Foto: Shutterstock
Atšķirībā no dzīvokļa iegādes, mājas būvniecība no pamatiem līdz gatavai būvei ir krietni laikietilpīgāks process, tāpēc ne velti radītas alternatīvas, kas ļauj salīdzinoši īsā laikā uzbūvēt māju. Viens no pēdējo gadu kliedzošākajiem būvniecības veidiem ir moduļa tipa mājas, kas saliekamas gluži kā konstruktors – posmu pa posmam, un māja gatava!

Māja divu nedēļu laikā

Kāds, iespējams, lolo sapni par māju, ko varētu uzbūvēt dažu nedēļu laikā, tomēr šādas ieceres vairs nav nekas neiespējams. Jau labu laiku pieejamas moduļa tipa mājas, kas ātri un ērti uzstādāmas, montējamas, kā arī nojaucamas, un tikpat ilgā laikā no jauna montējamas kur citur. Pasaulē jau labu laiku izplatīta šī būvniecības nozare, kur moduļu konstrukcijas tiek izmantotas ne vien dzīvojamai mājai, bet arī ražošanas telpām, tirdzniecības vietām, atpūtas kompleksiem, kafejnīcām un pat viesu namiem, un arī Latvijā pamazām arvien vairāk parādās šādi risinājumi.

Kā stāsta šāda tipa māju būvniecības uzņēmuma ''Super Bebris'' būvniecības speciālisti, tad ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē šobrīd novērojama tendence nomainīt dārgo dzīvokli pilsētas putekļos pret ekonomisko privātmāju. Kurš gan negrib dzīvot savā personīgajā mājā un neklausīties kaimiņu trokšņos? No šāda sapņa bieži vien liek atteikties lielie maksājumi, aizņēmumi bankā, lai savu personīgo māju vispār uzbūvētu, tāpēc moduļa tipa mājas ir kā radītas cilvēkiem, kas nevēlas visu mūžu kalpot mājai.

Šķiet neticami, ka uz tukša zemes pleķīša nedēļas laikā var uzbūvēt jau gatavu māju, taču tieši šī ir moduļu mājas lielākā priekšrocība – ļoti īsā laikā uzbūvēt un, ja nepieciešams, pēc laika samontēt kur citur.

Kāpēc moduļu mājas ir lētas?

Moduļa tipa māju būtība ir rast iespēju dzīvot privātmājā jebkuram, nevis tikai biezāko maciņu īpašniekiem, turklāt nevis tikai vasaras sezonā, bet visu cauru gadu. Moduļu mājas tiek izgatavotas slēgtā telpā un gatavā veidā tiek nogādātas uzstādīšanas vietā, kur tās tiek samontētas dažu dienu laikā. Moduļu mājas tiek izgatavotas atsevišķos paneļos, un, savienojot visus paneļus kopā, izveidojās nesoša konstrukcija, ar vairākām savienojuma vietām. Šīm mājām katrs modulis ir nesoša konstrukcija ar pilnu apdari, kurus savienojot, veido pēc klienta vēlmēm izveidotu moduļu māju ar minimālu savienojuma vietu daudzumu, kas maksimāli nodrošina siltumenerģijas noturību, raksta Fugo.lv būvniecības speciālisti.

Salīdzinoši zemo cenu moduļa tipa mājām veido atvieglotā būvniecība, piemēram, mājas pamatiem. No mājas pamatiem atkarīgs tas, vai māja laika gaitā nesāks ''staigāt''. Pirms moduļu mājas būvniecības noteikti jānoskaidro, kāda grunts ir izvēlētajā zemes pleķī. Šāda tipa mājām visbiežāk izvēlas vienlaidu plākšņu pamati, ko veido viena monolīta armēta betona plāksne, kas nodrošina pret iespējamo gruntsūdeņu sūkšanos, gan pamatu konstrukcijas deformēšanos un plaisu rašanos. Pat, ja māja sēdīsies, šie pamati vienmēr spiedīs uz grunti, jo ēka ir pilnībā uzsēdināta uz monolītās plāksnes. Šādu pamatu būvniecība ir lētāka, jo visi pamati, kas tiek veidoti zemē, sadārdzina būvniecību, skaidro būvdarbu speciālisti. Pamatu izveidē var izvēlēties arī stabveida pamatus, pāļus un citus risinājumus, atkarībā no grunts.

Projektējot saliekamās koka moduļu mājas, samērā viegli ir izpildīt dažādu būvnormatīvu prasības. Viens un tas pats koka karkasa sistēmas elements var pildīt dažādas funkcijas mājas ekspluatācijas laikā, kā, piemēram:

  • vertikālo slodžu uzņemšanai;
  • vēja un zemes izraisīto svārstību, izraisīto slodžu stabilizēšanai;
  • telpu atdalīšanai;
  • skaņas izolācijai;
  • siltumizolācijai.

Gatavi risinājumi

Lielākoties moduļa tipa mājām ir standarta plānojumi, un atkarībā no kvadratūras, arī veidojas mājas cena. Ja klasiskai mājas būvei pēc gadiem plānojumu grūti mainīt, tad moduļu māju priekšrocība ir - iekšējo plānojumu kā arī konstrukciju ir iespējams mainīt, saglabājot nesošo konstrukciju izvietojumu.

Kas attiecas uz šādu māju iekšējo apdari, viss ir atkarīgs no katra cilvēka vēlmēm, taču visbiežāk šādos risinājumos izvēlas koku, piemēram, egli, bet arī rīģipša apdare nav nekas neiespējams. Moduļa tipa mājas visbiežāk piedāvā jau pilnībā aprīkotas, lai cilvēks salīdzinoši īsajā laika posmā var uzreiz doties dzīvot jau ar visām ērtībām, piemēram, virtuves iekārtu, dušu vai vannu, izlietni utt., bet, ja cilvēks vēlas pats veidot iekārtojumu un izvēlēties santehniku pēc saviem ieskatiem, tiek piedāvātas arī šādas iespējas.

Ja vēlies aplūkot moduļu māju projektus, dažādus projektus fotogalerijā var aplūkot šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!