Foto: DELFI Aculiecinieks

Delfi Māja un dārzs lasītājs Pfilips pēc publikācijas Veidojam putnu būrīti! nolēma portāla "Delfi" lasītājiem pastāstīt to, kā viņš izveidoja skaistu putnu būrīti - mājiņu - ligzdu.


"Šķirstīju internetā skaistas putnu būrīšu bildes un man ļoti sagribējās pašam uztaisīt kaut ko tik jauku. Ļoti svarīgi man bija, ka būrītī var dzīvot arī putni, jo citādi tas nebūtu būrītis,

bet vienkāršs dizaina priekšmets bez praktiskas nozīmes," teic Pfilips.

Pirms putnu būrīša veidošanas, viņš centās noskaidrot, kādam ir jābūt "pareizam" putnu būrītim. "Tā kā zaļās vārnas, pupuķa, pūces un ūpja būri man šķita pārāk lieli (turklāt tie jānovieto dziļi mežā, lai tie tiktu apdzīvoti), es izlēmu par labu mazākajiem - zīlīšu - putnu būrīšiem.

Informāciju par to, ko jāņem vērā, lai izveidotu drošu putnu būrīti un to pareizi novietotu, es ieguvu Latvijas Ornitoloģijas biedrības un citviet globālajā tīmeklī.

Kas un kādēļ ir svarīgi putnu būrīša darināšanā?

* skrejas izmērs - lai lielāki putni vai zvēri neielien būrītī un neapēd tā iemītniekus;

* būrīša dziļums - lai putnu būrītī tā iemītniekiem ir pietiekami daudz vietas un droša vide;

* pabiezināta siena pie skrejas, lai žagata neizlauž lielāku skreju;

* grīdiņa stiprināta no iekšpuses, lai pēc 4 vai 5 gadiem, kad būrītis var sākt jukt,

grīdiņu notur horizontālas naglas vai skrūves, jo vertikālu naglu gadījumā ligzda ar visiem putnēniem var izkrist no būra;

* dēļu biezums - lai būrītis tik ātri neizpūst un ir izturīgs;

* nelieli papildus caurumi - ventilācijai;

* iekšpusē tiltiņš - maza grīdiņa būrīša iekšpusē pie skrejas, lai kaķis vai kāds dzīvnieks ar ķepu nevar aizsniegt būrīša apakšējo priekšējo malu;

* ļoti svarīgi - gludiem dēļiem nedrīkst taisīt būrīti, jo tad putnēni var nobeigties tajā tādēļ, ka netiek ārā. Dēļiem ir jābūt neēvelētiem - skabargainiem, lai putnēni varētu izrāpties. (Es savus gludos dēļus no iekšpuses aplīmēju ar rievoti iezāģētiem šķērseniskiem skaliņiem.)

* mazajiem putniem būrītis jātaisa attaisāms, lai cilvēks to varētu iztīrīt, bet, piemēram, strazdi to prot izdarīt arī paši.

Cik izmaksā putnu būrīša izveide?

"Domāju, ka no 5 līdz 25 latiem, atkarībā cik sarežģītu taisa un cik augstu novērtē savu darbu," par izmaksām stāsta Pfilips.

Lai uzbūvētu grezno būrīti, viņam bijuši nepieciešami šādi instrumenti un materiāli:

- 3 - 4 lati - priedes dēlīši,

- 1,45 lati - slēdzene,

- apmēram 3 lati - ūdens bāzes (ekoloģiskā) krāsa,

- 0,60 lati - PVA galdnieku līme,

- 0,60 lati - skrūves.

"Vēl es izmantoju ozola nažfinieri, smilšpapīru, urbi, zāģi, ko tieši neattiecinu uz būrīša izmaksām, kopā, taču materiālos kopumā būrīša izveide man izmaksāja 10 - 12 latus un pie tā strādāju nedēļu," teic Pfilips un piebilst, ka pēc tam, kad būrītis jau bijis izveidots, viņš nospriedis, ka pirkt gatavu putnu būri par 5 - 12 latiem nemaz nav tik dārgi, jo nopirkt to var ātrāk un vienkāršāk.

"Taču tas arī ir gaumes un vēlmju jautājums. Katrā ziņā - ja šis putnu būrītis jūs iedvesmo uzstādīt kādu būrīti pašu spēkiem, esmu drošs, ka no tā būs prieks ne vien jums, bet arī daudziem citiem, tostarp, protams, putniem!" ir pārliecināts Pfilips.

"Tagad, kad būrītis ir piestiprināts, atliek tikai gaidīt, kad būrītī parādīsies iemītnieki. Cerams, tās būs ļoti retas sugas zīlītes vai paceplīši. Par to, kas dzīvos būrītī, varēšu pastāstīt nākamajā sērijā," stāsta Pfilips.

Ja arī tu esi uztaisījis kādu skaistu, interesantu vai praktisku lietu paša rokām, pastāsti par to, rakstot uz e-pastu: maja_darzs@delfi.lv !


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!