Foto: Shutterstock

Ir tik patīkami ieritināties siltā un mīkstā gultā, un par šo labsajūtu atbild ne tikai gultas veļa, bet arī palags. Bieži vien palagi ātri zaudē savu krāsu, tie saveļas un neattaisno cerības par kvalitāti, tāpēc portāls Popsugar.com apkopojis noderīgus padomus, kam jāpievērš uzmanība, pirms to iegādes.

Audums

Visupirms svarīgi izvēlēties piemērotāko materiālu. Nevajadzētu paļauties vien uz vizuālo iespaidu, svarīgāk tomēr, lai gultas klājuma sastāvdaļas labi kalpotu un atbilstu vēlmēm, tāpēc pievērs uzmanību marķējumam, ko norādījis ražotājs.

Kokvilnas (satīna) un lina palagi ir populāra izvēle savu labo īpašību dēļ. Lins ir ekoloģisks un elpojošs, labi silda ziemā un rada vēsuma sajūtu vasarā. Palagi no kokvilnas teicami uzsūc mitrumu, ātri žūst, tam ir patīkami pieskarties, un rada mājīguma sajūtu. 100 procentu kokvilnas un lina palagi arī ir izturīgi un labi saglabā krāsu.

Centies izvairīties no sintētiskiem materiāliem, jo tie neelpos, aukstākā sezonā nesildīs un karstā laikā neatvēsinās, bet gulēšanu padarīs vēl mokošāku.

Vēsam klimatam no dabīgiem materiāliem ieteicams izvēlēties zīdu, kas, lai arī šķiet plāns un vēss, patiesībā ļoti labi sildīs, tas arī ir izturīgs un labi kalpos, tāpēc ir vērts ieguldīt nedaudz vairāk līdzekļus, lai palags ilgāk kalpotu. Zīds sniegs patīkamas sajūtas gan ziemā, kad gultu gribas siltāku, gan vasarā, kad patīkami gulēt vēsākos palagos.

Populārākā izvēle ir poliestera palagi, kas ir lēti un izturīgi, taču tie nav tik silti un vairāk piemēroti vasaras sezonai. Pamazām tirgū arvien lielāku pieprasījumu gūst palagi ar akrilāta pārklājumu, kas neļauj uzņemt putekļus, līdz ar to, ir pateicīgi alerģiskiem cilvēkiem.

Foto: Shutterstock

Interesanti, ka kalpošanas laiku ietekmē ne tikai audums, bet arī tas, kā tas austs. Piemēram, satīnam piemīt gaumīgs spīdums, jo smalkie diegi savīti vairāk vertikālā virzienā. Vijums horizontālā virzienā tiek uzskatīts par izturīgāku un šādai struktūrai tiek izmantoti ļoti kvalitatīvi diegi.

Krāsojums

Ne tikai audumam, bet arī tā krāsojumam būtu vērts pievērst uzmanību. Ja audums ir dabīgā krāsā vai viss vienā tonī bez papildu zīmējumiem, tad to vienmēr būs vieglāk kopt, bet, ja audums ir vietām iekrāsots ar ornamentiem, tad zini, ka pēc kāda laika tas var palikt stīvāks, līdz ar to ādai šķitīs par raupju. Mīkstāki un patīkamāki būs palagi, kas jau austi no iekrāsotiem diegiem, nevis krāsoti pēc tam. Lai mazinātu stīvumu, mazgājot pievieno veļas mīkstinātāju.

Tāpat dažkārt audumiem ir spīdums, kas ir nevis no auduma šķiedras, bet mākslīgi iestrādāts auduma apdarē. Sintētiskie diegi, kas pievienoti, piemēram, kokvilnai vai poliesteram, var radīt alerģisku reakciju, tāpat palags var ar laiku kļūt raupjāks, tāpēc vienmēr izvēlies pēc iespējas ekoloģiska auduma palagu.

Foto: Shutterstock

Ieteikumi mazgāšanai no portāla TavaMāja.lv:

  • Krāsainus palagus un gultas veļu vienmēr mazgā atsevišķi no baltajiem, pirms tam tos ilgi nemērcējot.
  • Izmanto saudzīgo mazgāšanas režīmu.
  • Mazgā palagus un arī gultas veļu ne vairāk kā 40 oC temperatūrā, apgriežot uz kreiso pusi, tā saglabājot krāsu spilgtumu.
  • Mazgājot krāsainus palagus, neizmanto balinošas vielas.
  • Veļas pulveri izvēlies atbilstoši palagam (ņemot vērā šķiedras veidu un ārējo izskatu - krāsaina, balta).
  • Palagi arī jāžāvē un jāgludina atbilstoši šķiedras tipam, ko norādījis ražotājs. Tikai tad audums saglabās labās īpašības.
  • Palagi ar akrilāta pārklājumu jāmazgā saudzīgās mazgāšanas režīmā, tos nedrīkst žāvēt žāvētājā, un tie noteikti jāgludina no kreisās puses.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!