Foto: Privātais arhīvs
Ļaujoties neprātīgai idejai, divi traku ideju cienītāji – Jānis Kirejs un Mārtiņš Ruža – 2017. gada jūlijā nolēma kopīgiem spēkiem izveidot pirmo mikromāju un veiksmes gadījumā arī turpināt to būvniecību. Kāda ir mājas demo versija, par kādām ērtībām padomāts un kas vispār var ietilpt 12 kvadrātmetros, ''Tava Māja'' lasītājiem plašāk stāsta idejas autors Mārtiņš Ruža.

Vasarā tika uzsākta būvniecība projektam ''Melnā spāre'' un tagad, kad tas veiksmīgi noslēgts, būvnieks arī labprāt padalās stāstā par tās tapšanu. Pirmā prototipa būvniecības uzstādījumi bijuši – minimāls pamata laukums, maksimāla platība un komforts, neskatoties uz ierobežoto platību.

Tomēr vēl kāds ne mazāk svarīgs nosacījums bijis, lai tā būtu estētiski baudāma un tāda, kas ir gan funkcionāla, gan kā dizaina elements jebkurai lauku videi. Vēl esot bijis uzstādījums ēku uzstādīt 48 stundu laikā. Lai arī uzstādījumu daudz un ambīciju netrūkst, abiem izdevies tikt pie kārotā rezultāta.

Entuziastiskie būvnieki radījuši piemīlīga izmēra māju ar pamatu kvadratūru 2,4x2,4 m un 12 kvadrātmetru kopējo platību. Saprotams, ka šāda izmēra māja nav paredzēta dzīvošanai ikdienā, tās ideja ir – viesu māja 4-6 iemītniekiem. Mārtiņš arī atzīst, ka visi, kas redzējuši namiņu klātienē, atzinuši, ka bildēs tas izskatās krietni mazāks, nekā ir patiesībā.

Foto: Privātais arhīvs

Pirmais mikromājas modelis "Melnā spāre" tika radīts, izmantojot 100 procentu roku darbu un radošās domas lidojumu. ''Mēs to veidojām bez iepriekšēja projekta, balstoties uz savu intuīciju, pieredzi būvniecībā un pasaules lielāko arhitektu darba stila principiem. Katram elementam un katram būvniecības risinājumam ir savs loģisks skaidrojums. Dabīgi materiāli, krāsas un dizains, kas viegli un organiski iekļaujas jebkurā ainavā, ir rezultāts divu mēnešu ilgam un saspringtam darbam,'' stāsta būvnieks Mārtiņš.

Pirmais stāvs omulīgajā namiņā ir veidots kā dzīvojamā telpa ar sēdvietām astoņiem pieaugušajiem. Sēdvietas transformējamas par divvietīgu gultas vietu. Atkarībā no vēlmēm un nepieciešamības, pirmajā stāvā iespējams izveidot vēl vienu guļamvietu. Kā skaidro viens no izpildījuma autoriem, pirmais stāvs ir aprīkots ar "dutch door" jeb divviru durvīm. Slīpās sienas dod papildu telpu visai mājiņai, turklāt ir veiksmīgs risinājums ērtām kāpnēm no pirmā uz otro stāvu un iebūvētiem plauktiem, kas nesamazina telpas ietilpību. Arī zem kāpnēm vieta izmantota lietderīgi, jo tur izvietoti plaukti. Savukārt zem sēdvietām ir gultasveļas kastes. Kā tad ar virtuvi? Tas noteikti interesē daudzus. Arī tai te atvēlēta vieta, jāsaka, tā ir patiesi maza, taču ledusskapim, mikroviļņu krāsnij un kafijas automātam vietas ir gana.

Foto: Privātais arhīvs

Saimnieks stāsta, ka namiņa būvniecībā ir izmantoti tikai dabīgi būvmateriāli, būvniecības tehnoloģijas un krāsas, piemēram, lineļļa. Mārtiņš atzina, ka sākotnēji par izvēlēto toni fasādei daudzi šaubījušies, vēlāk gan atzinuši, ka izvēle bijusi pareizā. Turklāt tonis nav tīri melns, bet ar nedaudz sarkanu pieskaņu, kas īpaši pamanāms saulainās dienās.

Vaicāts par mikromājas nosaukumu, tas esot radījies vārdu spēles rezultātā, jo galu galā – melnā spāre var būt gan būvelements, gan dzīva radība. Taisot mājiņas pamata rāmi, esot pārpalikusi melna, nokrāsota brusa, ko iebūvēja jumta spārēs. Tad arī radusies šī ideja par nosaukumu.

''Jo trakākas jūsu idejas, jo lielāks mūsu entuziasms,'' stāsta Mārtiņš, piebilstot, ka šis ir tikai sākums un noteikti priekšā vēl jauni izaicinājumi!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!