Foto: DELFI
Regīna un Zenons Čudarāni Rugāju novada Rugāju pagastā ir lauku sētas "Ābeles" saimnieki – māju ieskauj vēsturisko ēku ansamblis, bet īpaša pievienotā vērtība ir 19. gadsimtā celtajai rijai, kas darināta ar cirvi, un tieši rija bijusi tā vieta, kur Zenons uzaudzis. "Te ir piedzimts, augts un visu laiku dzīvots," par savu īpašumu teic mājas saimnieks.

Čudarānu mājas aplūkot brauc no malu malām, jo šeit klātienē var sajust īstu lauku šarmu un vienkopus apskatīt vēsturiskās celtnes – riju, klēti, kūti, pirti, kā arī senos darbarīkus, kas saglabājušies līdz mūsdienām, piemēram, linu suku, ozolkoka kapli ciņu izlaušanai, rokas dzirnas un citus. Laika zobs gadu gaitā ir darījis savu, tāpēc arī vēsturiskās celtnes ir nedaudz mainījušās līdzi laikam, jo tām nomainīts jumts, kā arī ēkām ir nedaudz citas funkcijas. Piemēram, klētij jumts mainīts vismaz divas reizes. "Skaidu jumtu uzliku, nopiķoju, bet vienalga sapuva. Uzliku šīferi," atzīst saimnieks. Arī šovasar abi plāno nelielus uzlabojumus dzīvojamās mājas fasādei, kurai jāatjaunina krāsa, kā arī plānā ir mājas pamatu atjaunošana vienā ēkas pusē.

"Ābeļu" saimnieki stāsta, ka šo māju vēsture ir sena. Laikos, kad dalīja muižu zemi, Zenona vectēvs no sādžas pārcēlies uz "Ābelēm" ar visām ēkām, kas bija celtas no baļķiem. Tolaik gan šo vietu nesauca par "Ābelēm" – tajos laikos, kā atgādina Zenons, mājām nebija nosaukumu. Arī kārtīgas dzīvojamās mājas vēl nebija, tāpēc ģimene dzīvojusi rijā. Tur arī piedzimis Zenons.

Turpinājumā stāsts par to, kā tapušas un lolotas senās celtnes, kā arī fotogalerija no mājīgās lauku sētas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!