Neizturamās mušas – pārbaudītas tautas metodes, kā tās laipni padzīt
Foto: Shutterstock

Ja dienasgaismā tās slēpjas un ir teju nemanāmas, tad, dodoties pie naktsmiera, tās, gluži kā zinādamas, pamostas un sāk sīkt, lidinoties apkārt. Mušu klātbūtne iekštelpās vasaras sezonā nav nekas neparasts, tāpēc tie, kam tas vairāk traucē, var aizlienēt šos paņēmienus.

Uzmācīgās mušas tiecas pēc gaismas, tāpēc visbiežāk tās lidinās logu virzienā. Šajā sakarā var izmantot dažādus speciālus un šim nolūkam paredzētus rīkus, kas palīdzēs notvert mušas – līmslazdus, līmlentas. Tāpat atceries, ka mušas ielido telpās caur atvērtiem logiem – lai tā nenotiktu, izmanto tīklu vai sietu. Ja uz palodzēm audzēsi svaigu baziliku, piparmētru, rozmarīnu, lavandu, arī tad mušas turēsies pa gabalu no šiem logiem.

Mušas ir diezgan cimperlīgas pret specifiskām smaržām – tām nepatīk terpentīna, vaska, petrolejas smaržas, tāpēc jebkuru no minētajām vielām var pievienot, mazgājot grīdu. Nevajag pārspīlēt ar dozu – pietiks ar korķīti uz spaini ūdens! Turpinot netīkamo smaku izmantojumu, mušas necietīs arī estragona ekstraktu, tējas koka, citrusu, eikalipta ēteriskās eļļas. Izmanto arī sandalkoka, lavandas, rozmarīna, bazilika un piparmētru ēteriskās eļļas – tās visas radīs iznīcinošus apstākļus ne tikai mušām, bet arī citiem kukaiņiem. Mušas turēsies pa gabalu arī tad, ja telpās būs svaigas papardes, plūškoka lapas.

Kaitinošajām lidoņām nepavisam netīk arī citrona klātbūtne, un, tā kā cilvēkiem tas ir pat tīkams aromāts, var apvienot patīkamo ar lietderīgo. Saslapini kādu lupatu ar citronu sulu un notīri tās vietas, kur lido mušas vai pa kurieni tās nokļūst iekštelpās. Var izmantot arī citronu mājas smaržas. Arī citronzāle, kaķumētra un aromātiskā pelargonija, kas smaržā atgādina citronu, būs lieliski dabiskie palīgi cīņā pret mušām.

Mušām var būt dažādi apetītes uzbudinātāji, piemēram, cukurs, sviedri vai asinis, raksta ''Pest Baltic'', tāpēc uz galda nevajadzētu atstāt ēdienu vai netīrus traukus. Arī atkritumu tvertni ar ēdienu atliekām jāglabā pēc iespējas noslēgtākā veidā un tā bieži jāiztukšo.

Lai arī veikalos nopērkami dažādi ķīmiskie līdzekļi, kas palīdz iznīdēt mušas, tas nav pats labākais risinājums, ja vien neesi ieplānojis pēc izsmidzināšanas uz vairākām stundām pamest dzīvojamās telpas. Tā vietā labāk regulāri vēdini telpas. Ja izveidosi caurvēju, mušas piespiedu kārtā izlidos pa kādu no atvērtajiem logiem, tāpēc arī šāda metode var līdzēt.

Tags

Kaitēkļi

Comment Form