Līdz ar pirmajiem pavasara saules stariem logos, mostas vēlme arī mājās veikt kārtīgu tīrīšanu, un tas, protams, ir nepieciešams. Ziemas laikā ir sakrājušies ne tikai putekļi un daudz nevajadzīgu mantu, bet arī radušies papildu netīrumi, piemēram, uz grīdām.

Kā šogad novērojuši apsaimniekošanas grupas ''Civinity'' speciālisti, ielās tika kaisīts īpaši daudz sāls maisījuma, un tas ir atstājis iespaidu arī uz iekštelpu tīrību un pat radījis dažādus bojājumus. Tieši tāpēc speciālisti sniedz vērtīgus ieteikumus ''Tava Māja'' lasītājiem, ko un kā darīt pavasarī, ko var jau uzpost, bet ko atlikt vēlākam laikam.

Logu mazgāšana

Noteikti jāatceras un jāturas pretī kārdinājumam mazgāt logus un terašu stiklotās fasādes uzreiz pirmajās saulainajās pavasara dienās. Šo darbu speciālisti iesaka atlikt līdz laikam, kad būs noziedējuši bērzi, priedes un citi koki, citādi visi pūliņi būs veltīgi, un logi un stikli atkal kļūs netīri no ziedputekšņiem. Labāk darbu veikt uzreiz pēc koku noziedēšanas maijā, citādāk tīrības efekts būs ļoti īsu brīdi.

Svarīgi šajā procesā ievērot darba aizsardzību – nekaries ārā pa logu, cenšoties nomazgāt rūtis no ārpuses. Arī otrajā stāvā tas var būt bīstami, nemaz nerunājot par augstceltnēm. Šādos gadījumos nevajag kautrēties lietot aizsargķiveri un apsiet virvi sev ap vidu, un nostiprināt to pie kāda droša atbalsta punkta. Tāpat ir nopērkami dažādi palīglīdzekļi, ar kuriem vieglāk var sasniegt logus no ārpuses, nepakļaujot savu veselību un dzīvību riskam. Noteikti izvērtē logu vai stiklotās terases sarežģītību un labāk uztici mazgāšanas darbu profesionāļiem.

Logu mazgāšanai, tāpat kā jebkuras virsmas tīrīšanai mājoklī, ieteicams izvēlēties videi draudzīgus tīrīšanas līdzekļus. Vai zināji, ka sīpols palīdz notīrīt logu rūtis vietās, kur traipus atstājušas mušas vai citi kukaiņi? Sīpolu vienkārši pārgriez uz pusēm un ar pārgriezto daļu tīri netīrumus. Beigās logus noskalo ar ūdeni un noslauki ar papīra salveti.

Vēl apsaimniekošanas speciālisti atklāj noslēpumu par kartupeļu cieti, kas piešķir stikliem mirdzumu. Uz vienu litru ūdens pievieno vienu ēdamkaroti kartupeļu cietes. Tāpat mazgāšanas ūdenim var pievienot galda etiķi, uz litru ūdens apmēram ceturto daļu glāzes etiķa. Šādi iegūsi teju kristāldzidrus stiklus.

Vēl citas interesantas tautas metodes logu mazgāšanai vari iepazīt šajā rakstā.

Paklāju un grīdu ģenerāltīrīšana

Foto: Shutterstock

Grīdas un mīksto grīdas segumu ģenerāltīrīšana jāveic vismaz reizi gadā. Jāatceras, ka nepietiek izsūkt paklājus ar putekļu sūcēju, bet svarīgi nodrošināt tīrību arī zem tiem. Tas attiecas uz mīkstajām grīdas virsmām, kas nav kustināmas, bet pielīmētas pie grīdas. Zem tām sakrājas daudz smilšu un citu gružu, kas var veicināt blusu iemitināšanos paklājā un tālāk visā mājoklī, kā arī radīt dažādas alerģiskas reakcijas. Šādu virsmu tīrīšanai nepieciešams īpašs tehniskais aprīkojums, ko var izīrēt, tostarp iespējams pieaicināt profesionāļus, kas to izdara ātri un kvalitatīvi.

Attiecībā uz paklāju tīrīšanu, speciālisti atgādina, ka jau ilgāku laiku normatīvie akti nosaka, ka tīrīt un dauzīt putekļus no paklājiem māju pagalmos (ja vien tā nav privātmāja) ir aizliegts.

Paklājus vienkārši var iztīrīt arī dzīvoklī. Vispirms tos rūpīgi izsūc ar jaudīgu putekļu sūcēju un pēc tam, ne biežāk kā divreiz gadā, iztīra ar maigu suku, kas samitrināta ūdens un ožamā spirta šķīdumā (uz 1 litru ūdens 2 ēdamkarotes ožamā spirta). Pēc šādas tīrīšanas paklāju slauka ar sausu drānu, līdz paklājs ir kļuvis sauss. Šeit atradīsi vērtīgus padomus lielo paklāju tīrīšanā.

Īpaša uzmanība jāpievērš arī dažādām grīdas virsmām. Visvairāk pēc ziemas parasti cietušas koka grīdas un parkets. Īpaši šajā ziemā jāatzīmē postījumi, ko nodarījusi lielā sāls daudzuma bēršana uz ielām. Tas viss ar apaviem ienests arī mājoklī un ievērojami palielinājis netīrumu iesūkšanos grīdas virsmā. Varbūt esat ievērojuši, ka grīdas, neraugoties uz rūpīgu mazgāšanu, tāpat neizskatās pilnīgi tīras. Lai cīnītos ar sāls atstātām sekām, ieteicams grīdas mazgāšanas ūdenim pievienot galda etiķi. Tas palīdzēs attīrīt virsmas un radīs īstu tīrības efektu.

Ģenerālā tīrīšana telpās

Foto: Shutterstock

Mīkstās mēbeles

Arī tās jātīra vismaz vienu reizi gadā ar mitro tīrīšanu vai ķīmisko tīrīšanu. Kaut arī nereti izvēlamies dīvānus un citas mīkstās mēbeles tumšās krāsās, jāatceras, ka netīrumi tur sakrājās, kaut arī nav acīs krītoši. Tas var radīt daudz alerģisku reakciju un, protams, arī ar laiku rada nolietotas mēbeles izskatu.

Pavasara tīrīšana telpaugiem

Noteikti lielās tīrīšanas procesā nevajag aizmirst arī par telpaugiem. Reizi gadā dāvā tiem prieku un pārstādi jaunā augsnē, notīri putekļus un arī palutini ar ūdens dušu. Tas dos augiem jaunus spēkus, un tie vēl krāšņāk papildinās mājokļa interjeru. Noteikti ir jāizvērtē augsne, kurā augi tiek pārstādīti un jāizvēlas katram piemērotākā. Putekļu kārtu no augiem ir vitāli svarīgi notīrīt, jo pa ziemu ir sakrājies gana netīrumu, kas ne vien traucē augam normāli attīstīties, bet arī traucē tik svarīgo fotosintēzes procesu. Vairāk par augu pārstādīšanu un visiem svarīgajiem priekšnoteikumiem šajā darbiņā, lasi šeit.

Foto: Shutterstock

Aizkari un žalūzijas

Vai zināji, ka pētījumi atklājuši – aizkari mājoklī ir retāk mazgātais auduma gabals? Iedomājies, cik daudz putekļu un netīrumu tie uzkrāj, un kā bojā gaisu telpā, radot arī dažādas alerģiskas reakcijas. Mazgājot logus, noteikti pievērs uzmanību arī aizkariem un tos izmazgā. To var darīt gan ar rokām, gan veļas mašīnā attiecīgā temperatūrā. Pēc mazgāšanas aizkarus vislabāk uzreiz, vēl mitrus, piekarināt atpakaļ pie aizkaru stangām, tādējādi nodrošinot ērtu žūšanu, izvairoties no tik nepatīkamā gludināšanas procesa. Nostieptā veidā aizkari paši izlīdzināsies.

Lustras

Ģenerāltīrīšanā noteikti jāiekļauj arī lampu un lustru mazgāšana. Tur pa ziemu ir sakrājušies ne tikai putekļi, bet arī daudz sīku un lielāku mušu un citu kukaiņu. Mājas tīrība noteikti nebūs pilnīga, ja lustras un lampas paliks netīras.

Pieliekamie un pagraba telpas

Pavasara tīrīšanā veic revīziju pieliekamajā un pagraba telpās. Noteikti atbrīvojies no dārzeņiem un konserviem, kas jau ir sākuši bojāties. Sākoties siltākam laikam, tie sāks pūt un radīs nepatīkamas smakas mājoklī vai pagrabā. Tostarp sabojājušos dārzeņus būs daudz grūtāk iztīrīt pēc tam, kad tie jau būs sapuvuši un izšķīduši. Pavasaris ir arī labs laiks, lai pārskatītu ziemas krājumus un secinātu, kas bijis pieprasītākais gardums šajā sezonā, un izvērtētu, kādus krājumus gatavot/negatavot nākamajā gadā, lai visi kārumnieki būtu apmierināti.

Tīrīšanas līdzekļu glabāšanas ieteikumi

Foto: Shutterstock

Izmantojot ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus, noteikti iepazīsties ar to lietošanas instrukciju, ievēro precīzas devas un pielietojumu pareizā apjomā. Lai līdzekļi darbotos efektīvi un neradītu pretēju efektu, tie ir pareizi jālieto.

Izmanto aizsargcimdus un citus individuālos aizsarglīdzekļus, lai tīrīšanas procesā nenodarītu kaitējumu savai veselībai.

Nekad neuzglabā ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus stikla traukos, jo tie var nejauši saplīst un radīt bojājumus virsmām, kur tie tiek glabāti.

Tīrīšanas līdzekļus glabā tikai marķētos traukos, lai nerastos pārpratumi par to saturu. Tāpat noteikti neglabā šķidros tīrīšanas līdzekļus plastmasas pudelēs, kur bijusi limonāde vai citi dzērieni, tādā veidā maldinot citus mājiniekus, un jo īpaši bērnus, par to saturu.

Glabā tīrīšanas līdzekļus bērniem nepieejamās vietās!

Metot ārā dažādus priekšmetus un mantas, izvērtē, kā pareizi to darīt, lai nenodarītu kaitējumu apkārtējai videi vai citiem cilvēkiem. Piemēram, izmantotas adatas un žiletes nemet kopējā atkritumu konteinerā, bet šķirošanas konteineros, kas paredzēti šādam saturam. Medicīnas preces, piemēram, izlietotas šļirces, var savākt un nodot aptiekās.

Nelejiet tīrīšanas līdzekļu koncentrātus kanalizācijā, tādā veidā tiek radīti nopietni apdraudējumi apkārtējai videi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!