Foto: Shutterstock
Izbāzeņi mājoklī ir neparasts dekors un īsts mednieka lepnums, bet arī tos nesaudzē putekļi. Ar to tīrīšanu jāapietas īpaši saudzīgi un rūpīgi, lai skaisto trofeju nesabojātu, tāpēc nederēs kurš katrs tīrāmais līdzeklis vai ūdens.

Kā sarunā ar "Tava Māja" skaidroja SIA "Taksidermijas darbnīca" darbiniece Anita Tukiša, kura ar taksidermiju nodarbojas jau vairākus desmitus gadu, izbāzeņi un ādas tiek apstrādātas ar nepieciešamajām ķimikālijām, lai izbāzeņos neiemestos kodes un citi kukaiņi, kā arī tās nepievilktos ar smakām. "Ja iemetas kodes, tad tā ir taksidermijas darbnīcas nepilnība," uzsver Tukiša.

Viņa arī labprāt dalās knifiņos par izbāzeņu tīrīšanu un to novietošanu, lai izbāzenis pēc iespējas ilgāk saglabātos kā jauns. Kā uzsver speciāliste, tad svarīga ir izbāzeņa vietas izvēle mājoklī, proti, to nevajadzētu turēt mitrā vietā, jo tas var sākt bojāties. Tāpat nav vēlams turēt saules gaismā, jo ar laiku izbāzenis var izbalēt un zaudēt savu spīdumu. "Tas attiecas kā uz dzīvnieku, tā uz putnu izbāzeņiem," norāda speciāliste.

Ja tomēr izbāzeņa īpašniekam rodas bažas par to, ka skaistajai trofejai var uzbrukt kodes, tad drošības labad speciāliste iesaka to nopūst ar līdzekli pret lidojošiem insektiem. Tiesa, tas jāpūš pa lielu gabalu, jo, ja pūtīs tuvumā, tad tas var uz izbāzeņa atstāt pleķus.

Noputējušos izbāzeņus nevajadzētu nekādā gadījumā tīrīt ar ūdeni, jo tad salips spalvas. Speciāliste iesaka tā vietā labāk putekļus notraukt ar putekļu slotiņu vai fēnu. Taču, ja ir ļoti liela vēlme tīrīt izbāzeni ir ūdeni, piemēram, ja uz tā ir kāds pleķis (ne krāsas pleķis), tad to var iztīrīt ar remdenu ūdeni un trauku mazgājamo līdzekli. Jāatceras, ka izbāzeni nedrīkst likt ūdenī, bet tas viegli ar jānotīra ar drānu un pēc tam jāizžāvē ar fēnu.

Speciālistes knifiņš, ja trofejai izbalē ragi

Tukiša "Tava Māja" lasītājiem vēl sniedz arī vērtīgu knifiņu, ja gadījumā trofejai sāk izbalēt ragi. "Atšķaida kālija permanganātu (zilos graudiņus) ar ūdeni un ar otu klāj šo šķīdumu uz ragiem vairākās kārtās," padomos dalās speciāliste, kura norāda, ka šo metodi viņi paši lieto savā darbnīcā - tā ir dabīga un ļoti efektīva.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!