Vannas istaba parasti ir šaura, ierobežota noteiktas ģeometriskas formas telpa, kurā nav daudz vietas stila trikiem un radošām izpausmēm. Tomēr radīt iespaidu par vizuāli plašu telpu nav grūti.

Racionāli izvēlēta santehnika un mēbeles, kā arī radoša pieeja dekorācijām var radīt ilūziju, ka telpa ir plašāka nekā realitātē.


Proporciju nozīme

Telpas uztveri var mainīt ar pareizu santehnikas izvēli. Jo brīvāka grīda, jo plašāka telpa! Pie sienas stiprināta izlietne un tualetes pods ne tikai neaizņem daudz vietas, bet arī piešķir telpai gaišumu, vieglumu un mūsdienīgumu.

Santehnikas gabarītiem jābūt proporcionāliem telpas izmēram. Pārāk liela izlietne mazā, šaurā telpā izskatīsies vēl lielāka nekā tā patiesībā ir.

Izliektas formas stūra dušas kabīnes aizņem mazāk vietas nekā taisnstūra. Ja dušas kabīnes sienas ir no caurspīdīga stikla, telpa vizuāli šķiet plašāka.


Vienmuļības priekšrocības

Ikviena līnija telpu sadala mazākās plaknēs, tādēļ mazā vannas istabā būtu jāizvairās no plašām dekoratīvām joslām. Telpu samazina arī kontrastējoši un lieli, dekoratīvi elementi.

Risinājums - gaišu krāsu vai pasteļtoņu flīzes ar neuzkrītošu zīmējumu, kas nenogurdina acis. Telpu vizuāli palielina arī sīku mozaīkflīžu sienas. Horizontāli krāsu un rakstu ornamenti telpu šķietami padara plašāku, savukārt vertikāli - rada augstuma sajūtu.

Gludas un spīdīgas virsmas rada svaiguma un tīrības efektu, telpu padara gaišāku un plašāku, savukārt matētas virsmas piešķir intimitātes sajūtu.


Platības 'zaglis' - durvis

Durvis mazai telpai var "nozagt" līdz pat 25 procentiem telpas. Kā risinājums telpas maksimāli optimālai izmantošanai var būt bīdāmās vai saliekamās durvis. Sliktākajā gadījumā - uz āru veramas durvis. Durvju plakni var "nodarbināt" papildus, piestiprinot āķus vai pakaramos apģērbam un dvieļiem. Pie durvīm piestiprināts spogulis optiski palielinās telpu. 


Grīdas - jo tukšākas, jo labāk

Griesti un grīda ir kā piektā un sestā siena. Spīdīgas, spilgtas krāsas grīdas flīzes un gaiši griesti vizuāli paplašina telpu. Mazā vannas istabā labāk nelikt paklāju, jo nosegtā grīda vizuāli samazina telpu.

Mēbeles un aksesuārus labāk izvēlēties vieglus un stiprināmus pie sienas. Vaļēji plaukti acu augstumā ir ļoti praktiski, turklāt "nenoēd" telpas platību.


Dabiskā gaisma

Pat vismazākais lodziņš nelielā telpā var pilnībā mainīt tās proporcijas. Ir vērts ziedot daļu no tik svarīgās telpas, lai saglabātu vai izbūvētu vannas istabā logu, nodrošinot telpā dabiskās gaismas avotu.

Arī mākslīgais apgaismojums ļauj vizuāli paplašināt telpu. Gaismai jābūt vienmērīgi izkliedētai, atstarojoties sienās un griestos. Funkcionālākais risinājums - griestos iebūvēti gaismekļi, kas neaizņem daudz vietas. Lampiņām jābūt izvietotām tā, lai neveidotos ēnaini stūri, jāparedz apgaismojums arī pie spoguļa, izlietnes, vannas vai zem sienas plauktiem, ja tie ir piestiprināti augstu pie griestiem. Šādā veidā var radīt optisku ilūziju par telpas izmēriem.


Atspulgi

Caurspīdīgs stikls un plastikāts, mirdzošas keramiskās flīzes, metāls, spoguļi atstaro gaismu un rada plašuma ilūziju.

Izplatītākā metode, kā ātri un vienkārši optiski paplašināt telpu - sienas spogulis. Liels spogulis vannas istabu padarīs šķietami lielāku, atstarojot ne tikai mēbeles un santehniku, bet arī gaismas un krāsas.

Mazā telpā labāk izvēlēties vienu lielu spoguli, nevis vairākus mazus. Vislabāk, ja tas ir novietots atsevišķi, nevis paslēpies dziļumā starp plauktiem un mēbelēm. Stiprinot spoguli virs izlietnes, īpaši jāpiedomā par tā novietojumu - ja spogulis ir pārāk zemu, tas regulāri tiek notašķīts ar ziepēm, zobu pastu un ūdeni.


Vienkāršība

Koši un izteiksmīgi aksesuāri telpu padara smagāku. Spilgtus, uzmanību piesaistošus priekšmetus labāk izvietot istabas tālākajos stūros, tādējādi tie piesaistīs uzmanību un it kā palielinās skatiena trajektoriju, radot iespaidu par vizuāli plašāku telpu.

Jo mazāk lietu telpā, jo plašāka tā šķiet. Tīrība un kārtība arī ir viens no plašuma efekta radītājiem. Vaļējos plauktos ieteicams izvietot tikai visnepieciešamākās un dekoratīvākās higiēnas lietas, pārējās glabājot slēgtos skapīšos.


Jo mazāk konkurences, jo labāk

Noteikums viens - pēc iespējas mazāk mēbeļu, nepārblīvējot telpu. Kā jau neskaitāmas reizes teikts, labāk izvēlēties pie sienas stiprināmus plauktus un vertikālus skapīšus.

Jo mazāk lietu, kas aizņem telpu, jo labāk. Labākā izvēle - gludi, minimālisma stila iebūvējamie plaukti un skapji. Smagnēji, masīvi objekti (piemēram, karstā ūdens boileris) ļoti samazina telpu, tādēļ tos var maskēt, ievietojot nišās vai izbūvētos skapjos.


Aizplīvurots caurspīdīgums

Biezus vannas aizkarus aizvieto ar caurspīdīgiem, optiski paplašinot telpu. Logu apdarei - aizkariem, žalūzijām labāk izvēlēties lakoniskus, vieglus un viengabalainus materiālus.

Caurspīdīgi stikla plaukti, lai arī neatstaro gaismu, tomēr arī neierobežo to, radot papildu gaišuma sajūtu.


Viegli un gaisīgi

Košas un kontrastējošas krāsas telpā "aizņem" vairāk vietas, tādēļ mazai istabai tās nav piemērotas. Ja vēlas radīt plašas vannas istabas sajūtu, tās apdarē labāk izvēlēties gaišas krāsas.

Sienām, griestiem un grīdai jābūt saskaņotai. Lai arī mēbeļu nokrāsošana sienas vai grīdu tonī varētu šķist garlaicīga, tomēr šādā risinājumā mēbeles it kā saplūst ar telpu, radot optiski plašāku un tīrāku iespaidu. Griestu perimetru ierāmējoša, šaura, dekoratīva svītra vienā tonī radīs ar sienām iespaidu, ka griesti ir augstāki.

Starp citu, ne vienmēr nepieciešams vizuāli paplašināt vannas istabu. Pārdomāti iekārtota neliela telpa bieži vien ir daudz mājīgāka un siltāka par sterili tīru plašumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!