Foto: Shutterstock
Ar elektroinstalāciju mājās jābūt īpaši piesardzīgam, nemaz nerunājot par to, ka tās jāpadara drošas arī bērniem. Tās ir rūpīgi jāpārbauda, jo nepareizi izveidota elektroinstalācija var apdraudēt mājinieku dzīvību vai māju pārvērst pelnu kaudzē. "Tava Māja" apsaimniekošanas uzņēmumu grupas "Civinity" elektriķu darbu vadītājs Dmitrijs Pavlovics dalās padomos par to, kam jāpievērš uzmanība jaunā mājvietā, ko der atcerēties vecajā, kā arī ieskicē riskus, kas notiek, ja elektroinstalācijas savu laiku ir nokalpojušas vai ir bojātas.

Kā atgādina speciālists, uzsākot dzīvi jaunā mājvietā – īrējot vai nopērkot to, elektroinstalāciju sistēmas ir viena no nozīmīgākajām lietām, kas ir kārtīgi jāpārbauda.

Lūk, ko elektriķu darbu vadītājs iesaka ņem vērā, ja esi ievācies jaunā mājoklī:

  • jāiegūst mērījumu un pārbaudes dokumentācija no sertificēta speciālista. Tajā jābūt dzīvojamas platības elektroinstalācijas shēmai ar sadales, slēdžu un kontaktligzdu grupu izvietojumu telpās. Tāpat īpašumā jābūt mērījumu protokoliem, sertificēta speciālista apliecinošam dokumentam (sertifikātam), kā arī atzinumam vai rekomendācijām trūkumu novēršanai.
  • jāpārbauda vizuāli slēdžu un kontaktligzdu stāvoklis – vai nav mehānisko bojājumu un deguma pēdas. Tas jāņem vērā un jāpēta cēlonis, kas jānovērš, lai izvairītos no nelaimes nākotnē.
  • savlaicīgi jāauzina to, kādas iekārtas plānots mājoklī uzstādīt. Jāpārrunā ar speciālistu tas, vai ir iespēja tehniski tās pieslēgt vai mājoklī pietiek jaudas noteiktām iekārtām.

Ja plāno mājoklī mainīt veco elektroinstalāciju pret jaunu:

  • maini visu elektroinstalāciju! Nepagarini vai neaudzē pie veciem vadiem papildu elektroinstalāciju;

  • uztici darbus sertificētam speciālistam;

  • pirms elektroinstalāciju izbūves rūpīgi izplāno kontaktligzdu izvietojumu. Atceries, ka kontaktligzdu izvietojums ir atkarīgs no mēbeļu un iekārtu izvietojuma;

  • saskaņo izbūves darbus un laikus ar apsaimniekotāju;

  • saskaņo visas darbības nepieciešamības gadījumā ar A/S "Sadales tīkls" un arī apsaimniekotāju. Izzini savu atbildību pie elektroinstalācijas izbūves.

Pavlovics atgādina, ka neatbilstoši izbūvēta, bojāta vai morāli novecojusi elektroinstalācija var radīt nopietnus riskus ne tikai pašu mājokļu saimnieku veselībai un dzīvībai, bet arī var radīt draudus pašam īpašumam, piemēram, mājoklī var izcelties ugunsgrēks, jo kontaktligzdas pārkarst pie lielākas jaudas, nemaz nerunājot par īssavienojumu rašanos. Notiekot īssavienojumam, var tikt bojātas mājoklī esošās elektroiekārtas, bet, ja tas notiek mājokļa īpašnieku prombūtnē, var rasties dažādi bojājumi un neērtības, piemēram, ledusskapis izslēdzas un sabojājās tajā esošie produkti, akvārijam izslēdzas filtrs vai ūdens sildāmā boilerī atdziest ūdens. Tāpat neatbilstoši izbūvēta vai veca elektroinstalācija var traucēt elektrības padevi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!