Labie 'mājdzīvnieki' – zirnekļi. Kā aizgaiņāt nevēlamos viesus?
Foto: Shutterstock

Pirmā reakcija attiecībā uz zirnekļiem un to klātbūtni mājās bieži vien ir visai nepatīkama, un nereti cilvēki, ar tiem saskaroties, prātuļo, kā pēc iespējas ātrāk no tiem atbrīvoties. Taču negaidītajiem viesiem ir arī labas īpašības – tautas ticējumi vēsta, ka tie nesot laimi mājas saimniekiem, un, kāpēc gan laimi nepieņemt?

Lūk, daži no ticējumiem!

  • ''Ja mājās ir zirnekļi, tad būs arī laime.''
  • ''Kur mīt zirneklis, tur - laimīga dzīve.''
  • ''Ja zirneklis velk tīklu no rīta, tad tas auž laimi, bet, ja vakara pusē – tad nelaimi.''
  • ''Zirnekļus, kas rāpo pretim, nevajag iznīdēt, citādi tā var aizgaiņāt savu laimi.''
  • ''Ja zirneklis rāpo pa sienām uz augšu, tad gaidāma liela laime, bet, ja uz leju, tad nelaime.''
  • ''Zirnekļus nevajag postīt, tad būs daudz naudas.''

Lai arī ticējumos vēstīts, ka zirnekļi mājās nes laimi un svētību, to apstiprināt vai noliegt nevaram. Taču sniedzam noderīgus padomus, lai mājoklī tik bieži neveidotos nelūgto ciemiņu austie tīkli un bailīgākajiem nebūtu jāsaraujas, ar tiem sastopoties.

Teju katrā mājā ar laiku var novērot smalkās zirnekļu tīklu mežģīnes pie griestiem, istabu kaktos, zem mēbelēm un pat pie lampām. Tie, kam ļoti netīk zirnekļu redzamā klātbūtne, var apsvērt domu par kaķi, jo tiem zirnekļi kalpos gan kā rotaļu biedri, gan kā savdabīga uzkoda. Visbiežāk kaķi, ieraugot zirnekļus, tos apēd, bet ir gadījumi, kad mājdzīvnieks ar tiem tikai parotaļājas. Tas gan ir pietiekami labs iemesls, lai posmkāji atkal neatgrieztos.

Der atcerēties, ka zirnekļu klātbūtnei mājās ir arī daudz labu īpašību, tāpēc nevajadzētu vienmēr darīt visu, lai tos iznīdētu. Alternatīva rīcība var būt to iznešana ārā – ieliec to dziļākā traukā, piemēram, burkā, un tādā veidā iznes nelūgto ciemiņu ārā. Arī portāla Calis.lv forumā aktīvisti min, ka pēc pašu pieredzes labāk tos iznest ārā, jo tie labu darbu darīs dārzā, pasargājot augus no kaitēkļiem.

Viens no iemesliem, kāpēc mājās bieži sastopami nevēlamie viesi, ir spraugas, piemēram, logu ailēs vai pie durvīm. Nav pat vajadzīgi lieli caurumi, lai pa tiem zirnekļi ierāpotu, jo tie iemanīsies ienākt pat pa šaurākajām spraugām. Tāpēc šim nolūkam noderēs speciālie silikona hermētiķi, ar ko tās aizpildīt.

Vai zināji, ka telpaugi ir arī viens no iemesliem, kas vilina zirnekļus parādīties iekštelpās? Telpaugi, protams, ir vēlami un nepieciešami katra mājās, taču jebkurš augs piesaista zirnekļus, jo augsne kalpo kā vieta, kur tiem paslēpties. Ja zirnekļi mājās savairojušies, tad telpaugus var pārstādīt jaunā augsnē un puķu podā.

Ja zirnekļiem nav savas slepenās un drošās vietas, tad tie ilgi neuzkavēsies mājās, tāpēc parūpējies par to, lai istabu kaktos, griestos, pie lampām, pagultēs, aiz skapjiem un citām mēbelēm nebūtu putekļu kunkuļi, kur tiem vīt savus tīklus. Starp citu, zirnekļiem ļoti patīk tumsa, tāpēc arī tumšākos kaktos ar vecām, noputējušām mantām tiem patiks uzturēties – iztīri arī šīs vietas!

Savukārt portāls Everydayroots.com raksta, ka zirnekļu aizbiedēšanai efektīvas būs ēteriskās eļļas, it īpaši piparmētru. Eļļu var piepilināt ūdenim pirms grīdas mazgāšanas vai iepilināt lupatiņā, ar ko slaucīt putekļus no virsmām, jo spēcīgais aromāts aizgaiņās zirnekļus un nevilinās tos parādīties no jauna. Vēl kāds interesants padoms, ko šeit piedāvā - zirnekļiem netīk arī rieksti un kastaņi. Izkārtojot tos uz palodzes vai kādas citas virsmas, kur to klātbūtne ir nevēlama, iespējams, izdosies tos neievilināt tālāk istabās.

Ticējumi apkopoti no portāla Valoda.ailab.lv.

Tags

Mājas tīrīšana

Comment Form