Kas jādara, lai apģērbs kalpotu ilgāk
Foto: AEG

Klāt pirmais pavasara mēnesis – marts, tādēļ pienācis laiks domāt arī par savu sezonas garderobi. Lai prieks par aktuālajām modes tendencēm Tavā garderobē neapdzistu jau pēc pirmajām apģērba mazgāšanas un žāvēšanas reizēm, kopā ar sadzīves tehnikas zīmolu AEG apkopojām praktiskus padomus, kas noderēs, rūpējoties par apģērbu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lietošanas pamācība un simboli – ābece apģērbu kopšanā

Pirmais, ar ko vajadzētu sākt, rūpējoties par apģērbu, ir konkrētā apģērba kopšanas simbolu izpētīšana - nav ieteicams simbolus uzreiz griezt nost, jo šāda informācija ātri tiek aizmirsta. Cik stāstu nav dzirdēts par to, kā veļas mašīna vai veļas žāvētājs sabojājis kādu apģērbu, taču patiesībā bieži vien tieši nepareizs un audumam nepiemērots mazgāšanas un žāvēšanas veids ir cēlonis tam, ka nesen nopirktais džemperis sarāvies vai savēlies, savukārt bikses zaudējušas krāsu. Tieši tādēļ, iegādājoties sadzīves tehniku, ieteicams iepazīties arī ar lietošanas pamācību, lai izprastu visas iegādātās ierīces priekšrocības un funkcijas, tādējādi gan saudzējot apģērbu, gan arī taupot elektroenerģiju. ''Lai labāk izprastu apģērbu kopšanas simbolus, esam radījuši uzticamu palīgu, kurā apkopoti populārākie apģērbu kopšanas simbolu skaidrojumi - www.auduma-engelis.lv," stāsta AEG eksperts Mārtiņš Dobelis.

Vilna un zīds – vai tiešām jāmazgā ar rokām?

Vai vilnas džemperus un smalkas zīda blūzes joprojām mazgājat ar rokām? Lai gan jaunākās paaudzes veļas mašīnas un žāvētāji piedāvā iespēju saudzīgi parūpēties arī par pašiem smalkākajiem audumiem, tomēr daudzi joprojām par audumam drošāku un saudzīgāku veidu atzīst mazgāšanu ar rokām. Mūsdienās sadzīves tehnikas ierīces piedāvā daudzas un dažādas speciāli zīdam, vilnai un citiem smalkiem audumiem radītas programmas ar īpaši pielāgotiem mazgāšanas un žāvēšanas cikliem, tajā skaitā – temperatūru un laiku. Pateicoties jaunākās paaudzes tehnoloģijām, iespējams pielāgot veļas žāvēšanas laiku un enerģijas patēriņu atkarībā no veļas daudzuma, precīzi kontrolēt veļas tilpnes kustību un temperatūru, kā arī mīkstināt un attīrīt ūdeni jau pirms mazgāšanas cikla sākuma - veļas mazgāšanas līdzekļu iedarbība mīkstā ūdenī ir daudz efektīvāka, arī mazgājot apģērbu zemā temperatūrā.

''Bieži vien apģērbu mēdzam mazgāt nevajadzīgi daudz, pat pārmazgāt, lai gan patiesībā to nepieciešams tikai nedaudz atsvaidzināt,'' norāda AEG eksperts. ''Šādos gadījumos lieliski noder tvaika funkcija, kas samazina arī gludināšanas nepieciešamību, tādējādi ietaupot laiku un saudzējot audumu.'' Kā radīta vilnas džemperiem un smalkiem zīda izstrādājumiem!

Iegādājoties ierīci, pievērs uzmanību arī tam, vai ierīcei ir Woolmark etiķete. Kompānija Woolmark ir pasaulē plaši pazīstams eksperts vilnas izstrādājumu kopšanas jomā, tādēļ, lai ierīce saņemtu sertifikātu, kas garantē, ka tā saudzīgi parūpēsies par vilnas izstrādājumiem un citiem saudzīgi kopjamiem audumiem, nepieciešams iziet vairākas nopietnas pārbaudes. Ja Tavai ierīcei jau ir Woolmark etiķete – mazgāt un žāvēt savus vilnas džemperus tajā vari pilnīgi droši, protams, izvēloties atbilstošo režīmu.

Rūpējieties par apģērbu arī mazgāšanas starplaikos

Lai apģērbs kalpotu pēc iespējas ilgāk, svarīgi ir to kopt ne tikai mazgāšanas un žāvēšanas laikā, bet arī starp vilkšanas reizēm. Piemēram, mēteļus no austa auduma ieteicams pakarināt uz polsterēta pakaramā, savukārt adītus vilnas džemperus saloki un ieliec skapī. Pārsteidzoši, taču arī džinsa bikses gluži tāpat kā austus mēteļus ieteicams pakarināt uz apģērba pakaramā, nevis uzglabāt salocītus – tas mazāk bojā auduma šķiedras. Savukārt starp zīda apģērba locījuma vietām ieteicams ievietot zīdpapīru, lai zīda apģērbs neburzītos.

Noderīgi padomi:

- Lai ietaupītu ūdens un elektroenerģijas patēriņu, izvēlieties ierīci, kuras marķējums ir A+ vai augstāks. Enerģiju taupa arī pavisam vienkāršas un ikdienišķas lietas, piemēram, veļas mašīnā ielādējiet tik daudz apģērba, cik norādījis ražotājs, žāvējiet līdzīgus audumus kopā, kā arī mazgāšanas procesa beigās izgrieziet apģērbu ar augstāko centrifūgas griešanās ātrumu.

- Lai veļa būtu tīra un smaržīga, parūpējieties arī par pašu ierīci – izvēlieties piemērotu mazgāšanas līdzekli un parūpējieties, lai veļas tilpne mazgāšanas starplaikos ir sausa.

- Pāris reizes gadā iztīriet arī veļas mazgājamās mašīnas filtru, mazgājamā līdzekļa un veļas mīkstinātāja atvilktni, kā arī gumijas blīvējumu pie durvīm.

- Reizi mēnesī izmazgājiet arī savu veļas mašīnu – iedarbiniet to tukšgaitā 90 C temperatūrā. Labākam rezultātam lietojiet speciāli veļas mazgājamās mašīnas tīrīšanai paredzētus līdzekļus, kurus atradīsiet labākajos sadzīves tehnikas veikalos un servisa centros.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form