Foto: LETA
Meža zemeņu ziedi, lapas un ogas tiek plaši izmantotas tautas medicīnā - piemēram, imūnsistēmas stiprināšanai, kuņģa, nieru un citu orgānu slimību ārstēšanai. Tās lieliski der arī sastrutojumu un čūlu ārstēšanai, kā arī vielmaiņas uzlabošanai.

Meža zemenes ir diezgan bieži sastopamas ne vien Latvijas mežos, bet arī dārzos, taču šoreiz Delfi Māja un dārzs vērsās pie speciālista, lai noskaidrotu, vai meža zemenes iespējams izaudzēt arī mājas apstākļos.

Audzējot meža zemenes mājās, jāatceras, ka to stādiņiem pēc izdīgšanas nepieciešams diezgan daudz vietas, kur augt to stīgām. Tāpat ir jāzina vairākas nianses, lai izdotos izaudzēt arī kādu ogu, Delfi Māja un dārzs pastāstīja dārzniece Jugita Ziemele.

"Meža zemenes var audzēt podiņos visu vasaru, svarīgi ir tās neturēt tiešā saules staru ietekmē. Šim nolūkam vislabāk der mēness vai nokareno zemeņu sēklas," stāsta Ziemele.

Stādu audzēšanai paredzētā kastītē jāieber universālo augsni, kas paredzēta sēšanai un piķēšanai. Tad jāiesēj sēkliņas, kurām pāri jāpārber izsijātu augsni. "Jāatceras podiņu regulāri mitrināt: pietiek tikai viegli rasināt, lai augsne nesakalst," stāsta dārzniece.

Ļoti agrā pavasarī, pat februārī, iesētām meža zemeņu sēkliņām jāveido īpašs mikroklimats - nedaudz jāaplej un jāpārklāj kastīte ar plēvi, sekojot tam, lai sēklām netrūktu mitruma. Tad, ja ir iespējams, kastīte jānovieto dienvidu pusē, kur ir vairāk gaismas.

"Stādiņam vajadzētu izdīgt divu nedēļu laikā pēc tā iesēšanas. Tad stādiņi jāpārpiķē (jāpārstāda) kastē tā, lai starp tiem būtu 15 cm attālums, kurā varētu veidoties jauno stādu stīgas," iesaka dārzniece.

Jaunos stādiņus ar plēvi vairs nav nepieciešams pārklāt, taču tie jāsargā no tiešiem saules stariem. Telpā, kurā aug meža zemenes, var veidoties siltumnīcas efekts, tāpēc telpa bieži jāvēdina.

"Pirmās odziņas pavasarī iesētām meža zemenēm gaidāmas tikai nākamgad, lai gan iespējams, ka kāda odziņa būs redzama jau šogad," stāsta Ziemele un piebilst, ka ziemas laikā meža zemeņu stāds jāglabā vēsā vietā (pagrabā) un tam jāuzber kūdru. Pavasarī stādiņu atkal jāliek uz palodzes un kūdra jānobirdina.

Ja meža zemeņu stādiņus pareizi kopj arī ziemā, no katra stādiņa var gaidīt ogu ražu turpmākos trīs gadus. No stīgām pavairotie stādi, pakāpeniski aizstās vecos stādus, palielinot arī ogu ražu, stāsta dārzniece.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!