Mēbeļu izvietošana telpā var būt piņķerīgs darbiņš. Vienalga, vai tiek iekārtota plaša, miniatūra vai savdabīgas formas istaba – visas kā viena prasa pamatīgu piepūli, atrodot piemērotāko vietu dīvānam, gultai vai galdam. Lai gan varētu šķist, ka šis ir tikai gaumes jautājums un pareizu vai nepareizu variantu nav, "Reader's Digest" norādījuši – prasmīgi iekārtotas telpas kļūst ne tikai funkcionālākas, bet arī mājīgākas un stilīgākas.

Turpinājumā apkopotas 10 izplatītākās kļūdas, kas, iespējams, tūdaļ pat liks piecelties no dīvāna un ar citu mājokļa iemītnieku palīdzību pārbīdīt mēbeles.

Kafijas galdiņš


Runājot par kafijas galdiņiem, kas parasti atrodas viesistabā, speciālisti iesaka izvēlēties pēc iespējas lielākus variantus. Tie kalpo ne tikai kā interjera elementi, bet arī funkcionāla mēbele, uz kuras svētku reizēs novietot uzkodas, bet ikdienā izlikt telpaugus, žurnālus, televizora pultis u.c. Ja telpas izmēru dēļ nav iespējams atrast vietu masīvam kafijas galdiņam, apsverams variants ir garenas mēbeles iegāde.

Pareizs mēbeļu izvietojums var palīdzēt procesus izbaudīt vēl vairāk. Piemēram, ja televizora skatīšanās laikā iecienīta kāju likšana uz mazā klubkrēsla, pārliecinies, ka tas vienmēr ir rokas stiepienas attālumā. Savukārt, ja pie tevis ierodas ciemiņi, lai kopīgi skatītos kādu sporta maču vai koncertu, pārbīdi mēbeles tā, lai tuvumā būtu galds, uz kura nolikt savu glāzi vai uzkodu šķīvi.

Pie sienas un bez balansa

Foto: Shutterstock

Daudziem šķiet, ka skapjus, gultas un dīvānus jānovieto cieši klāt sienai, taču padomu saraksta augšgalā tiek ierindots pretējs variants, kas dod telpai papildu "elpošanas vietu". Protams, tas nenozīmē, ka mēbeles jāatstumj metru no sienas (jo īpaši tad, ja rūmes nav daudz), taču pat pāris centimetru attālums liks telpai izskatīties par kripatiņu plašākai.

Tāpat paturi prātā diagonāļu principu. Piemēram, viesistabas dīvānu nenovieto tieši stūrī, bet gan pret to. Ievērojot šo principu vairākos stūros, telpa izskatīsies interesantāka. Ja mēbeļu izmēri neatļauj tās novietot pret stūriem, šajā rakstā atradīsi praktiskas idejas tik bieži nenovērtēto vietu izmantošanai.

Runājot par stūriem, cilvēki nereti pieļauj kļūdu, mēbeles pārāk uzskatāmi koncentrējot vienā malā. Noteikti nevajadzētu sadalīt, piemēram, lielākās mēbeles vienā, bet mazākās – otrā stūrī. Vienmērīga izmēru kombinācija ir viena no panākumu atslēgām!

Viens pret otru un centrālais elements

Foto: Shutterstock

Iekārtojot viesistabu/atpūtas zonu, nevajadzētu aizmirst faktu, ka telpa gan mājinieku, gan arī ciemiņu vidū bieži vien tiek izmantota sarunām. Tas nozīmē – novietot dīvānu, klubkrēslus vai citus sēžamos ar skatu vienā virzienā, ir muļķīgs un nepareizs lēmums. Tāpat pārliecinies, ka tie atrodas vienas otram salīdzinoši tuvu, lai cilvēkos raisītu vēlmi sarunāties un viņiem nebūtu jājūtas neērti, paceļot balsi.

Nav nozīmes, vai iekārto guļamistabu vai viesistabu – pilnībā visām telpām jābūt centrālajam elementam. Tas gan nenozīmē, ka tam jāatrodas tieši telpas vidū, jo par centrālo elementu var pārtapt gan platekrāna televizors un lielizmēra mākslas darbs, gan arī žurnālu galdiņš. Galvenais, lai šis elements piesaistītu uzmanību, un ap to varētu "apaudzēt" pārējo telpu.

Starp citu, viesi daudz var uzzināt par mājvietas saimnieka personību un ikdienu, tikai papētot interjeru. Par šo tēmu turpini lasīt šajā rakstā.

Nepareizais paklājs un par daudz detaļu

Foto: Shutterstock

Ja kādreiz paklājus varēja redzēt ļoti daudzos dzīvokļos, šobrīd ļaudis pret tiem izturas rezervētāk, aizbildinoties ar tīrīšanas klapatām. Tas gan nenozīmē, ka tos neizmanto nemaz – kā portālam "Tava Māja" norādījuši eksperti, paklāji ne tikai rada mājīgumu un garantē klusumu, bet arī tiek izmantoti funkcionālo zonu iezīmēšanai.

Svarīgi, lai paklājs būtu izvēlēts pareizajā izmērā. Ja dota priekšroka izmēros mazākiem modeļiem, vajadzētu tomēr pārliecināties, ka, piemēram, žurnālu galdiņš pilnībā atrodas uz tā. Starp citu, lielas formas paklājs bez zīmējuma un raksta spēj vizuāli paplašināt telpu. Neliels paklājs ar rakstu sadala telpu zonās un var būt interjera centrālais elements.

Neaizmirsti veco, labo teicienu – kas par daudz, tas par skādi. Arī ar mēbelēm un interjera priekšmetiem iespējams pārspīlēt, tāpēc mazākās telpās, piemēram, guļamistabās nepieciešams skaidri definēt, bez kā iztikt nevar, un tikai pēc tam domāt par papildinājumiem. Nelielās telpās ieteicams izvēlēties, piemēram, nevis platus, bet gan augumā garus skapjus, tādējādi palielinot rūmi telpā, bet nesamazinot vietu skapī.

Labirints un logu aizsegšana

Foto: Shutterstock

Lai atvieglotu sev, citiem dzīvokļa biedriem un ciemiņiem dzīvi, mēbeļu izvietošanā centies pieturēties pie taisna ceļa ar dažiem līkumiem. Tas nozīmē – necenties radīt telpā interesantu skatu, radot mēbeļu labirintu, kas jāiziet, katru reizi ienākot un izejot no istabas. Pārliecinies, ka itin visas mēbeles ir viegli sasniedzamas un neparedz kāpšanu pāri klubkrēsliem vai mēbeļu stūriem. Tāpat centies izvairīties no izkārtojuma, kura dēļ katru reizi jāpieceļas, palaižot cilvēku sev garām.

  • Svarīgi ievērot attālumu, piemēram, starp dīvānu un žurnālu galdiņu, kā arī galdu, krēslu un sienu – ja krēsls atradīsies tai pārāk tuvu, sēdēšana nepavisam nebūs komfortabla. Kā telpas iekārtot funkcionāli, skaidrots arī šajā rakstā.

Novietojot mēbeles, svarīgi pārliecināties, ka lielizmēra priekšmeti neatrodas pie loga, tādējādi ievērojami bloķējot dabīgās gaismas ieplūšanu telpā. Protams, ja mēbele ir neliela un logu neaizsedz, tā var atrasties izvēlētajā vietā, tomēr svarīgi par gaismas ieplūšanu telpā pārliecināties divreiz – pretējā gadījumā istaba izskatīsies mazāka, bet iekārojums – saspiestāks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!