Foto: Shutterstock
Atzīsim, ka grīdas, traukus un veļu mēs mazgājam biežāk nekā mīkstās mēbeles, lai arī tās mēdz sasmērēties tikpat ātri kā mūsu apģērbs. Kā ikdienā kopt mīkstās mēbeles un kas jāievēro, lai tās netiktu sabojātas?

Ikdienas kopšana

Ikdienā mīkstās mēbeles visvairāk saskaras ar mājdzīvnieku un ēdiena atstātajiem netīrumiem, kurus ikviens var viegli novērst mājas apstākļos. Pirms ķeries klāt pie ķīmiskiem līdzekļiem, pamēģini no tiem atbrīvoties ar mitru lupatiņu un ūdeni, jo visbiežāk ar to pilnībā pietiek, lai no ikdienas netīrumiem varētu atvadīties. Tīrot jebkura tekstila mēbeli, jāņem vērā, ka to nevar atstāt samitrinātu, jo ūdens traips atstās nospiedumus. Lai no tā izvairītos, žāvēšanai izmanto avīzes vai virtuves dvieļus, jo tie uzsūks mitrumu un palīdzēs neitralizēt nepatīkamu aromātu, ja tāds būs radies. Ikdienas kopšanā mīkstās mēbeles vismaz reizi nedēļā vajadzētu iztīrīt ar putekļusūcēju.

Atceries, ka jebkura mīkstā mēbele ir regulāri jātīra. Tāpat kā uz plauktiem, arī dīvānos un mīkstajos krēslos sakrājas putekļi, un tie ik pa laikam ir jānovērš, lai pēc gadiem mīkstā mēbele nepārvērstos par vienu lielu putekļu mākoni.

Dabīgās ādas kopšana

Ja mājoklī atrodas dabīgās ādas mēbeles, tad to kopšanā vajadzētu ievērot dažas svarīgas nianses. Viena no tām – neizmantot ķīmiskos līdzekļus (ja vien tie nav speciāli paredzēti dabīgās ādas kopšanai), jo ar tiem traipus var ieberzt vēl dziļāk vai padarīt tos vēl grūtāk iztīrāmus. Ādas mēbeļu kopšanā vislabāk izmanto mitru lupatu, un, lai traipi tik ļoti ''nepieķertos'', ik pēc pāris mēnešiem iesmērē ādu ar dabīgo bišu vasku. Vasks palīdzēs arī neizstaipīties un neieplaisāt ādai.

Pirmā palīdzība traipu novēršanai

Ja uz kādas mīkstās mēbeles radies traips, nevajadzētu ļaut tam izžūt. Tā vietā, lai steigtu traipu berzēt ar lupatu un ķīmiskiem līdzekļiem, vispirms mēģini situāciju glābt ar švammi vai papīra salvetēm, un virspusēji notīrīt traipu. Kad no traipa vietas vairs nekas neuzsūcas, ļauj tam izžūt, lai pēc tam varētu to izsūkt ar putekļusūcēju. Pēc tam apsmidzini mēbeli ar ūdeni vai ne pārāk koncentrētu ziepjūdeni, un pēc tam ar samitrinātu švammi notīri atlikušo traipu. Mēbeļu nožāvēšanā izmanto papīra salvetes, tīru virtuves dvieli vai avīzes.

Atceries!

  • Ja tīrīsi traipu tikai nelielā laukumā, tas žūstot izpletīsies. Tīri virsmu no šuves līdz šuvei, lai nepaliktu redzami ūdens atstātie traipi. 
  • Ja žāvēšanai izmanto avīzi, iepriekš pārbaudi (samitrini vates gabaliņu un paberzē nodrukātās vietas) krāsas noturību, lai nejauši netiktu iekrāsota mēbele. 
  • Traipu novēršanai vislabāk izmantot ūdeni un vieglu ziepjūdeni. 
  • Traipu tīrīšanai noderēs speciāla gumijota birstīte. 
  • Jebkurš tīrīšanas līdzeklis ir kārtīgi jānoskalo no mēbeles, pretējā gadījumā var tikt bojāta materiāla struktūra. 
  • Ja mēbele ir cietusi ar specifiskiem traipiem, vislabāk to tīrīšanu uzticēt speciālistiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!