Zemūdens akmeņi


Eksperts skaidro, ka ilgstoši saglabājoties aukstam laikam, siltumsūkņa efektivitāte ievērojami samazinās. Vairāk tiek patērēta elektroenerģija un papildus jāizmanto arī citi, ne tik droši un ekonomiski apkures veidi. Šogad tam pievienosies vēl viena bēda, proti, gaidāmais elektroenerģijas cenu kāpums. "Gadījumā, ja Latvijas elektroenerģijas tirgus šoruden tiks atvērts konkurencei, diez vai tas ļaus izsargāties no elektrības cenu pieauguma. Turklāt, ja pastāvēs līdzšinējais valsts atbalsts tā dēvētās "zaļās elektrības" ražotājiem, tad tuvāko septiņu gadu laikā paredzams, ka maksa par elektrību varētu pieaugt pat par 63%, kas neapšaubāmi ietekmēs arī katra atsevišķā siltumsūkņa ekspluatācijas izmaksas," norāda Dainis Millersons.

Tas nozīmē, ka pat neiestājoties aukstai un garai ziemai, bet vienkārši kāpjot elektroenerģijas cenai, siltumsūkņu sistēmas var izrādīties nebūt ne tik izdevīgas un efektīvas, kā sākotnēji cerējuši to īpašnieki vai uzstādītāji. Tiesa, situācija nav gluži bezcerīga, jo eksistē arī risinājumi, kas var padarīt siltumsūkņus efektīvi strādājošus arī ļoti aukstā laikā. Piemēram, šoziem īpaši bija paveicies tiem, kuri jau savlaicīgi papildinājuši esošo zemes siltumsūkņu apkures sistēmu ar saules kolektoru iekārtām. Un, lai gan ideja, ka ar saules enerģiju varētu sildīt zemi, kur siltumsūknis visbiežāk ņem saražoto enerģiju, no pirmā acu uzmetiena var šķist mazliet dīvaina, tomēr šis risinājums ir ne tikai ekonomiski pamatots, bet pierādījis sevi praksē jau vairākās Latvijas mājsaimniecībās.

Dainis Millersons norāda, ka siltumsūkņa sastāvdaļa ir zemes kontūrs, caur kuru arī notiek siltumenerģijas uzņemšana. Problēma, ar kuru agrāk vai vēlāk saskaroties ikviens siltumsūkņa īpašnieks, ir šī zemes kontūra "izsīkšana" laika gaitā. "Strādājot siltumsūknim, kontūri atdzesē un pat sasaldē sev apkārt esošo zemi, kura normālu temperatūru vairs nespēj atgūt pat vasarā. Tāpēc tiem reti kad izdodas atgūt siltumu dabiskā veidā, un faktiski temperatūra zemē gadu no gada tikai samazinās. Savukārt, jo zemāka temperatūra ir zemes kontūrā, jo vairāk elektroenerģijas jātērē siltumsūknim, lai nodrošinātu vajadzīgo temperatūru ēkā," problēmu apraksta Millersons.

Tags

Apkure Zemes siltumsūknis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form