Mitināties dzīvoklī, kura platība ir astoņi kvadrātmetri, mazā mājiņā uz riteņiem, šķūnītī vai garāžā - izklausās neprātīgi, vai ne? Kurš gan izvēlētos tādu dzīvi?

Šādus dzīves apstākļus izvēlas ļaudis, kas priekšroku dod vienkāršībai, minimālismam un laimei. Viņi rada mazus mājokļus neapdzīvotās vietās, jo izvēlas kvalitāti, ne kvantitāti. Visi kā viens atkārto zelta frāzi - "Mazāk ir vairāk".

TV producente un blogere Kirstena Dirksena aicina doties video ceļojumā un apciemot cilvēkus, kas izvēlējušies dzīvot miniatūros mājokļos, meklējot vienkāršību, pašpietiekamību, minimālismu un laimi un apmetoties uz dzīvi alās, pārveidotās garāžās, treileros, šķūnīšos, laivās un baložu mājās.

Iespējams, viens no apbrīnojamākajiem cilvēkiem ir amerikānis Džejs Šefers, kurš uzbūvējis mājokli, kura platība ir vien 8,26 kvadrātmetri. "Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ es izvēlējos mazu mājokli, ir tas, ka es dodu priekšroku kvalitātei, ne kvantitātei. Man nav tik daudz naudas, lai varētu dzīvot milzīgā mājā, bet nu es varu izbaudīt sava mazā mitekļa priekšrocības. Tiesa, pagāja labs laiks, kamēr es sapratu, kuras ir tās lietas, kas man nav nepieciešamas," stāsta Šefers.

Aizvien vairāk cilvēku visā pasaulē atklāj priekšrocības, ko sniedz dzīvošana mazgabarīta mājokļos. Jo lielāka ir māja, jo vairāk rūpju tā prasa ikdienā, mazāka platība - mazāki rēķini. "Lielas mājas dzen parādos," savu pārliecību pauž Džejs. Galu galā, retais var atļauties iegādāties zemi un uzbūvēt lielu māju, neaizņemoties naudu.

Džejs Šefers neslēpj prieku par to, ka mazu mitekļu kustība kļūst aizvien populārāka. Pakāpeniski cilvēki maina savu viedokli par to, kādai jābūt mājai. Būvēt māju, tas ir dārgs un apgrūtinošs projekts. Viens vidēji aritmētiskais amerikāņu nams izmaksā summu, par kādu varētu uzbūvēt 10 tādas mājiņas, kāda ir Džejam.

Dzīve mikroskopiskā miteklī

Popularitāti iemanto ne tikai mazas mājas, bet arī miniatūri dzīvokļi. Felisa Koena savulaik dzīvojusi 8,36 kvadrātmetrus plašā "dzīvoklī", jo tikai tādu varējusi atļauties.

Manhetenā vidējā īres maksa par dzīvokli ir 3,6 tūkstoši ASV dolāru, Felisa par savu mitekli maksājusi gandrīz 700 dolārus. Sieviete atklāj, ka pirmajā naktī viņai sākusies panikas lēkme, kad viņa pēkšņi pamodusies un ieraudzījusi, ka griesti ir vien 60 cm attālumā no sejas, tomēr ar laiku esot pieradusi pie mazās platības. "Domāju, ka daudzi lielo platību iemītnieki patiesībā ir pārguruši," prāto Koena. Viņai nācies pamest dzīvokli pēc tam, kad mājas saimnieks divkārt palielināja īres maksu. Sieviete pārcēlās uz nesalīdzināmi plašāku dzīvokli - 46,45 kvadrātmetri.

Mazi dzīvokļi - praktiski un funkcionāli

Ņujorkietis Greiems Hils 32,5 kvadrātmetrus plašajā dzīvoklī apmeties filozofisku, ne materiālu apsvērumu dēļ. "Šajā laikmetā mums ir jālabo sava dzīve, samazinot telpu un lietu daudzumu. Ir jāattīrās, jo atbrīvotā telpa padara skaidrākas domas un ļauj mainīties."

Greiems norāda, ka lieka manta nedara laimīgāku. Jo mazāka platība, jo lielāka nozīme ir katram centimetram, nozīme ir ikvienam priekšmetam un lēmumam. Visam ir jābūt praktiski un funkcionāli, līdz ar to ir ļoti rūpīgi jāpārdomā, kur un kādas mēbeles izvietot. Ikvienai lietai ir sava vieta un nozīme. Svarīgākais jautājums - kā gūt maksimāli augstāko kvalitātes līmeni no minimuma. Mazāk ir vairāk...

Kamēr Amerikas Savienotajās valstīs izvēle dzīvot miniatūros mājokļos varētu šķist kā komforta upurēšana, blīvi apdzīvotās pilsētās nekustamo īpašumu cenas ir nesamērīgi augstas un dzīve 28 kvadrātmetros ir nevis upurēšanās, bet iespēja dzīvot savās mājās, kuras drīkst iekārtot pēc sirds patikas.

Garāža pārtop par mūsdienīgu dzīvokli

Džeremijs Buholcs vēlējās iegādāties dzīvokli Francijā, Bordo apkaimē, taču nespēja atrast ko piemērotu. Pavisam nejauši viņš uzzināja, ka tiek pārdota kāda garāža - divreiz lētāk nekā tādas pašas platības dzīvoklis. Vīrietis nolēma apmesties uz dzīvi garāžā.

"Pirms uzsāku projektu, draugi man teica, ka tas nav iespējams, jo te nebija pat elektrības." Tomēr, bruņojies ar krietnu optimisma devu un arhitekta palīdzību, Buholcs radīja kaut ko tik tiešām pārsteidzošu, pārveidojot garāžu par mūsdienīgu dzīvokli.

Lai maksimāli izmantotu telpu, arhitekts radīja risinājumu - mēbeles, kas apvieno vannu, gultu, darba vietu un dīvānu.

Nieres izmēra dzīvoklis

Kāds pāris iegādājās zemi Valensijas piekrastē, Spānijā. Kopā ar zemi viņi ieguva arī tiesības būvēt namu, ne lielāku par šķūnīti.

Šis pircējs, Paskāls Alberto, uzskata, ka lielas ēkas bieži netiek pilnībā izmantotas, tām ir pārāk daudz liekas platības. Dzīvojot mazā mājā, cilvēkam ir jādomā par visu, ko viņš vēlas un kas viņam ir nepieciešams. Pāris mēģināja izmantot mazo platību maksimāli lietderīgi, atstājot pietiekami daudz brīvas vietas, lai nejustos saspiesti. Tas prasījis dažus negaidītus risinājumus.

"Mums izdevās pielāgot šķūnīša izmēra platību kvalitatīvai dzīvei," secina Paskāls.

Maza telpa iedvesmo

Dzīve miniatūrā mājā vai dzīvoklī ir ne tikai izaicinājums, bet arī iespēja būt radošam. Ne vienmēr ir nepieciešams spiesties 19 kvadrātmetros, tomēr ar radošu pieeju un nestandarta risinājumiem pat visminiatūrāko telpu var pārveidot par mūsdienīgu un funkcionālu mājokli, neupurējot komfortu un ierasto dzīvesveidu. Galu galā, jo vairāk mantas, jo mazāk brīvības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!