Gludināšanas meistarstiķi – kā panākt perfekti izgludinātu veļu
Foto: Shutterstock

Gludināt veļu – neizklausās diez ko sarežģīti, tomēr vienreiz netiekam galā ar raupjāku audumu gludināšanu, citreiz grūti izgludināt burzījuma vietas, un šādos gadījumos jautājums ir par gludināšanas knifiņiem. Ja allaž esi apbrīnojis viesnīcas numuriņos gultas veļas gludumu vai veikalos allaž perfekti izgludināto apģērbu, šie padomi būs pašā laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sauss audums

Audumus, kas ļoti saburzījušies, būs teju vai neiespējami izgludināt ar sausu gludekli. Izmanto gludekļa tvaika režīmu vai izsmidzini ūdeni uz apģērba. Tas palīdzēs izgludināt pilnībā visus ņurcījumus un locījumu vietas. Patiesībā ilgstoša gludināšana ar sausu un karstu gludekli ir pat kaitīga audumam, tāpēc vai nu izsmidzini ūdeni ar pulverizatoru uz auduma vai arī izmanto tvaika režīmu gludeklim.

Gludināšanas secība

Dažkārt šķiet, ka jāsāk gludināt smalkākie audumi, kamēr gludeklis vēl nav pilnībā uzkarsis, bet patiesībā plānākos audumus, kam jāpievērš īpaša uzmanība, jāatstāj gludināšanas beigām. Uzstādi zemāku temperatūru un gludini apģērbu atbilstoši temperatūrai, nevis izmanto gludekli tad, kad tas vēl karst, jo vienā brīdī temperatūra var būt par augstu. Ja jāgludina dažādi audumi, vispirms gludini tos, kam vajadzīga zemāka temperatūra, tad sakarsē līdz augstākai temperatūrai, un gludini pārējo.

Vispirms gludini apģērba sīkās daļas, piemēram, aproces, apkakli, volānus un atlokus, un tikai tad lielos posmus. Gadījumā, ja jāgludina kaut kas liels, piemēram, segas pārvalks, vispirms gludini tā malas un tad vidus daļu. Vispirms var audumu salocīt uz pusēm vai uz četrām daļām un gludināt tādējādi.

Atbilstošs režīms

Pārsvarā visiem gludekļiem ir iespēja uzstādīt režīmu atbilstošam audumam, jo īpaši tas jāievēro plānu un smalku audumu gludināšanā, kur nepieciešams pēc iespējas saudzīgāks gludināšanas režīms. Tas ne tikai palīdzēs pareizi izgludināt apģērbu, bet arī saglabāt auduma kvalitāti. Pirms gludini apģērbu, pirms tam vienmēr noslauki gludekļa virsmu ar kādu baltu drānu, lai pārbaudītu, ka tas nesmērēs.

Kvalitatīvs gludināmais dēlis

Lielu lomu gludināšanā spēlē arī palīgrīki, un tas ir ne tikai gludeklis, bet arī gludināmais dēlis. Noteikti nevajadzētu jebkādus tekstila audumus un apģērbu gludināt uz kādas citas virsmas, piemēram, gultas, galda vai grīdas, jo tā var sabojāt virsmu un arī notraipīt audumu.

Gludināmajam dēlim jābūt stabilam, pārklātam ar kvalitatīvu dēļa pārvalku, vēlams, maināmu vai viegli kopjamu. Gludinot smalkāku veļu vai audumus, vajadzētu starp audumu un gludekli noklāt kādu drānu, taču advancētākajiem gludināmajiem dēļiem jau papildu nāk līdzi šādi palīgrīki. Starp citu, vīriešu kreklus, apkakles un atlokus būs ērti gludināt uz dēļa, kam papildu ir pamatne uz paaugstinājuma, tāpēc meklējot jaunu dēli, raugies pēc šāda papildinājuma.

Tā kā gludināmais dēlis kalpos ilgi, pievērs uzmanību tā kvalitātei un ērtai lietošanai ikdienā. Ja meklē kvalitatīvu palīgu gludināšanai, ikviens novērtēs un par labu atzīs LEIFHEIT AirBoard Deluxe gludināmo dēli, kas ir ļoti viegls, gludināšanas virsma ir apvilkta ar unikālu termo-atstarojošu virsmas pārvalku, kas atstaro siltumu un tvaiku, tādā veidā samazinot gludināšanas laiku līdz pat 33%. Gludināmajam dēlim ir izliektas kājas, nezaudējot tā stabilitāti, bet ļaujot pie tā gludināt apģērbu pat sēdus stāvoklī. Vairāk par šo produktu lasi ''TavaTelpa''.

Gludekļa apkope

Ar laiku gludeklim var parādīties netīrumu pazīmes, kuras noteikti nevajadzētu ignorēt. Noslauki gludekļa karsto daļu ar kādu drānu pēc katras gludināšanas reizes, lai izvairītos no auduma sasmērēšanās. Tā kā no gludekļa tiek izsmidzināts tvaiks, sastāvējies ūdens var sasmērēt apģērbu, tāpēc vienmēr pārliecinies par tā tīrību. Nesakarsētu gludekli var notīrīt ar kādu viegli abrazīvu pastu un samitrinātu drānu. Pēc tam noteikti to noslauki ar sausu lupatu. Pamācību gludekļa tīrīšanai atradīsi šeit.

Pat tad, ja nav izlietots viss iepildītais ūdens, vienmēr izlej to no gludekļa, kad esi beidzis gludināt. Ja apģērbs tāpat drīz atkal tiks gludināts, neļauj ūdenim tur ilgstoši glabāties. Tas pasargās no gludekļa iekšējo daļu bojāšanās, kas vēlāk vari ietekmēt apģērba gludināšanu.

Audumi un to gludināšana

Zīda audumi vienmēr jāgludina no kreisās puses, turklāt gludināšanas laikā audumu nevajadzētu slapināt, citādi audums sakrokosies.

Vilnas izstrādājumus drīkst gludināt tikai no kreisās puses un caur mitru drānu.

Adījumus ar izteiktu reljefu rakstu gludina uz mīksta pamata caur sausu drānu, un stingri nespiežot gludekli pret adījumu, lai tas nekļūst ciets.

Sintētiskos audumus un mežģīnes nedrīkst gludināt ar karstu gludekli, turklāt smalkas mežģīnes gludina tikai no kreisās puses.

Lina un kokvilnas izstrādājumus gludina gan no kreisās, gan labās puses.

Atceries, ka pēc gludināšanas jebkurš audums vēl būs nedaudz mitrs, tāpēc neliec uzreiz skapī, bet ļauj apžūt.

Ieteicamās temperatūras gludināšanai:

Kokvilnai un lina audumiem: 175-200 oC;
Vilnai: 130-175 oC;
Zīdam: 105-140 oC;
Mākslīgajiem un sintētiskajiem zīdiem: 80-105 oC;
Neilonam un kapronam: 60 oC.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form