Foto: Shutterstock
Īpaši aktuāla koku logu izvēle ir lauku māju atjaunošanā vai būvniecībā, bet arī mūsdienīgās būvēs arvien biežāk cilvēki izvēlas tieši koka logus, tāpēc arī aktuālākas kļūst atbildes uz jautājumiem par to kopšanu un kvalitāti ilgtermiņā.

Kad der un kad neder koka logi

Iemesls, kāpēc koka logiem pēdējos gados ir lielāks pieprasījums, ir ne tikai sabiedrības ekoloģiskā domāšana, bet arī fakts, ka koka logi ir viegli atjaunojami un remontējami, turklāt tie nodrošina gaisa apmaiņu telpā. Katrs tomēr pats izdara izvēli, taču ir arī situācijas, kad koka logi nav tā labākā izvēle mājoklim, un par šiem un citiem aspektiem portālam TavaMāja.lv pastāstīja koka logu ražotāju ''Mežmaļi'' speciālists Mārtiņš Siliņš.

Koka logi ir vilinoša izvēle, tomēr telpās ar paaugstinātu gaisa mitrumu šāda izvēle nav vēlama. Tas attiecas, piemēram, uz pirts mājām, pagrabiem, telpām, kur ir baseins utt. Lai arī logi tiek apstrādāti ar speciālām mitrumizturīgām krāsām, šādi apstākļi nespēj pasargāt dabīgo materiālu no tik izteiktas mitruma ietekmes. Ja šis aspekts tiks ignorēts, tad visai drīz logiem radīsies problēmas – krāsa plaisās, koks briedīs un deformēsies. Speciālists gan uzsver, ka vannasistabā var būt koka logi, taču tādā gadījumā arī ir jābūt labai ventilācijai.

Vēl kāds ne mazāk svarīgs faktors, kas ietekmē logu kvalitāti – mājas būvniecība. Kā apgalvo speciālists, ļoti bieži logi sabojāti jau mājas būvniecības procesā. Piemēram, logi ir ielikti un tad iekštelpās notiek remontdarbi ar lielu mitrumu, piemēram, betona liešanu un sienu krāsošanu. Ar šādām situācijām nākas saskarties visai bieži, tāpēc speciālists rosina saudzēt tos remontdarbos un nodrošināt gaisa apmaiņu un telpu sildīšanu jau no sākuma.

Plānojot mājas būvniecību un logu iegādi, noteikti jāņem vērā arī logu izvietošanas īpatnības, un pēc tam jāizvēlas piemērotākais krāsojums. Piemēram, logi dienvidu pusē, kas noklāti ar tumšu laku, noteikti neizskatīsies labi ilgtermiņā, jo saule tos spēcīgi sakarsēs, un agri vai vēlu krāsa lobīsies nost. Šādos gadījumos tomēr jāizvēlas mērenāks tonējums.

Mitruma negatīvā ietekme koka logiem

Jautājumi un problēmu risinājumi par kondensāta veidošanos un pelējumu logos – tam visam iemesls ir paaugstinātais mitrums gaisā. Ja telpā nav gaisa apmaiņas, tad iesākumā logos parādās kondensāts, bet vēlāk jau var parādīties pelējuma pazīmes. Tāpēc speciālists atkārtoti uzsver – telpas ir jāvēdina! Ja nav speciālas ventilācijas sistēmas, tad ir jāver vaļā logi un jāvēdina telpa šādā veidā. Dažkārt cilvēki noveļ šo problēmu rašanos uz nekvalitatīviem logiem vai montāžu, taču šādos gadījumos gaisa apmaiņa būtu tieši vēl labāka.

Koka logi ilgtermiņā

Bieži vien cilvēki uzdod jautājumus par to, cik ilgi kalpo koka logi, taču lielā mērā tas atkarīgs no tā, kādos apstākļos tie ielikti. Ja viss atbilst normām, tad tie var būt 15 gadi, kad logus vajadzētu atjaunot ar svaigu krāsojumu.

Logu kvalitāte atkarīga arī no tā, cik ļoti pasargāti vai gluži pretēji – nepasargāti tie ir no klimatiskajiem apstākļiem. Pie krasām temperatūras svārstībām var rasties defekti, taču jebkurā gadījumā ir svarīgi vienmēr vērst uzmanību uz to, lai loga horizontālajās daļās būtu iestrādātas alumīnija ''lāsenītes'' jeb kā tos dēvē logu ražošanas speciālists – ''deguntiņi''.

Mitros gaisa apstākļos kā risinājumu var izmantot mitrā gaisa savācēju vai mitruma mērītāju, kas palīdzēs radīt piemērotus apstākļus koka logiem. Koka logu kvalitāti ietekmē arī krāsojums, kādu izmantojis ražotājs. Kvalitatīvas krāsas labi saglabāsies un ilgi kalpos, bet lētāki izejmateriāli var ne tik labi kalpot, un tas lielā mērā atkarīgs no paša ražotāja.

Koka logu kopšana

Kas attiecas uz koka logu kopšanu, tad ir atšķirība starp plastmasas logu tīrīšanu, kur ir grūti izdarīt ko nepareizi. Koka logus ir aizliegts mazgāt ar ķīmiskiem līdzekļiem – to vietā jāizmanto speciāli līdzekļi, kas attīra koku un pasargā to no nelabvēlīgiem apstākļiem. Tomēr īpašo kopšanu nevajadzētu atstāt bez vērības. Šie līdzekļi ir vajadzīgi, un to nedarot, logu kvalitāte pasliktinās.

Speciālists arī uzsver, ka vieglāk tomēr ir novērst mazus defektus, kas piefiksēti savlaicīgi, nevis risināt jau nopietnas logu problēmas. Tieši tāpēc visus koka logu īpašniekus un potenciālos gribētājus speciālists mudina, vismaz reizi gadā, vasaras beigās novērtēt logu vizuālo stāvokli. Pat tad, ja jau radušās nelielas plaisas, tās var aizpildīt, grūtāk defektus būs novērst tad, kad plaisas būs jau ļoti dziļas un koks jau būs deformējies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!