Foto: Ieva Krūmiņa
Tutānu ģimene no Smārdes pagasta Kalndaķiem ir kārklu klūgu pavēlnieki – šeit viņiem ir sava pinumu pasaule, kur top ne tikai paplātes un gultiņas jaundzimušajiem, bet arī grozi, kas tiek eksportēti uz Japānu.

Klūgu pīšana ir Pētera aizraušanās jau kopš bērnības – aptuveni 10 gadu vecumā tēvs iemācījis šo amata prasmi, bet tolaik pirmie darbi bijuši ne no klūgām, bet vadiem – veidoti atslēgu piekariņi un groziņi. "Ar tiem vadiņiem tik lēni gāja, ka es izdomāju, ka grozi jāpin no klūgām. Pirmo kartupeļu groziņu mēs ar tēti nopinām kopā," atminas amatnieks. "Tas man ļoti iepatikās, pamazām tā arī aizgāja grozu pīšana." Ja tētis Pēterim iemācīja pašu pīšanu, tad mamma palīdzēja vākt un mizot klūgas. Abi savulaik braukuši un vākuši klūgas pa grāvjiem. Tāpat liels atbalsts Pēterim sākumā bijis brālēns, kurš bija apguvis kārklu klūgu pīšanas gudrības. Pēteris gan atzīst, ka tas tolaik bijis vien tādā hobija līmenī, bet nopietnāk viņš klūgu pīšanai pievērsies, kad iepazinies ar savu mūža mīlestību un sievu Lolitu.

Amatnieks neslēpj – dzīvē gājis visādi, kādu brīdi palicis pat bez darba, pinis grozus draugiem un sievas darba kolēģiem. Pasūtījumu klāsts audzis plašumā, atminas Pēteris: "Vienu grozu uzdāvinājām, trīs pasūtīja." Savas prasmes viņš arī nostiprinājis profesionāli, iegūstot Amatniecības kameras amata meistara diplomu, kā arī zināšanas par kārklu klūgu pīšanu papildinot ārvalstīs. Tolaik viņam ne prātā nav nācis, ka kopā ar sievu kādreiz vadīs vienu no lielākajiem pinēju uzņēmumiem Latvijā un viņu grozi būs iecienīti ārpus Latvijas robežām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!