Foto: Shutterstock
Kāda šļuka degvīna nebaltām dienām glabājas mājās katram, bet vai zināji, ka tas noderēs ne vien kokteiļu gatavošanai, bet arī dažiem mājas spodrināšanas darbiem? Iespējams, kāds no jaunatklātajiem padomiem izkonkurēs ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus plauktiņā.

Viens no padomiem, kas paņemts no pūra lādes un ko iesaka ne viens vien portāla ''Cālis'' foruma apmeklētājs, ir logu mazgāšana. Ūdenim bļodā pievieno šļuku degvīnu, samaisi un saslapinot lupatiņu, mazgā loga rāmi un pašu logu. Stiklu labāk spodrināt tikai ar degvīnu, saslapinot kādu stikla virsmas tīrīšanai paredzētu drānu. Spodrinot stiklu ar degvīnu, nepaliks redzams švīkas, arī piekaltušus traipus tādējādi izdosies labi nomazgāt.

Ja nu galda piederumi pēc ilgas glabāšanās plauktos nosūbējuši un kādreizējais spožums vairs nav tik manāms, samitrini ar degvīnu kādu mīkstu drāniņu un nopulē galda piederumus, porcelāna traukus, stikla glāzes un pat rotaslietas.

Starp tīrīšanas darbiem, kur degvīns kā tīrīšanas līdzeklis ir efektīvs, nevar nepieminēt tauku traipu izmazgāšanu. Vai tas būtu paklājs, drēbes vai kāda cita virsma, no kuras ar jebkuru līdzekli vai ūdeni neizdodas izmazgāt, izmēģini netīro vietu samitrināt ar degvīnu, kādu brīdi atstāt ievilkties un pēc laika izmazgāt.

Ņem vērā, ka degvīns šķīdina traipus, kas nešķīst ne tīrā spirtā, ne ūdenī, un to var attiecināt uz zāles, vīna, alus traipiem. Tātad, ja nesekmīgi esi mazgājis kādu audumu no šiem traipiem, zini – degvīns var palīdzēt tos likvidēt.

Vasarā aktuāli gatavot dažādus konservējumus, kur bez burciņām neiztikt. Iespējams, esi iekrājis veikalos pirktās burciņas, kurām palikusi etiķete vai līmes nospiedumi pēc to mazgāšanas trauku mašīnā. Šajā sakarā degvīns būs ļoti noderīgs līdzeklis – samitrini salveti vai lupatiņu ar to, paberzē etiķetes vai līmes klāto vietu, atstāj samirkt un tad nomazgā. Vēl padomus, kā nomazgāt etiķeti no burkām, lasi šeit.

Šo pašu metodi par burciņu notīrīšanu var attiecināt arī uz pudeļu, jauno trauku etiķešu nomazgāšanu. Uzlīmes mēdz būt grūti nomazgājamas arī no dažādām sadzīves tehnikas ierīcēm, piemēram, uz ledusskapja vai mikroviļņu krāsns, kas tikko iegādāta un vēl košām uzlīmēm klāta.

Degvīna pielietojums būs efektīvs arī pelējuma mazgāšanai. Tikko radušos pelējumu labāk nomazgās etiķa šķīdums, bet jau vecāku pelējumu var nomazgāt ar degvīnu.

Tiem, kam vannasistabā, virtuvē vai uz grīdas ir flīžu klājums, zinās, ka to spraugu tīrīšana nav no vienkāršākajiem darbiņiem. Degvīnu vēlams ieliet kādā pudelē ar pulverizatoru, izsmidzināt uz šuvēm, ļaut kādu laiku ievilkties un tad paberzēt spraugas ar kādu birsti, lai atmiekšķējušies netīrumi nomazgātos.

Tautas padomi vēsta, ka mājās parādījušos kukaiņus var iznīdēt ar degvīnu – izsmidzini šķidrumu vietā, kur tie iemitinājušies, un no kukaiņiem vairs nebūs ne vēsts.

Visai bieži savulaik degvīnu izmantoja arī griezto ziedu mūža paildzināšanai. Pievieno tējkaroti degvīna un cukura ūdenim, un ziedi glabāsies krietni ilgāk, nekā ierasts.

Raksta tapšanā izmantota informācija no grāmatas ''1000 vērtīgu padomu'' (Mārtiņš Kalniņš, izdevējs: Avots, 1980) un portāla ''Cālis'' foruma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!