Kā pasargāt dzirdi, darbojoties ar motorzāģi?
Foto: stock.xchng

Dzirdes aizsardzība ir viens no darba aizsardzības veidiem, kuru cilvēki izmanto diezgan reti, taču tas ir būtisks parametrs darba drošībā. Pārsvarā paaugstinātas frekvences, kas ir kaitīgas cilvēka dzirdei rodas darbojoties ar dažādiem elektroinstrumentiem (urbji, perforatori, dažādi griešanas darbi), lietojot motorzāģus un parastos malkas garināšanas zāģus, kā arī veicot pat tik ierastu nodarbi kā zāles trimmerēšana.

Lai izvairītos no dzirdes bojājumu rašanās ieteicams lietot austiņas vai ausu aizbāžņus, vēsta ārvalstu specializētie mediji.

Gan austiņas, gan arī ausu aizbāžņi ir pieejami arī Latvijas specializētajos veikalos. Izvēloties austiņas, nepieciešams skaidri zināt, kāda ir veicamā darba specifika. Pārsvarā visas ES valstīs sertificētās austiņas nodrošina pietiekamu skaņas izolāciju mājas un dārza apstākļos veicamajiem darbiem. Izvēloties austiņas, jāpievērš uzmanība galvas stīpas novietojumam. Universālajām austiņām to iespējams mainīt. Stīpa var iet pāri galvai, bet var arī iet pa pakauša aizmuguri. Piemēram, ja lieto arī ķiveri, tad stīpa, kas iet pāri galvai varētu nederēt.

Ja nav vēlēšanās lietot austiņas, ir iespējams tās aizvietot ar ausu aizbāžņiem. Aizbāžņi spēj pildīt tās pašas funkcijas, ko pilda austiņas un ir pilnīgi nemanāmi. Ir pieejami arī ausu aizbāžņi, kas savā starpā savienoti ar šņorīti. Tas tāpēc, ka aizbāžņi ir mazi un tos ir viegli pazaudēt. Divus savstarpēji savienotus aizbāžņus ir gan daudz ērtāk, gan vieglāk lietot, kā arī, nepieciešamības gadījumā, atrast.

Attīstoties tehnoloģijām, arī darba aizsardzības nozare tām seko un tagad jau ir pieejamas austiņas ar iebūvētu radio uztvērēju, rāciju sistēmām (saziņai vairāku cilvēku starpā) un pat austiņas ar iebūvētu Bluetooth uztvērēju. Taču galvenā austiņu un ausu aizbāžņu funkcija ir aizsargāt cilvēka dzirdi un, izvēloties austiņas sev, galveno uzmanību jāpievērš to funkcionalitātei un ērtumam.

Comment Form