Foto: Shutterstock
Pienāk reiz brīdis, kad atlikt uz vēlāku laiku ģenerālo tīrīšanu vairs nav vēlams, tāpēc, ja vēl neesi paspējis uzpost vannasistabu, portāls "Tava Māja" apkopojis noderīgus padomus, ko ņemt vērā šajā sakarā, sākot no dušas kabīnes mazgāšanas, beidzot ar spoguļu spodrināšanu.

Vannasistabas uzkopšanas darbi nav tie vieglāki, turklāt katram tīrīšanas procesam atrodams savs ķīmiskais līdzeklis. Ja ar šo plašo līdzekļu klāstu aizrauties negribas, spožu un tīru telpu var iegūt ar dažiem mājās sastopamiem un ne tik ķīmiskām vielām bagātiem līdzekļiem. Vairāk par alternatīviem līdzekļiem vannasistabas spodrināšanai lasi šeit.

Dušas kabīnes durvju mazgāšana

Foto: Shutterstock

Vannasistabās ar dušas kabīni nereti jāpievēršas to mazgāšanai, un ar ūdens palīdzību vien nebūs līdzēts. No ārpuses durvis visticamāk nemaz neprasās pēc mazgāšanas, taču nereti no iekšpuses gan salaidumu vietās redzami netīrumi, gan pati virsma klāta ar nogulsnēm.

Viens no veidiem, kā novērst šo netīrumu kārtu, notīrīt ar speciālo gumijas tīrīšanas rīku jeb skrāpi, ar ko parasti mazgā logus. Ar slapju lupatiņu nebūs līdzēts, jo tad nogulsnes tikai izsmērēsies pa visu stiklu, turpretim gumijas rīks efektīvi notīrīs nosēdumus, vienīgi virsma iepriekš jāsamitrina. Šajā spodrināšanas darbā noderīga būs arī mikrošķiedras lupatiņa, savukārt no līdzekļiem efektīvs būs etiķis, soda vai citronskābe.

Vairāk par duškabīnes spodrināšanu lasi šeit.

Dušas uzgaļa spodrināšana

Foto: Shutterstock

Ja pašu dušas kabīni tīram gana bieži, tad par dušas uzgali gan nereti aizmirstam, taču arī tā nospodrināšana ir būtiska. Pirmā pazīme, kas liecina, ka šo tīrīšanas darbu nevajadzētu atlikt uz vēlāku laiku – nevienmērīga ūdens tecēšana pa uzgaļa sprauslām. Laika gaitā mazie caurumiņi aizsērē ar kaļķa nogulsnēm un daļa no tiem ūdeni vispār nelaiž cauri. Šādās reizēs ar ziepjūdeni vien neizdosies to novērst, tāpēc jāķeras klāt pie nopietnākas tīrīšanas. Starp citu, ja uzgalis netiks pietiekami bieži tīrīts, tas visai drīz kļūs par mājvietu baktērijām un mikrobiem.

Var efektīvi notīrīt šo uzgali, ja to noskrūvēs un tad pilnībā iegremdēs bļodā ar etiķi, paturot vismaz stundu. Pēc tam ar birsti tas jānoberzē un jānoskalo, un uzgalis būs jau atkal spožs.

Citas dušas uzgaļa spodrināšanas metodes atklāj šeit.

Rūsas nosēdumu likvidēšana

Foto: Shutterstock

Vannasistabā visbiežāk parādās rūsas nosēdumi, it īpaši vannā un izlietnē. Pat tad, ja vanna un izlietne regulāri tīrīta ar speciāliem tīrīšanas līdzekļiem, tie diemžēl nepasargā no rūsas veidošanās.

No tautas metodēm, kā var atbrīvoties no rūsas, var aizlienēt šīs metodes – ar skābeņskābi, kas atšķaidīta ūdenī, vai arī skāba piena sūkalas. Noderīga var būt arī kokakola, kā arī sajaukums no vīna etiķa un sāls.

Vairāk par šo līdzekļu izmantojumu un tīrīšanu lasi šeit.

Jaucējkrāna spodrināšana

Foto: Shutterstock

Vannasistabas ģenerāltīrīšanā nevar aizmirst par jaucējkrāniem, kuru virsma jau pēc dažām lietošanas reizēm ir klāta baltiem pleķiem. Pie tā vainojamas kaļķainā ūdens paliekas, tāpēc svarīgi pēc katras lietošanas reizes virsmu notīrīt ar mīkstu, piemēram, mikrošķiedras lupatiņu. Ja jaucējkrāns būs sauss, traipi neizveidosies no jauna tik ātri.

Traipu un nosēdumu likvidēšanā ieteicas izmantot līdzekli ar neitrālu pH līmeni vai arī ziepju šķīdumu. Kā izrādās, bez līdzekļiem var arī iztikt, un etiķis būs ļoti noderīgs traipu nomazgāšanā. Tomēr svarīgi neizmantot tīrīšanas līdzekļus uz skābes, hlora vai spirta bāzes, citādi tie var atstāt nenovēršamas sekas.

Vairāk noderīgus padomus jaucējkrānu spodrināšanā atradīsi šeit.

Veļasmašīnas apkope

Foto: PantherMedia/Scanpix

Visbiežāk vannasistabā novietota veļasmašīna, tad nu nevar nepievērsties arī tai ģenerālajā tīrīšanā. Šajā sakarā bieži sastopama problēma ir nepatīkamā smaka, kas rodas ierīcei pēc ilgāka lietošanas perioda. Nepatīkamu smaku veļas mazgājamā mašīnā var radīt gan ciets un kaļķains ūdens, gan neregulāra ierīces mazgāšana un citi apstākļi, taču, lai kāds arī būtu iemesls, to ieteicams atrisināt, lai neciestu nedz pati ierīce, nedz veļa, kas tajā tiek mazgāta.

Bez tā, ka ikdienā vēršam uzmanību uz ierīces pienācīgu izmantošanu, jāparūpējas arī par pašas veļas mazgājamās mašīnas iztīrīšanu no iekšpuses. Regulāri jāiztīra nodalījums, kurā tiek bērts veļas pulveris, turklāt visbiežāk tiek aizmirsts par to, ka nodalījuma augšdaļā arī sakrājas pulveris, tāpēc šīs iedaļas tīrīšanai vislabāk izmantot kādu birsti, jo tās sari viegli piekļūst pat visšaurākajās vietās. Šeit atradīsi izsmeļošāku aprakstu par tīrāmajiem darbiem veļasmašīnai. Te būs padoms, kā mazgāt veļasmašīnas iekšpusi.

Ja netiec galā ar kaļķakmens nosēdumiem veļasmašīnā, iespējams, noderīgu knifiņu atradīsi šeit.

Flīžu un šuvju spodrināšana

Foto: PantherMedia/Scanpix

Flīžu tīrīšana pavisam noteikti nav tas patīkamākais darbs, it īpaši tad, ja šuves jau kļuvušas tumšas un ar ūdens izmantošanu arī vairs nepietiek virsmas mazgāšanā.

Nepieciešamais flīžu seguma mazgāšanai, neatkarīgi no tā, vai tās ir mozaīku flīzes vai lielākos laukumos klātas, un vai tās ir uz grīdas vai sienas, nepieciešamie līdzekļi ir vienādi. Nodrošinies ar dzeramo sodu, galda etiķi, ūdeņraža pārskābi, pudeli ar pulverizatoru, vienu lielāku un mazāku birsti, piemēram, nevajadzīgu zobu birsti, kā arī nelielu bļodu. Vairāk par flīžu un šuvju spodrināšanu lasi šeit.

Lai dušas kabīne un flīžu virsmas ilgāk kalpotu tīras un bez nosēdumiem, pēc katras mazgāšanās reizes nosmidzini to ar ūdens un etiķa šķīdumu, jo tas neļaus rasties nosēdumiem un traipiem. Ja tas tiks ievērots, flīzes būs ievērojami retāk jāmazgā.

Savukārt, ja flīžu spožumu nomāc pelējums, noderīgus padomus un metodes tā likvidēšanā atradīsi šeit.

Dušas aizkaru mazgāšana

Foto: Shutterstock

Neskatoties uz to, ka dušas kabīnes vai vannas aizkari bieži saskaras ar ūdeni, tas nebūt nenozīmē, ka tie paši no sevis arī nomazgājas. Ar laiku šie aizkari var apaugt ar nepatīkamu nogulšņu kārtu, turklāt tajos uzkrāsies arī pulks baktēriju, kas noteikti nav vēlamas.

Nav nepieciešama ne īpaša mazgāšanas tehnoloģija, ne arī speciālas ierīces. Ja vien esi nodrošinājies ar veļas mazgājamo mašīnu, dušas vai vannas aizkari var tikt izmazgāti un pēc tam iekārti gluži kā jauni. Vairāk lasi šeit.

Bez aizkaru mazgāšanas vērts pievērst uzmanību pelējumam, kas visai ātri var parādīties mitruma ietekmē. Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāievēro, lai dušas aizkari tik drīzi nepieņemtu pelējumu, pēc katras vannas vai dušas izmantošanas reizes, tos izkarināt tā, lai tie nebūtu salipuši un nepieskartos mitrai virsmai, piemēram, sienai vai vannas malai. Vislabāk tos brīvi pārkarināt pāri vannas malai, vai glabāt aizvērtā veidā. Vairāk par to lasi šeit.

Kā mazgāt spoguli un kā panākt, lai tas neaizsvīst?

Foto: Shutterstock

Nebūt nav tā, ka spoguļu tīrīšana ir vieglākais darbs, jo dažkārt neizskaidrojumu apstākļu dēļ uz tā virsmas paliek švīkas vai citi traipi, kas noteikti neliecina par tīru spoguli. Ja līdz šim neesi atklājis savu veiksmes formulu spoguļu tīrīšanā, aizņemies šos padomus. Vienkāršākā metode, kā pašam pagatavot spoguļu tīrīšanas līdzekli, ir sajaukt vienādās devās etiķi ar ūdeni. Vislabāk to uzreiz liet pudelē ar pulverizatoru, sakratīt un ikreiz izmantot spoguļa spodrināšanai.

Ja arī tev šķiet kaitinošas situācijas, kad pēc rīta mazgāšanās rituāla spogulis ir aizsvīdis, noderēs šī video pamācība.

Klozetpoda virsmas kopšana

Foto: Shutterstock

Būsim atklāti, tualetes poda tīrīšana nav no patīkamākajiem darbiem, taču, jo biežāk tas tiks darīts, jo mazāk nepatīkams būs šis darbs. Skaidrs, ka šo virsmu kopšanā nepietiks ar ūdeni un birsti, jāizmanto arī citi tīrīšanas līdzekļi. Tiem, kam vannas istabas klozetpods veidots no sanitārā porcelāna, kopšana ir viena no vieglākajām, jo virsma ir ļoti pateicīga tīrīšanai. Ja šīs virsmas tiks tīrītas bieži, tad tās arī neļaus tik ātri pieķerties traipiem un citiem nosēdumiem. Kā tīrīšanas līdzekļus var izmantot citronskābi, vīnskābi un arī galda etiķi. Šādu virsmu kopšanā svarīgi jebkuru līdzekli smidzināt nevis uz virsmas, bet samitrināt ar to lupatiņu un tad tīrīt.

Tualetes podu sēdriņķu tīrīšanai var izmantot ziepju šķīdumu vai kādu tīrīšanas līdzekli, taču tie noteikti nedrīkst būt abrazīvi un uz hlora bāzes. Pēc tīrīšanas virsma jānotīra ar mīkstu lupatiņu, lai tā paliktu sausa. Citus noderīgus padomus lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!