Foto: Vida Press

Izrādās, ka interjera iekārtojumu visvairāk ietekmē cilvēka temperaments, nevis personība, profesija vai dzīvesveids. Līdz ar to vadošās modes tendences ne vienmēr der visiem, un nav brīnums, ka daudzi labāk jūtas draugu virtuvē nekā savā viesistabā.

Mēs visi esam ļoti dažādi un atšķiramies ne tikai pēc psiholoģiskā tipa – ekstravertais (uz āru vērsts) un introvertais (uz iekšu vērsts), bet arī pēc četriem temperamentu veidiem – holeriķis, sangviniķis, flegmatiķis un melanholiķis. Temperamentu īpatnības der ņemt vērā, lai mājoklī vienlīdz labi justos gan vecāki un bērni, gan brāļi un māsas, gan viņš un viņa.

Ekstravertā tipa pārstāvji – holeriķis un sangviniķis attiecībās ar cilvēkiem virzās plašumā, nevis dziļumā. Viņus vairāk interesē tas, kas notiek šeit un tagad, nevis pagātnē vai nākotnē. Ekstravertiem ir daudz paziņu, plašs kolēģu un draugu loks, aktīva sadzīve un izklaides. Līdz ar to nepieciešama ērta dzīves telpa, kur uzņemt ciemiņus.

Introverti (uz iekšu vērsti) atšķirībā no ekstravertiem veido dziļas attiecības ar cilvēkiem. Viņiem nav plašs paziņu loks, jo labprātāk laiku pavada vienatnē vai ar nedaudziem tuviem draugiem. Tā kā melanholiķi un flegmatiķi priekšroku dod individuālam darbam vai darbam ar lietām, saskarsme ar kolēģiem arī nav bieža. Introvertiem raksturīgi, ka savas jūtas un emocijas viņi patur pie sevis – no malas grūti pateikt, kāds ir viņu noskaņojums un kas viņiem padomā. Melanholiķi un flegmatiķi lielākoties nododas atmiņām un pārdomām par pagātni vai sapņo par nākotni. Tagadne ir tikai nenozīmīgs mirklis.

Holeriķa stilīgums

Foto: Vida Press

Holeriķim patīk draugus pārsteigt un pat šokēt ar jaunākajām modes tendencēm sava mājokļa interjerā. Galvenais, lai būtu stilīgi, bet ne ļoti dārgi. Stila izvēlē dominē eklektisms. Holeriķis nebaidās no drosmīgiem risinājumiem un eksperimentiem, viņu aizrauj viss jaunais, līdz ar to interjeri nemitīgi mainās – mēbeles bieži pārvieto, sienas pārkrāso utt. Holeriķim svarīgas nevis detaļas, bet kopējais tēls – ja apdarē vai mēbelēs parādās kāds sīks defekts, visbiežāk izlemj to mainīt, nevis labot.

  • Telpas – plašas, ergonomiskas, funkcionālas un ērtas ar vairākām darbības zonām.
  • Toņi – dominē košas krāsas, neparasti toņu salikumi, piemēram, zils ar oranžu vai sarkanu.
  • Mēbeles – modulējamas, transformējamas un pārvietojamas.
  • Apgaismojums – pēc iespējas daudzveidīgāks un ar variēšanas iespējām: gan ierasta griestu lampa, gan iebūvētie gaismekļi grīdās un nišās, gan daudzkrāsains diožu apgaismojums mēbeļu vir­smās.
  • Aksesuāri – atraktīvi priekšmeti, nejauši un spontāni iegādāti suvenīri, kā arī dažādi dizaina priekšmetu atdarinājumi – viss, kas piesaista uzmanību.
  • Sadzīves tehnika – nelieto sarežģītu sadzīves tehniku, jo ir ļoti nepacietīgi.

Speciālistu ieteikums – tā kā holeriķi ir ļoti aktīvi un uzbudināti, tiem nepieciešama atslodze nervu sistēmai. Vēlams lietot zilo un zaļo toņu salikumus, kas izskatās pietiekami efektīgi, bet tajā pašā laikā nomierina. Īpaši jāpadomā, lai holeriķa guļamistabā radītu mierīgu vidi – te derēs vēsie toņi.

Sangviniķa dzīvespriecīgums

Foto: Vida Press

Sangviniķis atšķirībā no holeriķa pārdrošus risinājumus novērtē atzinīgi tikai citu interjeros, bet savā mājoklī no tādiem izvairās. Viņam raksturīga loģiska pieeja – izvēlas pārdomātus risinājumus. Ilglaicīgi turas pie viena izvēlētā stila – vienalga, vai tas būtu romantisks vai moderns, visos interjeros būs plašums, gaisma un dzīvespriecīgas krāsas.

  • Telpas – nepārslogo ar mēbelēm, bieži apvieno vairākas telpas vienā, lai iegūtu netradicionālu plānojumu un vairāk vietas. Raksturīgas daudzas stiklotas virsmas, kas atstaro gaismu un telpas vizuāli paplašina.
  • Toņi – spilgtas, pārsvarā silto toņu krāsas, bet ne tik košas kā holeriķim; saskaņotas un personīgi nozīmīgas krāsas, kas uzmundrina un piesaista. Bieži izmanto arī dažādas brūnās krāsas nianses, kas piešķir interjeram stabilitāti. Bet baltais un pelēkais nedaudz atvēsina aktīvo noskaņu interjerā.
  • Mēbeles – funkcionālas, bet tādas, kas nerada smagnēju iespaidu; īpaši iemīļotas dažādas plauktu sistēmas: no abām pusēm lietojami plaukti, pie sienas stiprināmi plaukti, kas ekonomē grīdas platību, un nelieli dīvāni.
  • Apgaismojums – dažāda veida gaismas ķermeņi no matēta stikla vai metāla, kas piešķir maigu gaismu atšķirīgās telpas zonās.
  • Aksesuāri – patīk skaistas, kvalitatīvas lietas; novērtē interesantus risinājumus, bet sangviniķim svarīgi pārliecināties, vai viss, ko viņš izvēlas, ir "mans stils vai nav".

Speciālistu ieteikums – vēlams neaizrauties ar modes tendencēm, bet palikt uzticīgam savām izjūtām un loģikai, tad izdosies izveidot mājīgu interjeru, kurā katrs atnācējs jutīsies omulīgi.

Flegmatiķim vajadzīga stabilitāte

Foto: Vida Press

Flegmatiķim svarīgas pārbaudītas vērtības – dažādi jaunumi un pārmaiņas viņu neinteresē. Šim temperamenta tipam ļoti svarīga ir stabilitāte un drošības izjūta. Tāpēc radikālas pārmaiņas dzīvē un arī interjerā viņam neder. Lai ieviestu kaut ko jaunu, nepieciešama spēcīga argumentācija un pārliecināšana. Flegmatiķi arī nespēj pieņemt, ka kāds viņu dzīves telpā varētu izmainīt kaut ko bez viņu klātbūtnes vai piekrišanas. Pārmaiņām piekrīt tikai tad, ja saprot, ka tās patiešām būs vērtīgas un labvēlīgas.

  • Telpas – izskatās dārgas, klasiskas, pat aristokrātiskas. Tajās valda kārtība, jo katrai lietai ir sava stingri noteikta vieta.
  • Krāsas – mierīgas un saskaņotas toņu gammas, bez spēcīgiem kontrastiem un raibuma.
  • Mēbeles – svarīgs ne tikai mēbeļu izskats un funkcionalitāte, bet arī tas, cik stabila to konstrukcija un cik ekoloģisks un izturīgs materiāls. Daudz un dažādu mēbeļu ar uzglabāšanas funkciju – grāmatu skapji, trauku vitrīnas, kumodes, sienas skapji un pieliekamie; priekšroka dabiskiem materiāliem, neizvēlas stiklu, plastmasu vai sintētiku.
  • Apgaismojums – klusināts, klasisks.
  • Aksesuāri – nevērtīgas un nejaušas lietas nevar atrast; bieži izvēlas antikvārus vai paaudžu paaudzēs mantotus priekšmetus – grāmatas, porcelānu, gleznas, nelielas kvalitatīvas galda skulptūras, sudrablietas. Ja finanses neatļauj iegādāties dārgas lietas, flegmatiķis dos priekšroku labai keramikai, nevis lētam pakaļdarinājumam.

Melanholiķa jūtu dzīvei


Melanholiķim pats svarīgākais ir saglabāt nemainīgu vidi – tā ir dzīves komforta pamats, jo, pēc viņa domām, spēj pasargāt no apkārtējās dzīves negācijām. Tomēr šim tipam piemīt bagāta fantāzija un asociatīva domāšana, kas balstīta uz sajūtām un emocijām. Līdz ar to melanholiķi ļoti ietekmējas no citu cilvēku izteikumiem; viņi bieži ir pārāk jūtīgi, depresīvi noskaņoti, nospiesti, tāpēc vairās no ikdienas stresa un trokšņa un izvēlas klusinātus, mierīgus un komfortablus mājokļus. Tomēr maldīgi domāt, ka melanholiķu interjers vienmēr būs romantisks, pārbagāts ar mīkstajām mēbelēm, spilveniem, plediem un paklājiem. Tas var būt arī klasisks vai mūsdienīgā stilā iekārtots interjers.

  • Telpas – raksturīga nemainīga kārtība un atsevišķi omulīgi stūrīši, kur pabūt vienatnē un klusumā. Atpūtas vietas bieži nodalītas ar plauktiem, aizkariem, aizslietņiem vai žalūzijām.
  • Krāsas – dominē daudzveidīgas, bet mierīgas dzeltenā toņa variācijas, smilšu krāsa, pustoņi; spilgtu krāsu šeit nebūs.
  • Mēbeles – bez asiem stūriem, raksturīgi apaļi vai ovāli galdi, noapaļotas līnijas; melanholiķa mājās noteikti neiztiks bez liela pusdienu galda, uz kura vienmēr valda kārtība.
  • Apgaismojums – slikti jūtas spožā gaismā, izvēlas siltu sienas vai stavlampu gaismu, puskrēslu.
  • Aksesuāri – daudz fotogrāfiju, glezniņu, relikviju, kolekciju, kas kalpo tādas vides radīšanai, kas atbalsta melanholiķa dvēseles stāvokli, nevis rada jaunus iespaidus. Svarīga lietu vēsture, stāsts.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!