Ietaupīt naudu un nenoslīkt atkritumu jūrā – atkritumu šķirošanas padomu vācelīte
Foto: Shutterstock

Izskalot, saplacināt un izmest - lielos, zaļos un dzeltenos atkritumu šķirošanas konteinerus, šķiet, ievērojis ir ikviens. "Tava Māja" kopā ar "Zaļā josta" pārstāvi Laumu Kubliņu, kas atkritumu apsaimniekošanas nozarē darbojas jau vairāk nekā 10 gadus, izstrādāja vadlīnijas vieglai atkritumu šķirošanai mājās.

Bieži dzirdams attaisnojums – man ir maza dzīvojamā platība un ir ļoti grūti sākt atkritumu šķirošanu, bet, iespējams, tas ir tikai tāpēc, ka neesi pamēģinājis vai neesi atradis vieglu veidu, kā to darīt.

"Pēc jaunākajiem statistikas datiem jau vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka šķiro atkritumus – ja ne visus un katru dienu, tad vismaz apzinās, ka nolietotai elektroiekārtai nav vietas sadzīves atkritumu konteinerā. Taču, lai izpildītu Eiropas Padomes uzliktās prasības atkritumu apsaimniekošanā, ar šādu paviršu iesaisti atkritumu apsaimniekošanā nebūs pietiekami," teic Laima Kubliņa.

Eksperte stāsta: "Atbilstoši Eiropas Parlamenta pieņemtajiem likumprojektiem, līdz 2025. gadam Latvijai kā ES dalībvalstij būtu jāpārstrādā vismaz 55 procenti mājsaimniecību un uzņēmumu radīto sadzīves atkritumu un līdz 2030. gadam mērķa rādītājs pieaugs līdz 60 procentiem. Vēl augstāki mērķi ir noteikti iepakojuma pārstrādei – līdz 2025. gadam jāpārstrādā 65 procenti iepakojuma materiālu, bet līdz 2030. gadam – 70 procenti. Kā rāda VARAM rīcībā esošā jaunākā statistika, pašlaik Latvijā dalīti tiek savākts mazāk nekā 30 procenti no visiem sadzīves atkritumiem."

Atkritumu apsaimniekotāji strādā, lai no savas puses nodrošinātu visu nepieciešamo izvirzīto mērķu sasniegšanai – tiek aktīvi paplašināta atkritumu dalītās vākšanas infrastruktūra, uzstādīti vairāki tūkstoši jaunu konteineru šķirotajiem atkritumiem, izvietotas informatīvās norādes par pārstrādei piemēroto materiālu veidiem, rīkotas informatīvi izglītojošās kampaņas, uzstādītas jaudīgas pārstrādes un atkritumu pirmapstrādes iekārtas un rasti aizvien jauni partneri otrreizējo izejvielu pārstrādei. "Taču par sistēmas vājo posmu pašlaik ir kļuvuši iedzīvotāji, kas nezināšanas vai negribēšanas dēļ, viņu ērtībai piedāvāto infrastruktūru neizmanto, vai dara to nepareizi – rezultātā nereti sabojājot citu cilvēku rūpīgi sašķirotās otrreizējās izejvielas," norāda Kubliņa.

Source info

DELFI Tava Māja


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Tava Māja iesaka