Foto: stock.xchng

Zem lamināta var izmantot vairāku veidu apakšklāja materiālus: putu plēvi, korķa starpliku, divslāņu gofra kartonu, "Isoplaat" plātnes un "Parkolag". Galvenais materiāla noteikums, lai tas derētu tieši lamināta grīdas segumam - ne vairāk kā 3 mm biezums*.


Galvenais amortizācijas materiāla izmantošanas mērķis ir maksimāli novērst skaņu, kas rodas trieciena (nokrītot priekšmetam) vai staigājot, - tā tiek samazināts kopējo trokšņu skaļums telpā. Lamināta nepatīkamā skaņa rodas divu virsmu saskaršanās rezultātā: Uz jebkura veida melnās grīdas paliek smilšu vai kādi citi sīki, cieti graudiņi, - ja uz tās tiek novietota lamināta pamatne jeb stabilizējošā kārta, kas ir veidota no plastikāta, abām virsmām saskaroties, rodas berze, kuras rezultātā arī dzirdama nepatīkamā, šņirkstošā skaņa. Amortizējoši apakšklāja materiāli absorbē šo skaņu. Izmantojot sintētiskos amortizācijas materiālus, grīdas virsma tiek pasargāta arī no mitruma. Pirmajā stāvā vēl pirms amortizācijas materiāla ieteicams ieklāt mitruma barjeru - 0,2 mm biezu polietilēna plēvi papildu aizsardzībai no mitruma.

Izolācijas materiāli plusos un mīnusos

Divslāņu gofrkartons ir līdzīgs kartona iepakojuma materiāliem. Tas sastāv no diviem kartona slāņiem, starp kuriem atrodas gofrs (sakrokots kartona papīrs). Vislabāk lietot guļamistabā vai bērnistabā. Standarta biezums: 4 mm. Cena: 0,90 – 1,00 lati par kvadrātmetru.

Plusi: speciāli apstrādāts ar mitruma izturīgiem materiāliem, lai novērstu pūšanu. Vislabāk piemērots apsildāmajām grīdām, jo pēc sastāva līdzīgs laminātam (vidusdaļa veidota no presētas koka šķiedras).
Mīnusi: nosēžas, tāpēc nav ieteicams izmantot telpās ar lielu lietošanas intensitāti.

Putu plēve tiek veidota no uzputotas poliuritāna (pasaulē cietākais polimērs, kas plaši tiek izmantots kā aizsargslānis) masas.

Ruļļu materiāls. Pieejams 2 mm, 3 mm biezumā. Cena: 0,50 lati par kvadrātmetru.

Materiāla plusi: lēts, vienkārši un ātri ieklājams.

Mīnusi: pēc sešu mēnešu ekspluatācijas putu plēve nosēžas, samazinot skaņas absorbcijas spēju.

Korķa starplika izgatavota no sadrumstalotas korķozola mizas, kas sajaukta ar skaidām un saplacināta. Korķa starplikas 2 mm un 3 mm biezumā tiek pārdotas rullī, bet 5 mm un 10 mm biezuma materiāls tiek saukts par tehnisko korķi un pārdots 300 mm x 600 mm lielās flīzēs. Cena: 1,29 - 1,40 lati par kvadrātmetru.

Plusi: materiāls ir dabīgs, ekoloģiski tīrs. Tas ir porains, caur to cirkulē gaiss, un tāpēc neveidojas kondensāts. Laika gaitā tas nemaina formu, tāpēc arī lamināts nemainīsies (neuzblīdīs), piemēram, ilgāku laiku atstātās neapkurinātās telpās. Korķis nenosēžas, labi aiztur siltumu, ekonomējot termoenerģiju.

Mīnusi: dārgs.

"Isoplaat" plātnes tiek izgatavotas no kokšķiedrām. Plātnes pieejamas 3 mm, 5 mm, 8 mm, 10 mm un 12 mm biezumā. Standarta izmērs 600 mm x 1200 mm.

Plusi: tiek ražotas bez ķīmiskām saistvielām, izlīdzina grīdu, siltina to, nenosēžas, viegli ieklāt, labi noder apsildāmajām grīdām.

Mīnusi: salīdzinoši augsta cena (0,8 lati par kvadrātmetru).

"Parcolag" materiāls ir izgatavots no stikla šķiedras un papīra sajaukuma, precīzāk, papīrs, kurā iestrādātas stikla šķiedras, lai radītu tā stabilitāti. Stiklšķiedra temperatūras un mitruma maiņas iespaidā saglabā formu, satur visu kopā. Uz vienas no materiāla pusēm ir uzklāts bituma slānis (naftas pārstrādes produkts), uz kura uzkaisītas korķa granulas. Galvenā granulu funkcija ir nodrošināt gaisa cirkulāciju zem materiāla. Tas jāklāj ar granulām uz leju.

Ruļļu materiāls, biezums - 5 mm, 7 mm (atkarīgs no granulu izmēra). Cena: 1,20 - 1,30 lati par kvadrātmetru.

Plusi: ilgs lietošanas mūžs, nenosēžas, nodrošina gaisa cirkulāciju.

Mīnusi: dārgs, bitums rada nepatīkamu smaku un diskomfortu.

Daži lamināta veidi tiek piedāvāti jau ar iestrādātu skaņas izolācijas slāni virs stabilizējošās kārtas, tāpēc šādu laminātu var ieklāt uzreiz, bez papildu apakšslāņa.

*Šāds biezums nepieciešams tādēļ, ka lamināta grīdas segums lielākties tiek veidots ar frēzēto savienojuma sistēmu (klik sistēmu). Pārāk biezs apakšklājs var būt par iemeslu atlauztām lamināta dēļu malām, kā rezultātā klik sistēma tiek salauzta, un dēļi neturas kopā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!