Kā pareizi mazgāt aizkarus?
Foto: Shutterstock

Rudens-ziemas periodā dienas sarūk tik īsas, ka nepaspējam ne attapties, ka aiz loga jau sāk krēslot. Tas ir laiks, kad visiem iespējamiem līdzekļiem jācenšas mājokli padarīt pēc iespējas gaišāku. Ļoti iespējams, ka jau tā vārās dienas gaismas iekļūšanu telpā, aizkavē ne pārāk tīri aizkari. Ja neatceries, kad tos pēdējo reizi mazgāji, ir pēdējais laiks ķerties pie šī darbiņa. Uzzini, ka to paveikt efektīvāk un pareizāk.

Plānie aizkari

Plānie aizkari ir īpaši rūpīgi kopjami. It īpaši, ja tie ir šūti no smalka tilla vai satina auduma. Tādā gadījumā tos pirms mazgāšanas ir ieteicams pāris stundas mērcēt siltā (30-40 grādu) vieglas koncentrācijas pulverūdenī un mazgāt ar rokām. Ja tavā veļas mašīnā ir īpašs režīms delikātas veļas mazgāšanai, un tai ir iespējams atslēgt centrifūgu, vari plānos aizkarus mazgāt veļas mašīnā. Liec aizkarus veļas mašīnā un mazgā tos delikātā režīmā, uzstādot temperatūru, kas nav augstāka par 30 grādiem. Kad aizkari ir izmazgāti, viegli izpurini tos (nekādā gadījumā nemēģini izspiest no tiem ūdeni!) un mitrus piekarini pie loga. Izžūstot plānais audums izskatīsies kā jauns.
Ja tomēr mazgājot tills ir stipri saburzījies, mēģini mitros aizkarus gludināt, izmantojot viszemāko temperatūru. Lai pasargātu tilla audumu no pārlieku liela burzījuma, pirms liec aizkarus veļas mašīnā, ievieto tos speciālā auduma maisiņā, kas paredzēts delikātu audumu mazgāšanai.

Atceries, ka plānā auduma aizkarus ir rūpīgi jāizskalo, jo saules gaismas ietekmē, mazgājamo līdzekļu atliekas uz aizkariem var radīt neglītus traipus.

Biezie aizkari

Biezie aizkari mēdz būt no tik bieza auduma, ka to mazgāšana ar rokām būtu pa spēkam vien spēkavīram. Tas nav sieviešu darbs! Ir vērts padomāt par iespēju nest aizkarus uz ķīmisko tīrītavu. Ja ne, tad, ja vien aizkari nav pārāk biezi, vari mēģināt tos mazgāt veļas mašīnā.

Biezo aizkaru mazgāšanas secība ir gluži tāda pati, kā mazgājot plānos aizkarus. Mazgā tos attiecīgam auduma veidam paredzētā režīmā, atslēdzot centrifūgu. Arī biezos aizkarus labāk gludināt un piekārt pie logiem vēl mitrus.

Nepārblīvē veļas mašīnu – piepildi tvertni uz pusi mazāk, nekā ir maksimālā ieteicamā tās ietilpība. Šādi rīkojoties, aizkari mazgāšanas cikla laikā mazāk burzīsies.

Samta drapējumi un gobelēna audums

Šāda tipa smalkos tekstilizstrādājumus labāk uztici ķīmiskajai tīrītavai. Ja vēlies, vari mēģināt samtu tīrīt mājas apstākļos. Sāc tīrīšanu, izmantojot mīkstu, siltā ūdenī samērcētu lupatiņu, tad apstrādā samta audumu ar vilnas lupatiņu, kura viegli iemērcēta benzīnā. Tad ļauj samtam izžūt un pabeidz tīrīšanu, apstrādājot audumu ar vīna spirtā viegli izmērcētu vilnas lupatiņu.

Gobelēna auduma biezos aizkarus ieteicams tīrīt, tos izsūcot ar putekļu sūcēju un tad viegli noslaukot ar samitrinātu mīksta auduma lupatiņu.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form