Foto: Shutterstock
Kad vēsums par sevi liek manīt, meklējam papildu sildierīces, lai savā dzīvojamajā telpā un darba vidē justos komfortabli. Veikalā pieejami dažādi to varianti un bieži vien mēs apjūkam no lielā preču piedāvājuma klāsta. Rodas jautājumi – vai izvēlēties dārgāku vai lētāku, eļļas radiatoru vai sildītāju ar ventilatoru, kurš būs ekonomiskāks?

Iepirkšanās centra "K Senukai" sadzīves tehnikas konsultants Edgars Kārkliņš sniedz ieteikumus, kā izvēlēties piemērotu elektrisko sildītāju.

Pēc kādiem kritērijiem izvēlēties elektrisko sildītāju?

Jautājumi, uz kuriem iepriekš būtu nepieciešams rast atbildes:

  • Kāda ir telpas platība un griestu augstums, kurā atradīsies elektriskais sildītājs? No tā ir atkarīgs, cik jaudīgs sildītājs ir nepieciešams.
  • Kurā telpā plānots novietot sildītāju? Piemēram, vannasistabā nav ieteicams likt konvekcijas tipa sildītāju, jo uz tā var nokļūt ūdens, kas var izraisīt bīstamu situāciju.
  • Kurā vietā plānots novietot sildītāju? Ir elektriskie sildītāji, kas novietojami uz grīdas, pie sienas vai uz statīva.
  • Iegādāties dārgu vai lētu sildītāju, cik ekonomisku sildītāju iegādāties, vai tas atmaksāsies ilgtermiņā? Jo ekonomiskāks sildītājs, jo tā cena ir augstāka, kā arī tas kalpos ilgāk.

Sildītājs ar ventilatoru

Šis ir viens no lētākajiem sildītājiem, taču tā lielākā priekšrocība ir ātrā telpas sasildīšana. Sildītājs ar ventilatoru pieejams mazā izmērā, tādēļ ir viegli pārvietojams un novietojams jebkurā vietā. Lielākajai daļai šo sildītāju ir iebūvēts termostats, kas ieslēdz vai atslēdz to pie noteiktas temperatūras. Sildītājam ar ventilatoru ir arī trūkumi – tas ļoti sausina gaisu un izdedzina telpā skābekli, tādēļ tā būs biežāk jāvēdina. Gaisa plūsmas cirkulācijas dēļ tas rada putekļus, kā arī papildu skaņu. Aptuvenais kalpošanas ilgums ir 3-5 gadi.

Eļļas radiators

Šie sildītāji samērā lēni uzsilda telpu, taču siltums tiek izplatīts vienmērīgi, saglabājot un izstarojot to pat pēc ierīces izslēgšanas. Sildītāja virsma nesakarst vairāk par 80 grādiem un tā temperatūru kontrolē termostats. Ir modeļi, kuros ir iebūvēts ventilators, tas palīdz ātrāk uzsildīt gaisu, taču rada papildu skaņu. Sildītājs ir radiatora formas un sastāv no vairākām sekcijām, skaits var svārstīties no 4 līdz pat 9, no kā ir atkarīga radiatora jauda un sildītspēja. Pārsvarā eļļas radiatori tiek ražoti uz ritentiņiem. Šis nav pats ekonomiskākais sildītājs, taču tā ir droša izvēle. Tā kalpošanas ilgums var būt līdz pat 10 gadiem. Eļļas radiatora trūkums ir tā lielums un svars, kā arī, izvēloties to, jāievēro ražotāja norādījumi par novietošanu noteiktā attālumā blakus priekšmetiem.

Foto: Shutterstock

Konvekcijas tipa sildītājs

Sildītājs darbojas bez skaņas, tas salīdzinoši ātri uzsilda telpu un nodrošina vienmērīgu siltuma izdali visā telpā. To var novietot uz grīdas vai piekarināt pie sienas. Sildītājā visbiežāk ir iebūvēts termostats, ar kura palīdzību tiek kontrolēta temperatūra un taimeris, kas ļauj uzstādīt ieslēgšanās un izslēgšanās laiku. Kalpošanas laiks var būt līdz pat 10 gadiem. Konvekcijas tipa elektriskais sildītājs pieejams dažādos izmēros, tādēļ pēc vajadzības to var piemērot telpas lielumam.

Infrasarkano staru sildītājs

Šie sildītāji ir dārgāki, taču ekonomiskāki, jo silda objektus, pret kuriem tas ir pavērsts, kas tos atšķir no citu veidu sildītājiem. To novietošana ir dažāda – tie liekami pie sienas, griestiem, uz grīdas vai uz speciāla statīva. Infrasarkano staru sildītāji ir noderīgi lielā telpā, kur nepieciešams apsildīt tikai noteiktu vietu. Tas ļauj ekonomēt enerģiju. Nepieciešamos objektus sildītājs uzsilda ātri, kā arī darbojas bez skaņas. Sildītāji ir aprīkoti ar termostatu, kas palīdz noturēt vienmērīgu temperatūru.

Kā kopt elektriskos sildītājus?

Pirms elektriskā sildītāja atkārtotas lietošanas sezonas sākumā, to nepieciešams notīrīt no putekļiem, kas ir sakrājušies uz tā. Eļļas radiatoram un sildītājam ar ventilatoru to var izdarīt ar mitru lupatiņu, taču konvekcijas tipa un infrasarkano staru sildītājam ieteicams izpūst putekļus ar spēcīgu gaisa plūsmu, lai tiktu vaļā no tiem, kas sakrājušies spraugās. Nav ieteicams to darīt ar standarta putekļu sūcēju, iesūcot putekļus tajā, jo tādā veidā netiks likvidēti visi putekļi. Ja putekļi netiek notīrīti, tie var dūmot un sākt degt, radot smaku.

Pirms iegādāties elektrisko sildītāju, vislabāk konsultēties ar veikala pārdevēju vai konsultantu, kas piemeklēs labāko variantu, ņemot vērā kritērijus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!