Nosiltinot logus, tiem būtu jākalpo nevainojami līdz pat pēdējai dienai, tiem nevajadzētu laist aukstumu vai mitrumu. Mūsu viedie senči zināja, kā panākt šādu rezultātu, tāpēc logus siltināja jeb drīvēja ar visparastākajām kaņepēm. Arī mūsdienās ikviens var izmantot kaņepes kā siltumefektīvu, ļoti ilgmūžīgu, pilnīgi ekoloģisku un arī salīdzinoši lētu siltumizolācijas materiālu.

Pirms simts un vairāk gadiem Eiropā, arī Latvijā logus, durvis un citas ēkas konstrukcijas siltināja jeb drīvēja ar dabīgiem materiāliem - sūnām, linu un ļoti bieži kaņepēm.

Pašlaik kaņepju siltumizolācijas materiāli ir ļoti populāri Vācijā, taču pēdējos gados tos arvien biežāk izmanto arī Latvijā, īpaši restaurējot senas ēkas.  Latvijā ir pieejamas gan siltumizolācijai paredzētas kaņepju pakulas, gan lentes. Ar šiem materiāliem ir ļoti viegli strādāt, tos var griezt. Ikviens var šādi nosiltināt logus paša spēkiem. "Būve RB&B" būvniecības eksperts Harijs Tučs stāsta, ka kaņepju siltumizolācijas materiālam ir labi siltumtehniskie rādītāji (λ 0,038 W/(m·K). Kaņepes satur dabīgas antiseptiskas vielas, tāpēc, pareizi iestrādājot loga konstrukcijā, tās nepelē. Tās ir arī ugunsdrošas - nedeg.

Kaņepēm piemīt specifiska garša, tāpēc siltumizolācijas materiālu negrauzīs peles. Tā kā kaņepju siltumizolācija ir pilnībā dabīga, mājokļa iemītniekiem tā nevar izraisīt alerģisku reakciju, kā tas nereti notiek, ja logi tiek siltināti ar sintētiskiem siltumizolācijas materiāliem. Būvniecības eksperts Juris Biršs min vēl kādu ļoti svarīgu kaņepju siltumizolācijas īpašību - ilgmūžību. Ar kaņepēm nodrīvēti logi kalpo 50, 100 un vēl vairāk gadu.

Harijs Tučs stāsta, ka, demontējot pirms simts un vairāk gadiem Latvijā būvētas ēkas, nereti no to konstrukcijām izņem kaņepju siltinājumu, kas ir ideāli saglabājies.

Logu drīvēšana nav sarežģīta - kaņepju siltumizolācijas materiālu lentes vai pakulas cieši sadrīvē (sabāž) loga konstrukcijā - tur, kur parasti pūš siltumizolācijas putas. Kaņepju siltumizolācijas materiālu vēlams samitrināt ar kaļķi, tas papildus darbojas kā antiseptiķis, lai novērstu iespējamo pelēšanu.

Lai nodrošinātu hermētiskumu, loga konstrukcijā iestrādāto kaņepju siltumizolācijas materiālu pārklāj ar elastīgu šuvju pildītāju, piemēram, amerikāņu tehnologu izstrādāto "Perma čing" vai "RB&B" mastiku.

Harijs Tučs secinājis: "Ja kaņepes salīdzina ar siltumizolācijas putām, pirmajā brīdī kaņepju siltumizolācijas materiāls izmaksā dārgāk. Taču, ja rēķina ilgtermiņā - kaņepju ilgmūžību pretstata siltumizolācijas putām, kaņepes tomēr ir daudz ekonomiskākas."  

Savukārt Juris Biršs piebilst: "Logu konstrukcijā iestrādājot kaņepju siltumizolāciju, iespējams, tā nenodrošinās tik augstu siltumizolāciju kā tikko iepūstas putas. Taču, siltinot ar putām, cilvēki ļoti bieži saskaras ar nepatīkamu problēmu. Ja tās iestrādā nepareizi - bez speciālas blīvēšanas lentes, pāris gadu laikā siltumizolācijas putas zaudē siltumtehniskās īpašības, un tad logi laiž aukstumu un mitrumu. Šādā aspektā kaņepju siltumizolācija, protams, ir daudz praktiskāka."

Ekoloģiskās būvniecības entuziasts Harijs Tučs piebilst, ka ikvienam, kam ir interese, gatavs izstāstīt, kā vislabāk izmantot kaņepes ēku un to konstrukciju siltināšanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!