Kamēr Latvijā ar bažām gaida pavasarī solīto lielo elektroenerģijas cenu kāpumu līdz pat 40%, nozares speciālisti mierina, ka atsevišķas ģimenes budžetā sadārdzinājums lielu robu var arī neradīt.

Protams, ikvienu interesē iespēja iegūt labu apgaismojuma kvalitāti, maksājot par to daudz mazāk. Tāpēc pastāv daudz veidu, kā mājās taupīt elektroenerģiju. Viens no izplatītākajiem un ātrākajiem – vienkārši nomainīt spuldzes. Tiesa, lai neiekristu negodīgu ražotāju izliktajās lamatās, pirms došanās uz veikalu derētu atcerēties dažus faktus.

ES finansētā projekta "PremiumLight" ietvaros veiktā sabiedriskā aptauja liecina, ka mājsaimniecībām pagaidām trūkst informācijas par iespējām izmantot mūsdienīgas un katram pieejamas tehnoloģijas apgaismojuma jomā. Eiropā pašlaik 40% dzīvokļu un māju tiek izmantotas parastās kvēlspuldzes, bet 30% eiropiešu pat nespēj sniegt precīzu atbildi uz jautājumu, kāpēc līdz šim viņi netaupa elektroenerģiju ar gaismas diožu jeb LED spuldzēm. "Tikmēr argumenti par labu gaismas diožu spuldzēm ir acīmredzami: tās ilgi kalpo, ir ļoti ekonomiskas un universālas," apgalvo "Oy Osram Ab" pārstāvniecības Latvijā vadītājs Andrejs Korņejevs. Viņš arī iesaka: "Vajag tikai iemācīties tās pareizi izvēlēties un izmantot, lai iegūtu no spuldzēm maksimālu atdevi un samazinātu līdz minimumam izdevumus par elektroenerģiju."

Vajadzīga gaisma – nevis vati!

Esam pieraduši izvēlēties spuldzes pēc vatiem: 40 W, 60 W un tā tālāk. Uz gaismas diožu spuldžu iepakojuma norādīta daudz mazāka jauda: 3 W, 5 W. Kā lai vienas spuldzes aizstāj ar citām? "Patiesībā mums mājās vajadzīga gaisma – nevis vati. Tad lūk, gaisma jeb gaismas plūsma mērāma lūmenos. Tieši lūmenu skaitam jābūt aptuveni vienādam. Taču patērētāju ērtībām mēs uz iepakojuma norādām, kādai kvēlspuldzei atbilst gaismas diožu spuldze", skaidro "Philips" Baltijas valstu apgaismes tehnikas nodaļas vadītājs Aleksejs Maslovs.

Piemēram, 60 vatu kvēlspuldze dod 600-700 lūmenus, 100 vatu spuldze dod aptuveni 1000 gaismas plūsmas lūmenus. Vārdu sakot, parastas kvēlspuldzes 1 vata jauda atbilst 10 lūmeniem. Meklējot gaismas diožu spuldžu vidū aizstājēju savai 40 vatu kvēlspuldzei, jāizvēlas tāda, kas dos ne mazāk par 400 gaismas lūmeniem. 

Tiesa, paļauties var tikai uz informāciju, kas norādīta uz pasaulē atpazīstamu ražotāju spuldžu iepakojuma, jo viņiem pašu labais vārds rūp daudz vairāk par iespēju ātrāk un vairāk pārdot savas spuldzes. Savukārt firmas "viendienītes" uz savām 3 vatu LED spuldzēm raksta, ka tās var aizstāt 100 vatu kvēlspuldzes. Protams, tas neatbilst patiesībai, taču, kad pircējs to sapratīs – nebūs vairs no kā prasīt atbildību. Un tas ir tikai viens no piemēriem, kā LED patērētāji tiek maldināti. Diemžēl šādu piemēru nav mazums.

Lētākais ne vienmēr ir tas labākais

Vēl viens piemērs ir gaismas diožu spuldžu cena attiecībā pret to kalpošanas laiku. Veikalu plauktos varam atrast LED spuldzes gan par 3, gan par 8 latiem. Vai tās atšķiras un vai vērts maksāt vairāk? Elektromateriālu vairumtirdzniecības uzņēmuma "SLO Latvia" direktors Valērijs Bariševs apgalvo: "Neskatoties uz lielo konkurenci LED tehnoloģiju jomā, prakse pierādījusi, ka laba gaismas diode nemaksā lēti."

Labu gaismas diodes spuldzi var izstrādāt tikai inženieru un speciālistu komanda, kas to vispirms pārbauda un testē, padarot maksimāli efektīvu. Tādai spuldzei tad ražotāji arī var atļauties dod garantiju lielāku par Eiropas Savienībā pieņemtajiem standarta diviem gadiem. "Piemēram, mēs dodam ražotāja garantiju no 3 līdz 5 gadiem atkarībā no spuldzes modeļa. Ja tā pārdeg līdz garantijas termiņa beigām, saglabājot čeku, jūs varēsiet to samainīt pret jaunu", - saka "Oy Osram Ab" pārstāvniecības Latvijā vadītājs Andrejs Korņejevs.

Protams, ir arī nevienam nepazīstamas kompānijas, kuras uz iepakojuma raksta, ka izstrādājums kalpos 20 un 30 gadus. "Nesaprotu, kā var apgalvot, ka spuldze kalpos 20 gadus, ja tās "ražotājs" parādījies tirgū tikai pirms kāda gada. Kurš gan ir pārbaudījis tā izstrādājumus iepriekšējo 20 gadu laikā," retoriski vaicā "SLO Latvia" direktors Valērijs Bariševs, uzsverot, ka "jāņem vērā – šie skaļie apgalvojumi, kā likums, nav pamatoti ar praktisku pieredzi, bet pati firma labākajā gadījumā tirgū pastāvēs vien dažus gadus. Tas nozīmē, ka pēc tam vairs nebūs pie kā vērsties ar pretenzijām vai pēc garantijas". Tāpēc LED gadījumā jūs maksājat nevis par ražotāja atpazīstamo nosaukumu, bet tieši par produkta kvalitāti. "Šajā gadījumā brends ir konkrētā ražotāja personīgās atbildības garantija," saka Valērijs Bariševs.

Ieradumu maiņa atmaksājas

Ja tomēr esat izvēlējušies gaismas diožu spuldzi par 8 latiem, tās cena salīdzinājumā ar 20 santīmus vērto kvēlspuldzi, protams, šķitīs par augstu. Taču ar labu dienasgaismas vai t.s. ekonomisko spuldzi (to atšķirība ir pakāpeniska "iedegšanās") gaismas diožu spuldzes cenas ziņā jau var droši konkurēt.

Parasta kvēlspuldze kalpo vidēji 1000 stundas. Pastāv uzskats, ka tieši tik ilgi dzīvoklī vai mājā viena spuldze deg gada laikā. Tiesa, nevienmērīgs spriegums tīklā tūdaļ pat uz pusi samazinās spuldzes dzīves ilgumu. Savukārt garantētais LED spuldzes kalpošanas laiks ir 10 gadi ar piebildi, ka tā degs tās pašas 1000 stundas gadā. Tas nozīmē, ka vienas gaismas diožu spuldzes kalpošanas termiņa laikā jums nāksies nomainīt vidēji no 10 līdz 20 kvēlspuldzēm. Bet tas maksās no diviem līdz četriem latiem, kas arī nav maz. Taču, kamēr garantēti degs viena LED spuldze, jums nāksies iegādāties vismaz divas dienasgaismas spuldzes, kas cenas ziņā aptuveni būs līdzvērtīgi.

Taču gaismas diožu spuldžu cenas mums tik un tā šķiet pārāk augstas. Stāvi pie letes, aplūko cenrāžus un neviļus padomā: "Nu kā gan vienkārša spuldze var tik dārgi maksāt? Tā taču ir tikai spuldze!". Esam pieraduši, ka spuldze – tā ir ātras aprites patēriņa prece. Jau iegādājoties gaismas ķermeni, mēs uzreiz tam pērkam klāt vajadzīgo daudzumu spuldzīšu un vēl kādas trīs rezervē. LED gadījumā rezerves nav vajadzīgas, jo spuldze jāpērk reizi 10 gados vai pat vēl retāk. Bet tā jau ir kardināla ieradumu mainīšana, kam, protams, vajadzīgs laiks. Pat, ja šie jaunie ieradumi ātri vien atmaksāsies finansiāli.

Taupīt var sākt uzreiz

Lai arī gaismas diožu spuldžu piedāvājums mūsdienās ir tik daudzveidīgs, ka jebkuru spuldzi savās mājās vai dzīvoklī varam nomainīt pret LED (ir gaismas diožu spuldzes gan ar baltu, gan dzeltenu gaismu, gan dažādas formas un pieslēguma veida LED), tik vērienīgu "gaismekļu" nomaiņu spēs "pavilkt" reti kuras ģimenes budžets. 

Ko darīt? Padomu sniedz "Philips" apgaismes tehnikas nodaļas vadītājs Аleksejs Maslovs: "Vispirms jānomaina tās spuldzes, kuras deg visvairāk. Virtuve, viesistaba… - šajās telpās spuldzes jānomaina uzreiz! Kāpēc "uzreiz"? Jo ilgāk jūs gaidīsiet, jo vairāk maksāsiet! Kaut gan varat sākt taupīt jau tagad!"

Patiešām, par galveno argumentu ieradumu mainīšanai var kļūt no labām gaismas diožu spuldzēm iegūtās ekonomijas aprēķins. Pieņemsim, jūsu virtuvi apgaismo viena 60 vatu spuldze, kuru jūs varētu apmainīt pret gaismas diožu spuldzi. Kvēlspuldze deg ne mazāk par 3 stundām diennaktī. Piecu gadu laikā šādā režīmā tā no jūsu ģimenes budžeta laupīs vismaz 27 latus. Un tas ir pie viszemākajiem Latvenergo tarifiem mājsaimniecībām – "Starta" vai 0,0818 Ls par 1 kW/h. LED spuldze šajā pat laika posmā patērēs elektrību tikai par 2,2 latiem! Ņemot vērā, ka 2014. gada pavasarī elektroenerģijas tarifs ievērojami pārsniegs esošo "Starta" и "Pamata" tarifu, ekonomija būs vēl jūtamāka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!