Foto: DELFI
Toms Miljuss (zināms ar segvārdu Toms Montana) ir veco pērļu zvejnieks, kurš daždažādās vietās atrod un izzvejo lietas, kas cilvēkiem vairs nav vajadzīgas, – vecas lampas, skapjus, pulksteņus un ne tikai. Tām viņš dod otro dzīvi, izveidojot neparastus dizaina priekšmetus.

Toms ar trim domubiedriem rosās darbnīcā Rīgā, un tajā kaudzēm stāv dažādi priekšmeti, kas noteiktā laikposmā bijuši vēstures liecinieki, – arhitektoniski elementi, radiatori, vilcienu beņķi no koka, rūpnīcu lampas, kuģu lampas, plakāti, kolbas un citas lietas. Ja kādam tie var šķist tikai veci krāmi, tad Tomam tie ir vērtīgi dārgumi, un par katru atrasto dārgumu viņam ir īpašs stāsts, jo katra ekspedīcija, kurā viņš dodas pakaļ vecajām lietām, ir pārsteigumu pilna. Savas uzlabotās pērles viņš arī atrāda un tirgo plašākai sabiedrībai, to attēlus publicējot savās "Facebook" lapās "Vintidž lampa" un "Rīga Vintage". "Ne vienmēr mērķis ir pārdot, reizēm ir mērķis izveidot mākslu, kompozīciju. Ir lietas, kuras negribas pārdot, kas zina, kad vēl pie tādas lietas tikšu. Dažreiz tās izīrēju," piebilst mākslinieks.

Ar vecajām lietām viņš sāka aizrauties pirms pieciem gadiem. Strādājis celtniecībā, veidojot interjeru citiem, bet tad izdomājis – jāizveido sava darbnīca, kur varētu darboties. "Sākām ar radiatoriem, tad izdomāju vēl kaut kādu vecu mantu paņemt, tad nākamo. Beigās tas izauga par hobiju," stāsta Toms, kuram ir vēl viens hobijs – fotografēšana, kas lieliski noder, kad priekšmeti ir jāiemūžina. "Man patīk vecais industriālais dizains. Tā man ir pamatnodarbošanās, kas reizē ir sirdslieta."

Pārsteigumu pilnās ekspedīcijas 

Par ekspedīcijām Toms varētu stāstīt daudz, jo tas ir vesels process – ekspedīcijas jāizplāno, tad ar busiņu jāaizbrauc līdz konkrētajām vietām Latvijā, bet pēc tam jālūko kāds interesants priekšmets, kas viņam varētu noderēt. Arī "Tava Māja" ciemošanās laikā Tomam ir "karstais telefons", jo viņam zvana cilvēki, kas grib piedāvāt lietas, kas pašiem nav vajadzīgas. "Tad tu aizbrauc, atver durvis, kuras nav bijušas atvērtas jau 20 gadus, tas ir vispatīkamākais visā procesā, jo tu nekad nezini, ko tur atradīsi," norāda mākslinieks. "Parasti, kad brauc pakaļ, jau zini, kas būs, bet reizēm ir pārsteigums. Tā ir tāda medīšana." Kā gan viņi atrod šīs lietas? Toms stāsta, ka cilvēki paši zvana, turklāt kaut ko atrod arī internetā, tostarp arī sludinājumu portālos. Nav tā, ka lietas tiek iegūtas bez maksas, Toms un viņa kolēģi par tām samaksā. "Mūsdienās nekas nav bez maksas," piebilst Toms. Mākslinieks arī atklāj – vislabākais materiālu iepirkšanas "lielveikals" ir metāllūžņu laukumi. "Bieži vien aizbraucam un no metāllūžņiem ārā dabūjam pērles."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!