Kāpēc ir svarīgi šķirot atkritumus?

Mīti un patiesība par atkritumu šķirošanu
Foto: Shutterstock

Ir vairāki būtiski iemesli, kāpēc atkritumi ir jāšķiro. Šie iemesli ietekmē mūs katru individuāli, gan sabiedrību, gan Latviju un pasauli kopumā. Jāatceras, ka pasaulē cilvēku skaits aizvien pieaug, bet resursi uz mūsu planētas ir tik, cik ir, tāpēc, ja neizmantosim otrreiz to, ko esam jau lietojuši, jau pārskatāmā nākotnē cilvēki ''noslīks'' atkritumos, skaidro ''Latvijas Zaļais punkts'' direktors Kaspars Zakulis.

Šķirot atkritumus, ir svarīgi, lai samazinātu to daudzumu, kas nonāk mūžīgai apglabāšanai atkritumu poligonos. Lielākā daļa mūsu radīto atkritumu pārstrādājami vēlreiz. Piemēram, stikla pudeles un burkas var pārstrādāt neierobežotu reižu skaitu un radīt tādas pat kvalitātes jaunu produktu, turklāt, pārstrādājot stikla taru, ir jāpatērē daudz mazāk resursu nekā tad, ja ražotu šos pašus iepakojuma veidus no jauna.

Ja atkritumi tiek šķiroti, ietaupām arī dabas resursus un ievērojami samazinām apkārtējās vides piesārņojumu. Šķirojot atkritumus un pārstrādājot tos, no dabas ir jāņem daudz mazāk pirmatnējo izejvielu (koks, metāla rūdas, nafta), tāpat tiek patērēti mazāk resursi - ūdens un energoresursi.

Vēl kāds iemesls, kas varētu motivēt iedzīvotājus aizvien aktīvāk šķirot atkritumus, ir atšķirojot otrreiz pārstrādājamos atkritumus no kopējās atkritumu plūsmas, iedzīvotājiem ir iespēja samazināt ikmēneša mājsaimniecības izdevumus par atkritumu izvešanu, skaidro speciālists.

Lai atkritumi nonāktu otrreizējā pārstrādē un jaunu izejvielu ražošanā, nosacījums ir atkritumu šķirošana pa atsevišķiem veidiem – stikla pudeles un burkas, PET un plastmasas pudeles (piemēram, dzērienu pudeles, šampūnu, veļas mīkstinātāju plastmasas pudeles), papīrs un kartons. Otrreizējai pārstrādei vajadzētu nodot arī skārdenes no dzērieniem, tās var izmest plastmasas iepakojumam paredzētajā konteinerā. Vienīgais, kas jāievēro – visam, ko izmet šķiroto atkritumu konteinerā, ir jābūt tīram, bez pārtikas vai produktu atliekām. Vairāk par atkritumu šķirošanu vari uzzināt šeit.

Atkritumu šķirošana ir individuāls un atbildīgs lēmums par labu vides saglabāšanai, tā ir ikviena reāla darbība un attieksme pret šo zemi, kurā dzīvojam. Atkritumu šķirošana, kā jau daudzas lietas, ko ikdienā darām, ir arī ikdienas ieraduma jautājums – sākumā šķiet sarežģīti, bet ar laiku šis process kļūst pašsaprotams.

Source info

DELFI Tava Māja


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tava Māja iesaka