Foto: Shutterstock
"Kā nosiltināt bēniņus? Tagad tur viss pa vecam – grīda, sijas un mālu/gružu pildījums, kas ir žurku paradīze. Pagaidām bēniņi ir neapdzīvoti, neko greznu tur nevajag. Segumam domāju izmantot OSB plātnes," žurnālam "Praktiskais Latvietis" vaicā lasītājs Mārtiņš.

Speciālisti apgalvo, ka caur griestiem zūd aptuveni 30% siltuma. Ja nepilnību vēlas novērst ātri un lēti, visvienkāršāk laikam uz bēniņiem izpūst ekovati, kas interesentu aprindās ir pieprasīta. Dabisks materiāls, izgatavots no avīžu papīra, kas pārstrādāts līdz ekoloģiski tīrai celulozes šķiedrai, kurai pievienoti antipirīni un antiseptiķi. Uzreiz redzami divi ieguvumi. Pirmais – žurkām šāda vide nepatīk, tās meklē citas apmešanās vietas. Otrais – iepriekšējais pildījums obligāti nav jāaizvāc, varbūt vienīgi atkarībā no postījumu apjoma drusku jāsakopj, un tad uzreiz var sākt un beigt procesu. Ekovati piedāvā tikai specializētas firmas, jo lietošanai to sagatavo un iestrādā ar īpašām iekārtām, lai presētajā masā ievadītu gaisu, tādējādi iegūstot poraino struktūru, kas ēkai ļauj saglabāt siltumu. Valodas par materiāla sēšanos ekspluatācijas laikā ir stipri pārspīlētas.

Šis variants ir ideāli piemērots, ja bēniņus nav iespējams vai arī nav plānots apdzīvot. Pēc jautājuma spriežot, saimniekam tomēr ir prātā jaukas mansarda istabiņas tālākā nākotnē, pagaidām tur tiekot līdz OSB plātņu jeb tā sauktajai melnajai pagaidu grīdai. Tā jau ir gluži cita situācija, kad iespējami atšķirīgi risinājumi un klāt nāk citi perspektīvi uzdevumi, tostarp jumta siltināšana.

Pārbaudīta vērtība griestiem ir minerālvate, kas pieejama gan ruļļos, gan plātnēs (arī berama!). Par tās veidu un biezumu konkrētajā gadījumā vērts aprunāties kaut vai ar būvmateriālu lielveikalu konsultantiem. Starp sijām, iepriekš aizvācot visu iepriekšējo pildījumu, ērtāka šķiet ruļļveida minerālvate, ņemot vērā vajadzīgo platumu, lai nav lieki jāgriež.

Foto: Shutterstock

Darbs kaulus nelauž, toties tālāk kļūst drusku grūtāk. Jaunajai grīdai virs siltinājuma obligāta ir lāgu pamatne. Latu izmēri, solis, skrūves – tās ir svarīgas nianses, bet ierīkošanā galvenā tomēr ir līmeņošana un stiprināšana, lai segums pēcāk nesāktu šūpoties un nejauki čīkstēt. Starp citu, skaņas vada nevis materiāli, bet gan konstrukcijas, tāpēc pieredzējuši amatnieki iesaka lāgas likt pat divās kārtās (otro – šķērsvirzienā!), ja vien telpas augstums ļauj, un pēdējai izmantot speciālus amortizatorus. Starpstāvu pārseguma skaņas izolācija nav mazsvarīgs faktors, lai gan it kā notiek vien siltināšana un grīdas ierīkošana.

OSB plātnes pagaidu grīdai ir saprātīga izvēle. Vēl jo vairāk tāpēc, ka nav zināms, kad tur būs lamināts, korķis vai kāds mīkstais segums. Taupīgākajā variantā pēc centīgas apstrādes un krāsošanas šis materiāls kādus gadus var iederēties arī apdzīvotas jumtistabas interjerā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!