu savākšanu, kas izmaksās divus eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Lai pieteiktu pakalpojumu, jāzvana pa tālruni 8717 vai jāraksta e–pasts uz info@ecobaltiavide.lv.

Siguldas pilsētas SIA "Jumis" nodrošinās eglīšu bezmaksas pieņemšanu šķirošanas laukumā "Zemdegās". Bet eglīšu izvešanu var pieteikt pa tālruni 26112288 vai rakstot e–pastu uz info@jumis.lv. Šis pakalpojums maksās 2,5 eiro, ieskaitot PVN. Cenā ietilpst eglītes savākšana un izvešana Siguldas pilsētas robežās.

Citi veidi, kur realizēt veco Ziemassvētku eglīti

Ja tomēr eglīti nevēlies nogādāt uzņēmumiem, kas to utilizēs, tad vari rast tai citu pielietojumu. Portāla "Reader Diggest" eksperti ir apkopojuši virkni ar ieteikumiem, ko iesākt ar eglīti pēc svētkiem.

  • Mulča dārzā. Egles zarus vari izmantot, lai piesegtu augus vai arī kā mulču;
  • Masāža pēdiņām. Visai neparasts veids būs egļu skuju izmantošana masāžai, piemēram, skujas var sabērt traukā, bet pēc tam uz tām pastāvēt. Tāpat uz tām virsū var uzliet siltu ūdeni, kurā iemērkt kājas. Kā norāda portāls, tad egļu skujiņu uzlējums lieti noderēs, lai atbrīvotos no nepatīkamā kāju aromāta;
  • Sadedzināt. Protams, tas ir lielisks veids tādā gadījumā, ja dzīvo privātmājā vai dzīvoklī, kur ir kamīns. Egļu aromāts degšanas laikā izplatīsies pa visu mājokli, kas atkal uzjundīs atmiņas par svētku laiku;
  • Rokdarbos. Egļu zariņus var izmantot dažādās dekorācijās vai arī izveidot aromātiskus maisiņus, kurus iekārt skapī vai mašīnā;
  • Zivju smakas novēršanai. Kā iesaka portāls, tad egļu skujas noder, lai neitralizētu zivju smaku virtuvē un mājoklī. Nepieciešams katliņā iebērt skujas, pievienot kanēli, apliet to ar ūdeni un karsēt uz plīts;
  • Dabiskais tīrāmais līdzeklis. No egļu skujām un etiķa var izgatavot tīrāmo līdzekli. "Reader Diggest" iesaka apliet skujas ar etiķi, bet pēc tam šo šķidrumu nostādināt pāris nedēļas.

Ja šie ieteikumi nav tavā gaumē, tad labu darbu vari izdarīt dzīvnieku labā, piemēram, nogādājot savu nenokaltušo eglīti briežu audzētavām vai citiem uzņēmumiem, kas rūpējas par zvēriem. Sākumā tikai noskaidro, vai uzņēmums labprāt eglīti ņems pretī. Kā liecina informācija "Facebook" lapā "Zoo Brieži", tad piemājas zoodārza pārstāvji aicina nogādāt viņu īpašumā nenokaltušas un Latvijas mežos augušas eglītes. Par to plašāk vari izlasīt šeit.

Taču, ja egle iegādāta podiņā, tad tā jānoliek uz balkona, lodžijas, terases vai ārā, podiņu ieliekot ar kūdru vai pērnajām lapām piepildītā maisā, un jāgaida pavasara stādīšanas laiks, iesaka apsaimniekošanas uzņēmums "Civinity". Citus padomus par to, kā eglīti saglabāt līdz stādīšanai ārā, lasi šeit.

Tags

Ziemassvētku eglīte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form