Vai zini, kā viedā māja var palīdzēt tavai drošībai un komfortam?

Vai zini, kā viedā māja var palīdzēt tavai drošībai un komfortam?
Foto: Shutterstock

Iedomājies situāciju – tu nupat esi ieradies darbā, ērti iekārtojies savā biroja krēslā un sāc malkot kafiju, kad pēkšņi atceries par to, kā gludināji kreklu, taču vairs nespēj atcerēties, vai gludeklis tika vai netika izrauts no kontaktligzdas. Bet varbūt kādreiz pēc vairāku dienu ciemošanās pie vecākiem Ziemassvētku brīvdienās esi vēlējies, kaut, atgriežoties mājās, nevajadzētu gaidīt vairākas stundas, kamēr tā pēc krāsns iekurināšanas atkal būs silta? Šādas sajūtas piemeklējušas teju katru no mums, taču, lai ar tām tiktu galā pavisam vienkārši un nesāpīgi, nepieciešams viedās mājas risinājums. Par to, kas tad īsti ir viedā jeb gudrā māja un kā tā var palīdzēt arī tev – Vivus.lv sagatavotā raksta turpinājumā!


Kas ir viedā māja?

Vai zini, kā viedā māja var palīdzēt tavai drošībai un komfortam?
Foto: Shutterstock


Īsumā viedā māja raksturojama kā dzīvoklis vai māja, kurā uzstādīti dažādi automatizēti risinājumi, ar kuru palīdzību tiek kontrolētas un regulētas dažādas ar mājokli saistītas darbības, piemēram, mainīta apkures temperatūra, ieslēgta vai izslēgta ventilācija, atvērti vārti utt. Tāpat viedā māja sevī ietver dažādus drošības risinājumus, piemēram, novērošanas kameras, sensorus u.c. Taču, lai jau pašā raksta sākumā tu neapjuktu no informācijas pārbagātības, par katru no risinājumiem pastāstīsim atsevišķi.

Kameras un sensori – drošība pirmajā vietā

Vai zini, kā viedā māja var palīdzēt tavai drošībai un komfortam?
Foto: Shutterstock.com

Kā jau visi zinām no Emīla – lai nesaaukstētos, galvenais, lai kājas siltas. Savukārt, lai mājoklis būtu drošībā, jāparūpējas par atbilstošiem drošības risinājumiem. Protams, var cerēt, ka pietiks ar kvalitatīvu ārdurvju slēdzeni un vienmēr atcerēsimies no elektrotīkla atvienot visas "riskantās" elektroierīces, kā arī aizvērt krānus, taču, lai kā to negribētos atzīt – ar to ne vienmēr pietiek.

Novērošanas kameras

Lai gan viedās novērošanas kameras ir daudz un dažādas, to princips ir visai līdzīgs – izmantojot aplikāciju telefonā vai planšetdatorā, jebkurā brīdī vari paskatīties, kas notiek tavās mājās. Tāpat lielai daļai kameru ir funkcija, kas tevi pabrīdinās, ja mājoklī notikusi kāda kustība. Kameru lēcas savukārt parasti iespējams attālināti grozīt, līdz ar to vari pārredzēt plašu mājas daļu.

Sensori

Sensoru uzdevums ir tevi brīdināt, ja mājoklī notiek kas nevēlams vai neparasts. Tā, piemēram, logu un durvju sensori uz viedtālruni nosūtīs paziņojumu, ja pēkšņi tiks atvērts kāds no logiem vai durvīm. Tāpat pieejami arī ūdens, dūmu, temperatūras un citu veidu sensori.

Aizmirsts nav arī par ērtībām

Vai zini, kā viedā māja var palīdzēt tavai drošībai un komfortam?
Foto: Shutterstock

Viedās mājas uzdevums, kā jau noskaidrojām, nav tikai drošības nodrošināšana – ir virkne iekārtu, kas tev nodrošina arī dažādas ērtības, piemēram, ļauj attālināti kontrolēt telpās esošo temperatūru vai padarīt māju par kārtīgu ballīšu epicentru.

Temperatūras kontroles risinājumi

Nekas nevar būt patīkamāks par sasildīšanos savā mājoklī pēc vairāku dienu rudens pārgājiena vai ziemas prieku baudīšanas. Un otrādi – ja pēc ilgākas prombūtnes nākas atgriezties mājā, kurā temperatūras stabiņš rāda vien padsmit grādus, sajūtas noteikti nav tās patīkamākās. Ja agrāk šādos gadījumos bija jāizvēlas vai nu apkuri pilnā jaudā darbināt arī prombūtnes laikā vai arī to atslēgt vai samazināt, taču rēķināties, ka pēc atgriešanās vairākas stundas nāksies pasalt, viedā māja piedāvā trešo, ērtāko opciju – uzstādot temperatūras kontrolieri, apkures līmeni iespējams iestatīt attālināti. Tāpat pieejami arī kontrolieri, kas paši mēra istabas temperatūru un attiecīgi pielāgo apkures intensitāti.

Tiesa gan, jārēķinās, ka šāda opcija pieejama tiem cilvēkiem, kuru mājās ierīkota atbilstoša regulējamā apkures sistēma.

Apgaismojums

Atšķirībā no temperatūras kontroles, viedā apgaismojuma risinājumus uzstādīt var jebkurā mājā vai dzīvoklī, un to iespējams izdarīt pavisam ērti – jāiegādājas vien atbilstošas spuldzes, kā arī lielākajā daļā gadījumu – centralizēts kontrolieris (daļa spuldžu var tikt kontrolētas arī ar viedtālruņa vai planšetdatora palīdzību, izmantojot atbilstošu aplikāciju). Kad tas izdarīts, atliek vien ieskrūvēt spuldzītes, savienot tās ar kontrolieri vai aplikāciju, un tev paveras virkne dažādu iespēju – iestatīt apgaismojuma grafikus, mainīt apgaismojuma intensitāti un toņus, likt spuldzēm noteiktā laikā ieslēgties un / vai izslēgties, utt. Taču, pirms iegādājies viedās spuldzes, noteikti pārliecinies, kādas funkcijas tās piedāvā.

Un kāpēc gan neietaupīt?

Vai zini, kā viedā māja var palīdzēt tavai drošībai un komfortam?
Foto: Shutterstock

Vēl viena iespēja, ko sniedz viedās mājas risinājumi – ietaupīt gan enerģiju, gan līdz ar to – arī naudu. Tā, piemēram, viedās kontaktligzdas ļauj redzēt, kāds ir elektroenerģijas patēriņš, turklāt tās pilda arī drošības funkcijas, jo šāda veida kontaktligzdas iespējams attālināti izslēgt. Tāpat ietaupīt iespējams, izmantojot jau pieminēto temperatūras kontroli – esot ārpus mājas, apkuri vari izslēgt vai samazināt temperatūru, un atjaunot to vien pāris stundas pirms atgriešanās. Maciņš tev noteikti būs pateicīgs!

Pilnīgai kontrolei – vienota sistēma

Vai zini, kā viedā māja var palīdzēt tavai drošībai un komfortam?
Foto: Shutterstock

Lai pilnībā izbaudītu iespējas, ko sniedz viedā māja, nepieciešams arī centrālais kontrolieris. Kas tas ir? Īsumā – viedās mājas "smadzenes", kas apkopo visus mājās esošās viedās ierīces, lai tās varētu ērti kontrolēt, izmantojot vienu aplikāciju vai kontrolieri. Pirms šādas sistēmas iegādes gan jāpārliecinās, vai tā spēj sastrādāties ar tavās mājās esošajām vai noskatītajām viedajām ierīcēm, kā arī jārēķinās, ka tās cena var būt salīdzinoši augsta, ja salīdzinām ar, piemēram, drošības sensoriem, kas nereti maksā vien dažus desmitus eiro.

Kam vajadzētu pievērst uzmanību, izvēloties viedās mājas ierīces?

Ja esi nolēmis arī savu māju padarīt "gudrāku", iegādājoties attiecīgas viedierīces, pirms tam ņem vērā šādus aspektus:

● Izvēlies ierīces, kas tev patiešām nepieciešamas – piemēram, ja mājai jau ir uzstādīta kvalitatīva signalizācija, diezin vai tev būs nepieciešami arī durvju sensori;

● Rūpīgi apsver savu budžetu – protams, mājas drošībai naudu taupīt nevajadzētu, taču pirms viedo ierīču iegādes noteikti parēķini, cik daudz naudas šīm ierīcēm vari atlicināt. Viena no opcijām ir arī viedierīču iegāde pa vienai, sākot ar svarīgākajām; tāpat virkne veikalu piedāvā līzinga opciju. Ietaupīt savukārt iespējams, iegādājoties kompleksos risinājumus, piemēram, ierīci, kurā iestrādāti vairāki sensori;

● Ņem vērā ierīču savienošanas iespējas – ja arī sākumā šķiet, ka vienota sistēma ar centrālo kontrolieri tev nebūs vajadzīga, labāk iegādāties ierīces, kas savā starpā spēj "saprasties" – tādējādi, ja nu kādreiz tomēr lemsi par labu vienotai viedās mājas pārvaldīšanas sistēmai, varēsi būt drošs, ka visas ierīces varēsi saslēgt vienā tīklā.

Ja ievērosi šos trīs padomus, iegādājoties viedās ierīces mājai, esam pārliecināti, ka tava ikdiena kļūs daudz ērtāka un drošāka.

Rakstu sagatavoja draudzīgais aizdevējs – "Vivus.lv"

AIZŅEMIES ATBILDĪGI, IZVĒRTĒJOT SAVAS IESPĒJAS ATMAKSĀT

Source infoCopyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Tava Māja iesaka