Foto: IKEA

Ierasts, ka lielākoties mājoklī pārvērtības gūst tās telpas, kur tiek uzņemti viesi, tāpēc guļamistaba nereti paliek otrajā plānā. Šoreiz "Tava Māja" apskata guļamistabas pārvērtības, kā arī sniedz dizaineres padomus, lai telpā ienestu pārmaiņu vēsmas.

Balts un gaišs vieglums pārņēmis kādu guļamistabu Lietuvā, kas pārvērsta līdz nepazīšanai. Tajā sarūpētas jaunas mēbeles, gultasveļa, dekori, kā arī pārvērtības piedzīvojis grīdas segums, jo no tā noņemts smagnējais paklājs, kā arī ardievas teiktas tapetēm un griestu segumam.

Telpā ienesti arī nedaudz tumši akcenti, piemēram, spilveni, melnie rāmji, vāzes, modinātājpulkstenis un skapja rokturi, kas telpā rada harmonisku akcentu. Savukārt spoguļi telpā pilda ne tikai praktisku funkciju, bet tie arī vizuāli to paplašina.

Lai aiztaupītu galvas lauzīšanu par to, kā saviem spēkiem ienest jaunas vēsmas guļamistabā, esam sarūpējuši "Ikea" Interjera dizaina nodaļas vadītājas Baibas Freijas knifiņus!

  • Šajā rakstā vari apskatīt virtuves iespaidīgās pārmaiņas, kā arī izlasīt dizaineres ieteikumus, lai šo telpu iekārtotu ne tikai praktiski, bet arī ļoti gaumīgi.

Jāizprot telpas funkcijas un mājinieku vajadzības

Kā uzsver Freija, pirms darbu uzsākšanas jāsaplāno, kādas mēbeles ir nepieciešamas un kā tās izvietot – tas noteiks telpas ērtumu. Pēc viņas domām, guļamistabas atjaunošana ir ļoti būtiska, jo šīs istabas izmantošanas prioritātes mēdz mainīties.

Dizainere ieskicē arī svarīgākās mēbeles guļamistabā:

  • ērta gulta;
  • skapis;
  • kumode un skapīši pie gultas;
  • atbilstošs apgaismojums.

Šīs būs tās lietas, ar ko arī vajadzētu sākt plānošanu. Savukārt visas pārējās mēbeles un aksesuārus var pievienot pakāpeniski.

"Cilvēki bieži uzskata, ka pārmaiņas maksā dārgi, tomēr tas ir mīts. Jaunu divguļamo gultu var iegādāties, tam veltot mazliet vairāk par 100 eiro. Nākamais svarīgais pirkums ir kvalitatīvs matracis, kuram vajadzētu veltīt vismaz 120 eiro. Pirms iegādes aicinu uz tā pagulēt un saprast, vai jūtaties ērti, jo matracis ir pirkums vairākiem gadiem," svarīgākos pirkumus guļamistabai uzskaita dizainere.

Kur guļamistabā uzglabāt mantas?

Dizainere ieskicē arī problēmu, kas skar Latvijas mājokļus – mantu uzglabāšanas risinājumu trūkums. "Apmeklējot Latvijas iedzīvotāju dzīvesvietas, var novērot, ka virsmas ir nokrautas ar sīkumiem, bet pati telpa ir mēbelēm pieblīvēta. Tas noslogo telpu un rada nekārtības sajūtu, jo uz virsmām un mantām krājas putekļi, kuru notīrīšana prasa daudz laika," novērojusi Freija.

Pirmā palīdzība šādai istabai, pēc dizaineres domām, ir funkcionāls skapis, atvilktnes zem gultas, kumode. Dizainere iesaka izvēlēties tādu skapi, kurā ir pietiekami daudz atvilktņu, vieta groziem, plauktiem un pakaramajiem.

"Plaukti ar mantu glabāšanas kastēm ļoti noderēs pagājušās sezonas apģērbam un gultasveļai. Skapis būs tik ietilpīgs, cik daudz mantu turēšanas risinājumus pielāgosiet, tāpēc atvilktnes, to sadalītāji, kastes un grozi ir nepieciešami. Svarīgākais, ka visas šīs mēbeles ne tikai pilda svarīgu funkciju un ietilpina visas saimnieku mantas, bet veido "tīru" telpu," saka Freija.

Izmaiņas var panākt ar minimālām detaļām

Pārmaiņas telpā var panākt pat ar mazām detaļām! Kā uzskata dizainere, tieši tekstila atjaunošana palīdz vienā acumirklī nomainīt istabas noskaņu, un šīs pārmaiņas nemaksā daudz.

"Dažādas audumu faktūras un krāsas var interjerā ieņemt galveno lomu. Guļamistabā dzīvīgumu ienes jauni lina nakts aizkari un viegli plānie aizkari, kuri laiž cauri dienas gaismu. Iesaku arī izmantot dekoratīvo spilvenu radīto prieku – tajos ir ne tikai ērti "iekrist", lasot grāmatu vai skatoties televizoru, bet ar dažādu krāsu vai rakstu palīdzību tie radīs jaunu noskaņu istabai," saka Freija.

Viņa arī atzīmē, ka daudzās Latvijas mājās novērojams slikti plānots apgaismojums, turklāt bieži vien vienīgais gaismas avots ir griestu lampa. "Gaismu un jauku noskaņu istabai nekavējoties piešķir lakoniska, vieglas formas lampa, kura izstaro izkliedētu gaismu. Guļamistabā iederas arī spoguļi, virs tiem var ierīkot lampas," iesaka Freija, piebilstot, ka atjaunot apgaismojumu nav grūti arī bez profesionāla elektriķa palīdzības, jo mūsdienās ir pietiekami daudz funkcionālu apgaismojuma risinājumu, kurus var pieslēgt parastā rozetē.

Pēc dizaineres domām, lai dzīvojamās telpas vienmēr būtu stilīgas un mūsdienīgas, tās, mainoties sezonai, nepieciešams nedaudz atjaunot.

"Izmaiņām nav jābūt lielām vai dārgām. Tekstila maiņa, bilžu rāmīši, telpaugi, jaunu krāsu un aksesuāru pieskaņošana – tās ir viegli paveicamas izmaiņas, kuras iedvesmo dzīves notikumi vai sezona. Svarīgi ir atrast pareizus funkcionālos risinājumus, kuri ļauj bez pūlēm rūpēties par istabas izskatu. Un galvenais noteikums, ko atcerēties, atjaunojot guļamistabu – mazāk ir vairāk," uzsver Freija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!